Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Kontakt | Avisen.dk bruger cookies, læs mere her

Scientology rykker ud til Virginia Tech

Start et spil på Spigo.dk
Spil

Det vrimler med scientologer omkring universitetet Virginia Tech, hvor 32 studerende i sidste uge blev skudt ned. De vil hjælpe folk med at komme over traumerne, men en dansk psykolog kalder indsatsen »usmagelig«.

Læs også:
Tema: Scientology på fremmarch

24. april 2007 kl. 19:45 Silke Bock
Del på Facebook

Skrevet i samarbejde med Anne Pihl Rasmussen | anpi@avisen.dk

Scientologys gule telte er for længst slået op, og scientologer i gule trøjer går rundt mellem sørgende og chokerede amerikanere og tilbyder åndelig hjælp.

Faktaboks

På Virginia Tech tilbyder scientologer lige nu religionens særlige healing, kaldet assist . Den går ud på følgende:

Kontakt-assist: Før personen tilbage til stedet, hvor ulykken skete, og lad ham gennemspille hele forløbet igen og igen, indtil han begynder at grine eller være ligeglad med ulykken.

Nerveassist: Lad personen ligge på maven og stryg langs nervebanerne på ryggen. Lad personen vende sig og gør det samme på maven, armene og benene. Det skal få nervebanerne til at fungere normalt.

Berøringsassist: Læg en finger på kroppen. Sig »mærk min finger«, og når personen nikker, sig »tak«. Gennemgå hele kroppen på den måde oppefra og hele vejen ned. Og på begge sider, indtil personen føler sig glad.

Kilde: Håndbog i Scientology

Ifølge NY Daily News siger Sylvia Stannard, der er repræsentant for trosretningen Scientology, at 20 frivillige er sendt til byen Blacksburg, hvor Virginia Tech ligger, for at hjælpe. Ved at udføre Scientologys særlige healing, kaldet assist , mener scientologerne, at de kan fjerne smerten hos mennesker omkring universitetet, hvor en ung, sindsforstyrret mand i sidste uge dræbte 32 mennesker.

Men den danske gestaltterapuet og lic. psych, Hanne Hostrup siger, at Scientology forsøger at kapre medlemmer og advarer om, at folk er ekstra modtagelige for påvirkning efter katastrofer og kriser.

»De vil være lette ofre. De har brug for professionel og uvildig krisehjælp, som kan hjælpe dem over det værste chok. Bagefter kan de selv finde en religiøs forklaring. Scientologys kapring er usmagelig, men forventelig,« siger hun.

Sultne efter forklaring

Hanne Hostrup, som i flere år har fungeret som supervisor for psykoterapeuter og skrevet bøger om terapi, forklarer, at det ikke kun er svage mennesker, der kan kapres i en situation som efter massakren på Virginia Tech.

»Alle mennesker kan blive overvældet af det barske i tilværelsen og blive sultne efter at finde en forklaring,« siger hun.

Det er ikke første gang, scientologer rykker ud til kriseområder. De var også til stede efter terrorangrebet 11. september 2001, ligesom de drog til de tsunami-ramte områder i Sydøstasien.

Over hele verden er scientologer blevet opfordret til at tage til Virginia Tech og hjælpe, ligesom de er blevet bedt om at donere penge til arbejdet. Men Sylvia Stannard afviser, at Scientology er taget til Blacksburg for at hverve medlemmer.

»Vi udfører en masse kriserådgivning, som er en af vores specialiteter. Vi har forbudt vore medlemmer at missionere, og de skal tydeligt gøre opmærksom på, at de kommer fra Scientology,« siger Sylvia Stannard til NY Daily News.

NYHEDSBREV
 
Interesserer du dig for nyheder om job og arbejdsliv, så prøv Avisen.dk's nyhedsbrev!
separator
Du kan naturligvis altid framelde dig igen, og vi deler ikke din mail med andre.
Læs vores forretningsbetingelser.
 SKRIV KOMMENTAR LÆS DEBATREGLERNE
Du skal være logget på for at kommentere.
24.04-2007 | 20:18 af LNielsen
De kan trøste gennem kurser til tusindevis af USD, så folk ikke bare mister et barn men også formuen.

Scientology er i mine øjne en svindel- og humbug- sekt der udgiver sig for at være religion, men alene lever af nytteløst og grådigt plattenslageri.

http://www.ronthenut.org/
 
24.04-2007 | 21:02 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
24.04-2007 | 21:59 af LNielsen
Der findes dog religioner, hvor det hele ikke bare handler om, at flå folk for penge eller ussel mammon.
 
25.04-2007 | 01:49 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
25.04-2007 | 08:56 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
25.04-2007 | 10:42 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
25.04-2007 | 11:08 af Dorthe
Scientology behandling af sindssygdomme virker øjensynlig heller ikke.

I 1993 myrdede scientolog Jeremy Perkins sin mor Elli Perkins. Hans forældre behandlede ham efter anvisninger fra Scientology osteopat med vitaminer.

