Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Kontakt
Artiklen er skrevet af
Udgivet fredag den 6. aug. 2010, kl. 11:01
     
Mail artiklen
     
SMS artiklen
     
Print artiklen
     
Add this
Betaler sommerhusejere skat, når de ansætter rengøringsfolk? Det vil SKAT nu se på.
Betaler sommerhusejere skat, når de ansætter rengøringsfolk? Det vil SKAT nu se på. (Foto: colourbox.com)

Skat jagter sort rengøring - i sommerhuse

Skat på Bornholm mistænker sommerhusejere for organiseret sort arbejde, når husene skal gøres rent.

Sommerhusudlejere skal nu kigges efter i hjørnerne for at se, om de har brugt sort arbejde.

På Bornholm vil Skat nemlig undersøge, om ejere af sommerhuse til udlejning har rent vand i spanden - blandet op med den rette mængde moms og skat til statskassen.

Det handler om huse udlejet via bureauer, skriver netavisen bornholm.nu. Og altså ikke om ejere, der selv ordner udlejningen.

"Der er eksempler på, at rengøringsfirmaer budgetterer med, at der ikke betales moms og/eller A-skat," siger specialkonsulent Anders Cort Jensen.

Skat sætter ind, fordi erfaringer fra andre landsdele har afsløret problemer i sommerhusområderne. Også rengøringen på hoteller og pensionater bliver gået efter i sømmene.

07.08-2010 | 21:11 af L. Steen
Nu har det i mange år været umuligt at opdrive et job på Bornholm, så det er da klart, at der er masser af sort arbejde.
 
07.08-2010 | 21:20 af Erik Willumsgaard
Vi har sommerhus på Bornholm, og selvfølgelig organiseret rengøring med regning, moms og hele svineriet.
 
07.08-2010 | 21:23 af L. Steen
Og?
 
10.01-2011 | 10:48 af John Sebastian Maj
Skat bruger uendelig meget tid og kræfter på sort arbejde - men de 4000 milliarder som er ført ud af landet - og som Skat mener 'nok' kan indbringe en 5 - 10 millioner i ekstra skat - og der sker ingenting med 'snyderne' der bare de indrømmer at de har snydt - det ser helt sygt ud !!
 
 SKRIV KOMMENTAR LÆS DEBATREGLERNE
Du skal være logget på for at kommentere.