Skær lidt af bøffen og spar masser af CO²

Send til
Debat  3
Anbefal
Hvis alle danskere droppede hvert femte stykke kød, ville vi spare ligeså meget CO2-udslip som strømforbruget i 370.000 husstande.
faktaboks

Målt i kilo CO2 ud fra en gennemsnitsdanskers årsforbrug

Okse- og kalvekød 407

Svinekød 266

Fjerkræ 65

Skærer vi en femtedel af det, får vi en besparelse på 147 kilo CO2. Det giver 800.000 tons CO2 for hele Danmark.

Mandag den 5. maj 2008, 12:21

Vor læser læser Evald Vestergaard sætter pris på et godt stykke kød. Men som han sidder der ved bordet, slår det ham af og til, om sådan et måltid nu også er det bedste for klimaet.

Det får ham til at spørge:

»Hvis alle danskere kunne reducere deres kødforbrug med 20 procent, hvor meget ville vi så spare af CO2? Hvor er det regnestykke?« spørger Evald Vestergaard og tilføjer, at det nok skulle være muligt at skære hvert femte stykke kød fra, uden at »man opdager noget på sin velfærd«.

Oksekødet er værst

Selvom Nyhedsavisens CO2-ugle for det meste har kød på sin egen menu, vil den gerne hjælpe med svar på Evald Vestergaards spørgsmål.

Efter et par timers jongleren med tal er miljøingeniør Jacob Sørensen fra Informationscenter for Miljø & Sundhed klar med et svar.

»Vi kan spare 147 kilo CO2 per person, hvis vi skærer 20 procent af vores kødforbrug,« siger Jacob Sørensen.

Regnestykket ser således ud:

Hvert år bliver der brugt 27 kilo okse- og kalvekød, 44 kilo svinekød og 22 kilo fjerkrækød per dansker. Det er vel at mærke medregnet forbruget hos babyer, husdyr og alt det, vi smider ud i skraldespande.

Okse- og kalvekødet står for langt den største CO2-udledning; i forbindelse med produktionen til en enkelt dansker sendes hvad der svarer til 407 kilo CO2 op i atmosfæren.

Tilsvarende står svinekød for 266 kilo og fjerkræskødet for 65 kilo.

370.000 husstandes el

Hvis vi skærer en femtedel af forbruget, kan vi således spare 147 kilo CO2, lyder beregningerne fra Jacob Sørensen. Og kigger vi ud over hele Danmark, bliver det til en ganske stor besparelse.

Så sparer vi nemlig 800.000 tons CO2, og det svarer ifølge Informationscenter for Miljø & Sundhed til forbruget af strøm til 370.000 husstande.

 SKRIV KOMMENTAR
Du skal være logget på for at kommentere.
ALT OM:
05.05-2008 | 15:39 af johanne
Det er ikke kød der er et problem. Det er voldsom overbefolkning i mange ulande der er det store problem.
05.05-2008 | 15:48 af (Slettet bruger)
Nej, fand me nej.

Jeg køber og betaler selv mine bøffer, mine øl og mine iskager såvel som alt andet.

Jeg er en ældre herre og jeg har altid blevet belemret med at vi skal spare på dit og dat.

Jeg nægter at tage ordet spare alvorligt længere.

Jeg vil sørme frådse alt det jeg har råd til.

TAK!
08.06-2008 | 19:26 af (Slettet bruger)
Er der noget mere rædselsfuldt end salvesesfulde folk, der vil styre dit liv? Nu vil de også bestemme hvad du spiser - "ellers er du et ondt miljøsvin, og det er din skyld at verden går under".

Den amerikanske og ekstreme dyrerettigheds-forening PETA har publiceret rapporter der viser, at kødspisning er skyld i stor CO2-udledning. Aha. Men hvordan er det lige med PETA? Ja, de har altid været imod at spise dyr, så nu misbruger de klima-hysteriet til at presse deres holdninger ned over folk.

Vi ser det samme igen og igen. SFere og deslige bruger nu CO2 som undskyldning for at tvinge os til ikke at køre bil, men at bruge offentlig transport. Men det har jo altid været deres holdning - fyføj til privatbilisme, og hurra hurra til socialistisk "alle har det lige dårligt" kollektiv transport. Men nu skamrides klimahysteriet som argument for at presse deres moralske holdninger ned over folk og bestemme over andres liv og andres valg.

@Johanne
Du har fuldkommen ret

@Johnsen
Sådan, og nyd livet! :) Vi må stoppe alle de kollektivister, der bliver våde i bukserne over tanken om, at kunne styre hvert enkelt aspekt af vores liv med deres moraliseren.
 
 SKRIV KOMMENTAR
Du skal være logget på for at kommentere.
Gratis nyhedsbrev
Vejret i dag | Danmark 18°
Powered by AccuWeather
Annonce
MEST POPULÆRE PÅ AVISEN.DK forrigenæste