Jeremy er senere blevet diagnostiseret som værende skizofren.

http://www.cs.cmu.edu/~dst/JeremyPerkins/
 
25.04-2007 | 12:58 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
25.04-2007 | 18:34 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
25.04-2007 | 21:09 af Dorthe
Så var der Lisa McPherson, som blev psykotisk efter et trafik uheld og efterfølgende blev behandlet for sin psykosen på Scientologis base i Clearwater Florida med et såkaldt "Introspection Rundown".

Udfaldet af den kur endte med hendes død 17 dage senere.

http://whyaretheydead.net/lisa_mcpherson/dk/p_9901_1.htm
 
25.04-2007 | 21:18 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
26.04-2007 | 18:14 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
26.04-2007 | 21:00 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
27.04-2007 | 01:16 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
27.04-2007 | 10:10 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
27.04-2007 | 18:23 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
29.04-2007 | 14:22 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
02.05-2007 | 12:41 af SchwimmelPuckel
@ Linda Knudsen

Dit link til Den gode ligger på din egen harddisk så vidt jeg kan se. Jeg er ikke OT nok til access der! ;)

Det undrer mig nu at du (tilsyneladende) ikke synes det er interessant at alle der var stab på St.Hill er blevet declaret suppressive. Det er da statistik! - Det ved scientologer da hvad er... Der er en tydelig trend her!

Da jeg var rodet ind i det gik vi op i at opdage de Supressive Personer, SP er, som var skyld i dårlige statistikker, forkølelser og det altid manglende lokumspapir. Vi var på vagt alle døgnets timer. Vi spottede dårlige indikatorer og skrev KR s (Knowledge Reports). Enhver kunne være en SP eller en plant fra en avis eller efterretningstjenesten.

Jeg gentager: ALLE som var stab på StHill er blevet declaret! De er nævnt med navn i listen, så du kan tjekke det ved at spørge i orgen.. Nå, nej. Ved nærmere eftertanke. Lad være med det. Hvis du viser interesse for den slags får du nok revet røven af i ethics.

Her er linket igen:

http://www.angelfire.com/pro/class12/shill.htm

Sitet er Pierre Ethier s, Class XII auditor. Så han ved hvad han taler om.. Ok, han er naturligvis også declaret Supressive Person. Så det er forbudt for scientologer at høre på ham.

Scientologer må heller ikke høre på mig af samme grund iøvrigt!

Her er et link mere fra Pierre Ethier site:

http://www.upperbridge.org/8thsin.html

Han taler om Pain and Sex bulletin en fra 1982, hvor Hubbard forklarer at sex er et implant som de onde psychs har lavet for at degradere os! - Er det ikke vidunderligt som Hubbard kan vise os sandheden? - Når vi synes at vores partner er dejlig og sexet.. Wow! - Mærk tiltrækningen! - Den næsten uimodståelige power som sådan et ondskabsfuldt implant har!

Her et link til Pain and Sex Bulletin en:

http://www.carolineletkeman.org/refund/docs/tv-12-417.html

Hvad skulle vi dog gøre uden Hubbard!? - Nyde vores forårsfornemmelser måske?

Spørg ikke hvad scientology kan gøre for dig, spørg hvad helvede der foregår!
 
 
02.05-2007 | 17:37 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
06.05-2007 | 10:42 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
10.05-2007 | 23:23 af Jacob Ex Scientolog
Til Pigerne,

Der endu ikke har taget mod til sig:-)

http://www.factnet.org/Scientology/rquotes.htm

ARC

Jacob

Ex Scientologen
 
 
14.05-2007 | 20:41 af Jacob Ex Scientolog
Ohhh Linda Ikke Svar Knudsen!

http://news.bbc.co.uk/1/hi/world/americas/6650545.stm?ls

Love

Jacob

Ex Scientologen
 
 
05.05-2007 | 16:41 af Jacob Ex Scientolog
Hej Linda,

Nu hedder jeg ikke lige Schmidt Rasmussen til efternavn, er det det bedste du har kunnet finde med dine forbindelser:-)

Og saa lige en kopi af denneher:

Hej Linda,

Jeg maa sige at jeg finder din pludselige mangel paa vilje til at saette dig ind i tingene meget skuffende, er det ikke det man laerer i Scientology to look & listen:-)

Jeg har jo trods alt gjort mig den ulejlighed at undersoege Scientology selv, men jeg tror naeppe at du har taget "timeout" til at goere det samme og virkelig aerligt bedoemme situationen paa den maaede:-)

Og aendelig videre til di kommentar til Sonni, saa bare fordi at "Birger" er stor og forkert paa den betyder jo ikke at han ikke straffes hvis han har lavet ulovlige handlinger, sikke do et samfund vi kunne faa, hvis det var tilfaeldet at vi skulle lever efter di normer du der beskriver "vifte med halen" maa jeg vaere fri!!!

