
Del på Facebook
JOURNALIST
Irene Stelling
Journalist på Nyhedsbureauet Newspaq A/S
Det endelige slag om den toneangivende overenskomst for 200.000 ansatte i industrien er i gang.
Det såkaldte udvalgsarbejde er afsluttet, skriver Berlingske.
I morgen mødes topforhandlerne for DI og CO-industri til de sidste drøftelser.
Forhandlingerne har været i gang siden 4. januar, og en aftale kan falde på plads inden for de kommende dage, medmindre der pludselig dukker store knaster op, siger kilder til Berlingske.
Parterne skal blive enige om voksen- og efteruddannelse, bedre vilkår for lærlinge og mere tryghed i ansættelsen.
Først til allersidst vil parterne aftale mindstelønnen. Også spørgsmålet om HK/Privats krav om afskaffelse af 50 procentregel kan dog drille.
Arbejdsmarkedsforsker på Københavns Universitet, Søren Kaj Andersen, forventer, at CO-industri denne gang vil strække sig meget langt for at imødekomme kravet.
Foto: Vred smed presser juicekonge med sort bælte
"De ved, at HK for anden gang vil stemme nej til en aftale, hvis de ikke bliver imødekommet på 50 procentreglen og vil sende et signal om, at de kæmper for det," siger han til Berlingske.
Den nuværende overenskomst udløber til marts.
NYHEDSBREV
Interesserer du dig for nyheder om job og arbejdsliv, så prøv Avisen.dk's nyhedsbrev!
Du kan naturligvis altid framelde dig igen, og vi deler ikke din mail med andre.
Læs vores
forretningsbetingelser.