Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Kontakt | Avisen.dk bruger cookies, læs mere her

Storspillere: Ingen overraskelser i CL

Start et spil på Spigo.dk
Spil

Michael Laudrup, Peter Schmeichel og Brian Laudrup er sikre på, at det bliver et engelsk eller et spansk hold, der vinder Champions League.

15. sep. 2009 kl. 13:25 (opdateret kl. 16:14) Rasmus Onslev Kremmer
Cristiano Ronaldo og holdkammeraterne i Real Madrid kan vinde Champions League, mener Michael Laudrup.
Cristiano Ronaldo og holdkammeraterne i Real Madrid kan vinde Champions League, mener Michael Laudrup. Foto: STEFFEN SCHMIDT / POLFOTO
Del på Facebook
Mail artiklen
Print artiklen
JOURNALIST
Rasmus Onslev Kremmer

Journalist på Nyhedsbureauet Newspaq A/S

De seneste par sæsoner har de engelske og de spanske hold domineret Champions League. Og det bliver der heller ikke lavet om på i år, mener tre af Danmarks gennemtidernes største fodboldspillere.

Men selvom Peter Schmeichel og Laudrup-brødrene er enige om, at et af de store hold vinder, har de ikke den samme favorit.

"I mine øjne er Chelsea favorit. Det er som om, Ancelotti har fået noget gnist og glød ind i det hold, plus de spiller med to angribere, der gør det utrolig godt sammen. De bliver meget svære at slå, og de har været tæt på så mange gange, at nu må de snart tage det næste skridt. Barcelona skal selvfølgelig også tages med," siger Brian Laudrup ifølge B.T.

Michael Laudrup har imidlertid mere fidus til sin tidligere klub Real Madrid.

"Jeg ved ikke, om Kaka og Ronaldo bliver gode fra start af, men jeg tror, Real Madrid bliver bedre og bedre, som sæsonen skrider frem. Og så har de jo den gulerod, der hedder, at finalen spilles på Bernabeu," forklarer han.

Peter Schmeichel har ikke nogen decideret favorit, men han tør godt afvise, at Barcelona genvinder den prestigefyldte turnering.

"Det vil være nemt at sige, at Barcelona vinder igen, men jeg tror simpelthen ikke på det. Og det er simpelthen ud fra en historisk og statistisk tilgang til tingene. Der er ingen, der har formået at forsvare Champions League," påpeger tv-værten.

Selv om de forventer, at enten Manchester United, Real Madrid, Chelsea eller Barcelona vinder turneringen, mener de stadig, at et hold som Bordeaux kan gå hen og overraske.

NYHEDSBREV
 
Interesserer du dig for nyheder om job og arbejdsliv, så prøv Avisen.dk's nyhedsbrev!
separator
Du kan naturligvis altid framelde dig igen, og vi deler ikke din mail med andre.
Læs vores forretningsbetingelser.
 SKRIV KOMMENTAR LÆS DEBATREGLERNE
Du skal være logget på for at kommentere.
© Copyright 2012, Avisen Aps
Avisen.dk er ikke ansvarlig for indhold fra eksterne Internet sites