Når vælgerne på Læsø tirsdag møder frem i valglokalerne, vil de blive mødt af et usædvanligt opslag.
Opslaget fortæller, at spidskandidaten på den socialdemokratiske liste, kommunalbestyrelsesmedlem Viggo Jensen, mandag døde, 59 år gammel.
Da dødsfaldet skete så kort før valget er det ikke er muligt at trykke nye stemmesedler.
"Derfor har vi givet valgbestyrelsen den besked, at den skal søge at give vælgerne besked om det, der er sket, så folk ved, hvordan landet ligger, før de går ind og stemmer," siger Indenrigs- og Socialministeriets valgekspert, kontorchef Nicoline Miller, til Nordjyske Medier.
Hvis der er vælgere, der enten har brevstemt på afdøde eller trods opslaget stemmer personligt på ham ved tirsdagens stemmeafgivning, er stemmerne ikke spildt. De pågældende stemmer tælles i stedet med som listestemmer.
Viggo Jensens partifælle og medkandidat Folmer Hjorth Kristensen fortæller til Danske Kommuner, at den socialdemokratiske spidskandidat var i færd med at dele valgbrochurer ud, da han faldt om.
"Det var et kæmpe chok. Vi er helt rystede," siger Folmer Hjorth Kristensen.
"Viggo har været syg over flere omgang, men på et valgmøde søndag aften stod han op i to timer, og da tænkte vi, at nu er han endelig helt frisk igen."
Viggo Jensen var en af veteranerne i læsøsk politk. Foruden to år som suppleant nåede han at sidde fem perioder i øens kommunalbestyrelse.
På valgdagen vil vælgerne på Læsø blive mødt med oplysningen om Viggo Jensens død.
Loven kræver, at valgstederne skal gøre opmærksomme på kandidaters dødsfald. Personlige stemmer, herunder brevstemmer, på Viggo Jensen, vil blive talt som listestemmer.
Samtidig har kommunen beslutte at aflyse den traditionelle flagallé.
"Valgdagen plejer at være en festdag, men sådan kommer det bestemt ikke til at føles i år," siger Folmer Hjorth Kristensen.
Viggo Jensen, der for nyligt var gået på førtidspension efter en årrække som lokal 3F-formand, blev 59 år.