Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Kontakt | Avisen.dk bruger cookies, læs mere her

Storimam: Espersen undskyldte ikke

Start et spil på Spigo.dk
Spil

Storimam og leder af Al Azhar-universitetet i Cairo Ahmed Tayeb støtter den danske udenrigsministers forklaring: Hun har ikke undskyldt.

14. okt. 2010 kl. 19:48 Oliver Batchelor
Den sunnimuslimske storimam, Ahmed Tayeb, blev citeret i aviser for at sige, at Espersen har undskyldt Muhammedtegningerne. Men han afviser, at det er korrekt.
Den sunnimuslimske storimam, Ahmed Tayeb, blev citeret i aviser for at sige, at Espersen har undskyldt Muhammedtegningerne. Men han afviser, at det er korrekt. Foto: Nils Meilvang / Scanpix
Del på Facebook
Mail artiklen
Print artiklen
JOURNALIST
Oliver Batchelor

Journalist på Nyhedsbureauet Newspaq A/S

De arabiske medier løb med en halv ørkenvind, da de skrev, at den danske udenrigsminister havde undskyldt de 12 tegner af profeten Muhammed.

Det bekræfter storimam og leder af Al Azhar-universitetet i Cairo Ahmed Tayebs talsmand.

"Der er forskel på en beklagelse og en undskyldning. Desværre har en upræcis oversættelse skabt en del forvirring," siger talsmanden til DR Nyheder.

På spørgsmålet om, der blev givet en direkte undskyldning under mødet med Lene Espersen, sådan som arabiske medier hævder, lyder svaret til DR:

"Nej"

Arabiske medier citerede udenrigsminister Lene Espersen (K) for at undskylde danske mediers trykning af Muhammed-karrikaturerne. Men det viser sig altså nu at være temmelig upræcist.

"Jeg var under mit besøg i Mellemøsten meget opmærksom på, hvad jeg sagde og det ordvalg, jeg brugte. Fordi vi ved, at tingene en gang imellem kan misforstås og også en gang imellem misbruges," siger Lene Espersen til DR Nyheder.

NYHEDSBREV
 
Interesserer du dig for nyheder om job og arbejdsliv, så prøv Avisen.dk's nyhedsbrev!
separator
Du kan naturligvis altid framelde dig igen, og vi deler ikke din mail med andre.
Læs vores forretningsbetingelser.
 SKRIV KOMMENTAR LÆS DEBATREGLERNE
Du skal være logget på for at kommentere.
14.10-2010 | 21:27 af Kim Young Min Stigsen
»Nu er det sådan, at når man er nede i Folketingssalen, så må en minister sådan set vælge at svare som man vil. Man skal bare svare sandt - og det har jeg gjort.« Lene Espersen i Information 29.september 2010. Så igen-igen har Lene jo bare valgt at svare - som hun vil ... Lene Espersen Danmarks udenrigsminister. Mon ikke Lar Løkke i sit stille sind tænker sit, måsk krummer en tå eller to, samt tænker hvor han evt. kunne placere hende uden hun laver nye kontroversielle sager hvor hun 'kommer til' at tale over sig.
Faktum lader til at næsten uanset hvad udenrigsministeren har "gang i" skaber hun overskrifter og overarbejde. Man undrer sig efter 9 år i et regeringssamarbejde man ikke kender hinanden bedre intern i et regeringssamarbejde. Men ok. det må igen prisen for VK regeringen - at kunne tælle til 90 og at bevare magten, - for magtens skyld. Nå nu snakker DR 1 Jersild Live også om Lene ...
 
 
14.10-2010 | 21:35 af Kim Young Min Stigsen
... og her forsætter i Jersild Live på DR 1: Troels Mylenberg om Lene Espersen: Dead woman walking og hun kegler rundt. Ja så kan det vist ikke siges mere rammende. Som Troels Mylenberg også siger, udviklingsministeren Søren Pind virker til at udvikle sig til en slags mini-udenrigsminister.
 
 
14.10-2010 | 21:41 af Ralph Sylvestersen
Så hende på tva-21, storsmilende tale om atommissiler som var det julegaver...
 
 
14.10-2010 | 22:04 af Kristian Mortensen
Hun har vel misforstået ordet "nuke" med "nute"?
http://www.ftwins.com/wp-content/uploads/2010/08/nuke4.jpg
Skræmmende,uhyggeligt og dog underlige flotte farver
 
 
14.10-2010 | 22:14 af Kaj Jensen
En ting er, at der florerer falske historier om Lene Espersen i danske medier, men hvem Fanden spreder dem i de arabiske medier?
Er det også Sass larsen & co?
 
