Suppe, fast food og bolscher. Se her, hvad folketingspolitikerne vil giver vælgerne i håb om deres opmærksomhed og ikke mindst kryds.
Valgkampen er skudt godt i gang og i den forbindelse går landets politikere på gaden for at møde vælgerne. Men hvordan får man deres opmærksomhed? Åbenbart med noget spiseligt og noget spas. Se her, hvad hvilke mundhapser og gøglede events vælgerne kan få fra både blå og rød blok.
Socialdemokraternes formand Helle Thorning-Schmidt holder sig fra sporten i valgkampen. Til gengæld kan vælgerne få det klassiske S-symbol: Den røde rose. Her deler hun dem ud på Frederiksberg, hvor også dem, der endnu er for unge til at sætte et kryds på stemmeseddelen, får en blomst.
Foto: Jens Dresling / POLFOTO