På ti år er salget af håndkøbsmedicin steget med 70 procent, men hver femte køber forkert medicin eller bruger det mod hensigten, viser en undersøgelse i dagens Politiken baggrund af tal fra Lægemiddelstyrelsen og Apotekerforeningen.
Opgørelsen får De Radikales sundhedsordfører, Camilla Hersom, op af stolen.
"Jeg synes, vi skal overveje, om nogle af de præparater, man i dag kan købe i håndkøb, igen kun skal kunne forhandles fra apoteket," siger hun til Newspaq.
Hun understreger, at der skal være uændret adgang til eksempelvis nikotintyggegummi, men er klar på at se på adgangen til hovedpinepiller og næsespray.
"Når man køber håndkøbsmedicin på tanken eller i supermarkedet, så kan man ikke få den faglige rådgivning, som man kan på et apotek," siger Camilla Hersom.
Det øgede indkøb af håndkøbsmedicin skyldes ifølge folketingspolitikeren, at opfattelsen af medicinen er anderledes, når man kan købe den i håndkøb.
"Jeg er overbevist om, at folk får det indtryk, at det her er noget, man selv kan regulere. Og det er det, der sker; at de køber medicin til selvmedicinering. Det er ikke hensigtsmæssigt," understreger hun.
Derfor er der grund til at undersøge, hvad man kan gøre for at forhindre, at folk "køber panodiler som slik", som Camilla Hersom udtrykker det.