14.10-2010 | 23:39 af Bitten B.
He he ikke engang en undskyldning vil hun indrømme. Men det er jo heller ikke et ord de er glade for at bruge hos VKO.
Faktisk burde hun gå ind i underholdningsbranchen. Hun lever da godt nok op til sin hårfarve. :-D))

http://www.information.dk/telegram/247738

Citat:

"Det kan jeg blankt afvise. Jeg læste omhyggeligt op af mit talepapir, som efterfølgende er blevet offentliggjort, siger Lene Espersen"
 
15.10-2010 | 08:09 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
15.10-2010 | 08:13 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
16.10-2010 | 11:02 af Ole Halvorsen
Nogle mener, at det hele skyldes, at der blev oversat fra engelsk, så derfor lad os ta' den på engelsk:
pology
excuse
http://dictionary.reference.com/browse/excuse


ex·cuse /v. ?k'skyuz; n. ?k'skyus/ Show Spelled
[v. ik-skyooz; n. ik-skyoos] Show IPA
verb, -cused, -cus·ing, noun
–verb (used with object)
1. to regard or judge with forgiveness or indulgence; pardon or forgive; overlook (a fault, error, etc.): Excuse his bad manners.
2. to offer an apology for; seek to remove the blame of:
 
 
16.10-2010 | 11:04 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
16.10-2010 | 11:07 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
16.10-2010 | 12:09 af Ole Halvorsen
@Thorbjørn Søndergaard

Så hun undskyldte ikke, men sagde blot, at det var 'regrettable' dvs. 'beklageligt' hvortil der på engelsk hører de neden for nævnte Synonymer. Og det de betyder vil jeg overlade til hver især at finde ud af, men 'pæne begreber' er der ikke tale om.
Så en almindelig undsyldning ville nok have været at foretrække, hvis din udlægning er rigtig.

main Entry: regrettable

Definition: unfortunate, wrong

Synonyms: afflictive, calamitous, deplorable, dire, disappointing, distressing, dreadful, grievous, heartbreaking, ill-advised, lamentable, pitiable, pitiful, sad, shameful, unfavorable, unhappy, woeful

Notes: a person is regretful ; a situation may be regrettable


http://thesaurus.com/browse/regrettable?__utma=1.1899812598.1287217980.1287217980.1287221846.2&__utmb=1.2.9.1287221846599&__utmc=1&__utmx=-&__utmz=1.1287221846.2.2.utmcsr=wordreference.com|utmccn=(referral)|utmcmd=referral|utmcct=/definition/regrettable&__utmv=-&__utmk=36609696
 
 
16.10-2010 | 12:19 af Bitten B.
Den udlægning ER rigtig Ole. Citat er sat ind i en artikkel her på avisen. :-)
 
16.10-2010 | 12:24 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
16.10-2010 | 12:15 af Ole Halvorsen
Der blev snuppet lidt af teksten, men der skulle have stået.:
"men pæne begreber er der ikke tale om."
Beklager fejlen.
 
 
16.10-2010 | 12:17 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
16.10-2010 | 12:40 af Ole Halvorsen
@Bitten B.

Tak skal du ha', Bitten - det luner.
Ole :-)
 
 
16.10-2010 | 13:42 af Ole Halvorsen
Tom:
"Hun SKAL undlade at sige "we regret", "it is regrettable", m.v. da alle disse kan vinkels til en undskyldning"

Lige nøjagtig for som du kan se af de tidligere nævnte betegnelser, så er det, hvad der kan ske og sker.
 
 
16.10-2010 | 14:46 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
16.10-2010 | 14:48 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
16.10-2010 | 15:39 af Helle Nielsen
Så er det læsepapir uacceptabelt politisk klamp.

Læsepapirer har i generationer blevet brugt af samtlige politikere og af dronningen, men det skal holde.
 
16.10-2010 | 15:48 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
16.10-2010 | 15:53 af Helle Nielsen
Både regeringen og oppositionen har en hær af rådegivere i hælene. Når de udarbejder et læseskrift til en minister der i den grad som her ikke tager højde for arabiske fortolkninger er de til skrot.

Det er så dem der skaber konflikter.
 
16.10-2010 | 16:42 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
 SKRIV KOMMENTAR LÆS DEBATREGLERNE
Du skal være logget på for at kommentere.
© Copyright 2012, Avisen Aps
Avisen.dk er ikke ansvarlig for indhold fra eksterne Internet sites