I torsdags begyndte Matas at sælge alt fra glidecreme til klikorisvibrator, vaginakugler og dildoer over nettet. På sigt kan varerne også komme ud i Matas-butikkerne.
Men danskerne skal ikke forvente, at sexlegetøj fremover også vil være at finde i dagligvarebutikker som SuperBrugsen, Bilka og Føtex.
"Vi har for mange år siden besluttet, at erotiske varer som blade og sexlegetøj ikke har noget at gøre i familievarehuse. Erotik er kommet for at blive, men vores varehuse skal være for alle, og små børn skal ikke i øjenhøjre konfronteres med ting, der hører voksenlivet til," siger informationschef i Dansk Supermarked, Erik Eisenberg til Nyhedsbureauet Newspaq.
Samme melding kommer fra Jens Juul Nielsen, informationsdirektør i Coop Danmark, der står bag kæder som Kvickly, SuperBrugsen, Fakta og Irma.
"Man kan forestille sig meget, men vi har ingen planer om at begynde at sælge sexlegetøj. Det ligger langt væk fra vores familierettede profil," siger han til Newspaq.
I Matas har man derimod ingen skrupler ved at sælge dildoer til danskerne - i hvert fald ikke på nettet.
"En undersøgelse viser, at hver anden dansker mellem 20 og 45 år har mindst ét sexlegetøj. Samtidig vil danskerne helst købe på nettet, og derfor starter vi der," siger informationschef i Matas, Henrik Engberg Johannsen, til Newspaq.
Han vil dog ikke afvise, at sexlegetøjet på sigt vil finde vej til hylderne i den 60 år gamle helsekæde, men lige nu vil det virke for provokerende at skulle lægge glidecreme på disken sammen med panodiler og shampoo.
"Matas har en høj profil, og derfor er det meget grænseoverskridende for mange, at Matas begynder at sælge sexlegetøj. Af samme grund er det også vigtigt for os, at varerne har en høj kvalitet," siger Henrik Engberg Johannsen.
Han understreger, at de produkter, som Matas sælger, er fri for hormonforstyrrende ftalater og er de samme, som apoteker i Sverige med stor succes har solgt siden i sommer.