Uvidenhed er igen undskyldning min kaere, tvaert imod det er du jo et lysende exempel paa:-)

http://www.lermanet.com/michaelpattinson/

Love

Jacob

Exscientologen
 
 
05.05-2007 | 10:51 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
04.05-2007 | 12:46 af Jacob Ex Scientolog
Hej Linda,

Det lader ikke til at du nogensinde kommer til at svare paa mit spoergsmaal?

Nu var det jo endu engang ikke mig der introducerede det med at vaere "Skult Fjendtlig" jeg ville bare prove a point og det er din kommentar vist rigeligt bevis paa:-)

For det foerste har du aldrig stillet mig det spoergsmaal om Ron for det andet intersserer det mig ikke da jeg ikke har noget med Rons Org at goere, saa der har dine kilder igen givet dig forkerte oplysninger darling:-)

Sidst men ikke mindst saa er der ligge denne link som modbud paa criminon:-)

http://www.answers.com/topic/criminon

P.S

Jeg er glad for at du har observeret at jeg dog er kommet saa langt, det har taget mig en del aar med meget at inhaendte, men vi naar det nok min ven:-)

Yours Truely

Jacob

Exscientologen
 
 
04.05-2007 | 10:00 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
03.05-2007 | 23:16 af Jacob Ex Scientolog
 
 
03.05-2007 | 16:52 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
03.05-2007 | 16:22 af Jacob Ex Scientolog
Hej Linda,

Nu er det jo ikke nogen stave konkurance det her men det var da taemmelig godt observeret...efter al den tid:-)

Jeg har vist vaeret saa specifik som man kan vaere navnet er stadig Nordin men nu ska jeg hjaelpe jer lidt fornavnet er Lars fed historie kommer moske snart i nyhederne hvem ved:-)

Hmm det er jo ogsaa en stor organisation du representerer saa det kan jo tage lidt tid eller kunne det have noget at goere med at jeres medarbejdere ikke er saa motiverede, det kan jo vaere svaert naar man ikke faar nogen loend:-)

Men det er jo ikke saa nemt at skulle besvare vel... moske du kunne fortaelle de andre her hvem Torben Knudsen er for god orden skyld:-)

ARC

Jacob

Exscientologen
 
 
03.05-2007 | 16:09 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
03.05-2007 | 15:39 af Jacob Ex Scientolog
Hej Linda,

Nu du har indsigt i saa meget som du saa paent udtrykte det saa kunne du moske goere di den ulejlighed at tjekke den sag jeg bad dig om!

Navnet er stadig Nordin hvis ikke du syntes det er let nok for dig kunne du moske tjekke navnet Torben Knudsen, eller det er moske at komme for taet paa:-)

Tuche

Jacob

Ex scientologen
 
 
03.05-2007 | 09:59 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
03.05-2007 | 09:15 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
03.05-2007 | 00:30 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
02.05-2007 | 22:14 af Jacob Ex Scientolog
Hej Linda,

Havde du ikke travlt med et eller andet du skulle besvare for mig:-)

ARC

Jacob

Ex Scientologen
 
 
02.05-2007 | 21:08 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
02.05-2007 | 21:00 af SchwimmelPuckel
Jamen Linda! - Du skal da være hjertligt velkommen til at undlade at kommentere mit crap! - Så kan jeg udspy noget mere uden modsigelser.

Jeg er iøvrigt totalt på røven af grin over Travoltas hjemmeside! - Gudhjælpemig om han ikke har et billede af sig selv i LRH pose.. Fingeren på hagen og iført det filosofiske LRH udtryk.. Ok, han ser lidt bedre ud end Hubbard må man medgive.

Har Cof$ opgivet Cruisemeisteren? - For meget sofahopperi og manglende situationsfornemmelse. Jeg citerer: "People who don t like Scientology. Fuck you! Period! - Fuck You!", Den slags kan WOG* erne nok ikke lige kapere. De bliver sure på Tom når han hælder den slags ud. Og Paramount fyrede ham.. Hmm.. Jeg kan godt se at det nok er klogt at lægge ham på is en tid.

Det bliver spændende og se om Travoltas karriere går samme vej.

*) Scientologer kalder alle os andre WOG s. Det betyder Worthy Oriental Gentlemen . Disse var opkomlinge som fik høje poster i Orienten. Der var ikke rigtige adelige nok til at besætte alle poster i Commonwealth. Eller også var de rigtige adelige for dovne... Når scientologer bruger ordet om den almene befolkning er det i hån. De kalder os også raw meat og mener iøvrigt at vi er mentalt forstyrrede.

Pisirriterende bange tissemyrer som gemmer sig buske kunne det se ud til... Hmm.. Den er da ny...
 
 
 SKRIV KOMMENTAR LÆS DEBATREGLERNE
Du skal være logget på for at kommentere.
© Copyright 2012, Avisen Aps
Avisen.dk er ikke ansvarlig for indhold fra eksterne Internet sites