Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Kontakt
Artiklen er skrevet af
Udgivet tirsdag den 16. feb. 2010, kl. 09:41 og opdateret kl. 13:17
     
Mail artiklen
     
SMS artiklen
     
Print artiklen
     
Add this
En svag krone kan sende flere danskere ud af ledighedskøen.
En svag krone kan sende flere danskere ud af ledighedskøen. (Foto: Colourbox)

Svag euro kan skabe 10.000 job

Når euroen og kronen står svagt, så kan danske virksomheder sælge flere varer til for eksempel det japanske marked.

Det er ikke så skidt, at det ikke er godt for noget. Når euroen er svag, så vil det højst sandsynligt betyde, at der kommer flere danskere i arbejde.

En svækket euro giver også en svagere krone, og det betyder, at danske varer bliver billigere og dermed mere efterspurgte.

"Hvis svækkelsen holder sig på dette niveau, vil det i sig selv give en bedre konkurrenceevne, svarende til 10.000 nye arbejdspladser og et løft i den danske produktion, målt som bruttonationalprodukt, på 5-10 milliarder kroner," siger Nordeas cheføkonom, Helge Pedersen, til Jyllands-Posten.

Både euroen og kronen er svækket i forhold til de fleste valutaer - ikke mindst den amerikanske dollar, den kinesiske og Japans yen. Det betyder, at danske varer er blevet mere konkurrencedygtige over for lokale varer.

Og når der købes flere danske varer, så bliver der mere at lave for de danske virksomheder.

Det er dog ikke en valutaudvikling, der skal fortsætte, mener Jakob Legård Jakobsen fra Nykredit.

"Grunden til, at euroen og dermed kronen er svag, er at økonomien i Europa er i krise, og det betyder også, at danske virksomheder ikke kan sælge så mange varer til deres traditionelt største eksportmarkeder som Tyskland," siger han til Jyllands-Posten.

 SKRIV KOMMENTAR LÆS DEBATREGLERNE
Du skal være logget på for at kommentere.