Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Kontakt
Artiklen er skrevet af
Udgivet onsdag den 1. sep. 2010, kl. 13:03
     
Mail artiklen
     
SMS artiklen
     
Print artiklen
     
Add this
Til efteråret vil skatteminister Troels Lund Poulsen (V) fremlægge sine ideer til afkriminalisering af "små" sorte vennetjenester.
Til efteråret vil skatteminister Troels Lund Poulsen (V) fremlægge sine ideer til afkriminalisering af "små" sorte vennetjenester. (Foto: Scanpix/Casper Christoffersen )

Straf til købere af sort arbejde på køl

Skatteminister Troels Lund Poulsen (V) nedprioriterer sit eget forslag om at straffe købere af sort arbejde.

Tidligst til næste år vil skatteminister Troels Lund Poulsen fremlægge et forslag, der gør det strafbart at købe sort arbejde.

Det skriver Christiansborg-nyhedsbureauet Altinget.dk.

Skatteministeren vil i stedet afkriminalisere sort arbejde i "småtingsafdelingen" som f.eks. græsslåning og børnepasning.

Og næste skridt bliver så at gå efter danskere, der både modtager overførselsindkomster f.eks. kontanthjælp eller dagpenge, men samtidig arbejder sort.

"Jeg må nok nu revidere min opfattelse og sige, at jeg vil starte med at gøre det hårdere og mere strafbart, når folk på overførselsindkomst spekulerer i at lave sort arbejde. De andre dele med sanktioner mod folk, der køber, skal overvejes meget nøje, for det skaber nogle problemstillinger f.eks. i forhold til dokumentationen," siger han til Altinget.dk.

Udskydelsen af forslaget om at kriminalisere købere af sort arbejde er ikke mindst blevet forhalet af de mange spørgsmål, som emnet har rejst.

"Der er mange spørgsmål, vi skal have svar på, før man eventuelt kan gøre det strafbart at købe sort arbejde, og der har jeg simpelthen brug for at blive bedre klædt på. Derfor er det kommet længere ned på listen, og i stedet begynder vi på den korte bane med at lave en lempelse," siger Troels Lund Poulsen til Altinget.dk

06.09-2010 | 01:03 af michael Sørensen
fuldstændig til grin først at fremsætte sådan et synspunkt og så så hurtigt trække i land. Typisk, men selvfølgelig i disse tider skal der nok spekuleres lidt endnu-for det er jo om at få penge i kassen.men hvad sker der så nu? Sort arbejde har været her længe....?? ædelt-ædelt...V
 SKRIV KOMMENTAR LÆS DEBATREGLERNE
Du skal være logget på for at kommentere.