Administration 

Sandra har både barm og penis

Generated by IJG JPEG LibraryGenerated by IJG JPEG Library

Sandra Day er både mand og kvinde. Hun var en af de første herhjemme, der fik lavet kunstige bryster, og hun har arbejdet som både boghandler og bordelejer. Vejen fra Alexander til Sandra beskriver hun i en ny bog.

De lyse lokker er svøbt ind i et smukt tørklæde. Barmen strutter lige ud fra brystbenet i en størrelse Dolly Parton, og øjenlågene er tegnet knivskarpt op med sort farve.

68-årige Sandra Day er kvinde fra navlen og op – og mand fra navlen og ned som hun siger i sin nye erindringsbog. Hun er en af Danmarks første transseksuelle og var en af de første herhjemme, der fik opereret sine bryster større. Hun er frontløber og idol for et hav af bøsser. Fordi hun holder fast i at være, som hun er i det indre – og som hun af egen vilje har valgt at blive i det ydre.

Hendes snørklede vej til livet som transseksuel ruller hun ud i bogen Sandra Day – fra bondeknøs til piskedronning , som journalisten Thomas Aagaard Skovmand har forfattet, og som netop er udkommet.

For »jeg er, som jeg er,« siger Sandra. En sætning, hun har gentaget som en del af livets puls, uanset om hun lavede piskeshow i Hamborg, drev bordeller i København eller listede rundt i dametøj i de homoseksuelles nattemiljø.

Født som Alexander

Sandra Day blev hverken født med hang til kjoler eller kvindenavn. Hun voksede op i Ebeltoft under det borgerlige navn Alexander Brask Sørensen. Faderen var overassistent på jernbanen, men blev kørt over af et tog, da han cyklede over skinnerne. Moderen hakkede tørv for 26 kroner om måneden og sled senere på en fabrik som tarmrenser.

Timerne efter skole brugte den unge Alexander på at beundre underskønne divaer i Hollywoodfilm, og så snart han var færdig med skolen, drog han mod København, hvor han blev udlært boghandler.

»Det var ikke sådan noget, man talte om. Men jeg kunne læse mig til, at jeg var anderledes end andre,« husker Sandra.

Den spanske greve

Alexander var tiltrukket af mænd, men det var først, da han mødte en spansk greve på en ferie, at han for alvor kastede sig ud i livet som homoseksuel.

»Men jeg var grevinde ved venstre hånd. Han havde nemlig allerede en kone ved højre,« som Sandra siger. Forholdet varede heller ikke længe. Greven var drevet af jalousi, og desuden yndede han at eksperimentere med urinsex. Derfor gik der ikke lang tid, før Alexander igen befandt sig på de bøgelyse øer i det høje nord. Her mærkede Alexander igen en snigende forandring: Han drømte om at gå i dametøj.

»Jeg havde en veninde, som sminkede mig en aften. Jeg fik en hvid kjole på med røde roser og en hat, der passede til, og så gik jeg ind på natklubben Adlon, der dengang var meget fornem. Men jeg talte ikke med nogen, fordi jeg syntes, at jeg havde sådan en mørk stemme. Mange mænd kom hen og bød mig op til dans, men jeg ville ikke, for jeg kunne kun danse mand. Jeg syntes selv, at det var enormt modigt af mig,« fortæller hun.

Men tvivlen sled på Alexander, som på det tidspunkt var i begyndelsen af 20 erne. Om fredagen købte han dametøj. Om mandagen brændte han det.

»Jeg blev mere og mere frustreret, for jeg kunne ikke finde til ro i mig selv. Desuden var det altså lidt for dyrt i længden.«

Først da en transseksuel veninde spurgte, om Alexander ville med til Hamborg og arbejde på natklubber, tog Alexander en endelig beslutning. Året var 1969, og i Danmark var det forbudt for mænd at gå i dametøj.

»I Hamborg kunne jeg ånde. Der var masser som mig, og jeg tog arbejde på forskellige stripteaseklubber. Alexander døde på vejen, men Sandra blev født. Da beslutningen først var truffet, var der ingen vej tilbage.«

På klubberne arbejdede mange transseksuelle, som talte med lyse stemmer. Sandra drømte om det samme og forsøgte sig til den dag, hun fik halskatar og ikke kunne tale i en måned.

»Så tænkte jeg, at det altså ikke kunne være rigtigt. Jeg måtte tale med den stemme, jeg har.«

Til gengæld opsøgte Sandra Day en læge, der sprøjtede hormoner ind i hendes årer, så hun kunne få bryster.

Da Sandra vågnede næste dag, forventede hun, at barmen var vokset frem i løbet af natten.

Men Sandras brystkasse var flad som et strygebræt. Efter et år på hormoner var der stadig kun kommet to små tutter. Så Sandra besluttede, at hun ville brystopereres.

Brystet Bismarck

Sandra fik lavet det første par kunstige bryster på en klinik i Frederiksborggade i 1970. De kostede 15.000 kroner, men hurtigt viste det sig, at noget var galt.

Det ene bryst døbte Sandra Bismarck . »Fordi han var sådan en jernkansler og en streng stodder,« som hun siger. Det andet kaldte hun thalidomid-patten (et middel, der blev givet til gravide mod morgenkvalme, men som senere viste sig at kunne føre til misdannede børn, red.).

Bismarck blev større og større, mens thalidomid-patten skrumpede.

»Så når jeg kom ud i stormvejr, drejede jeg hele tiden,« forklarer hun.

Da Sandra i midten af 1980 erne optrådte som Marlene Dietrich på en natklub i Göteborg, eksploderede det ene bryst, og blodet sprøjtede ud over et forskrækket publikum.

»Men det skal dertil siges, at det var ikke var lægens skyld. Jeg slæbte jo projektører ned fra fjerde sal til mit show, så der gik blodansamlinger i brysterne.«

Herefter opsøgte Sandra en plastikkirurg, som sørgede for, at Sandra fik implanteret de største silikonebryster, der fandtes på det amerikanske marked.

»Og da han havde fjernet Bismarck og thalidomid-patten, fortalte han, at de var fyldt med fugemasse. Lægen havde nok haft noget tilovers, fra da han byggede sin altan«.

Efter flere år med piskeshows i det meste af Europa slog Sandra rødder på Vesterbro i København, hvor hun åbnede to bordeller.

»Jeg behandlede altid folk godt. Mange mænd ville gerne have en Domina. Jeg tror, jeg har opfyldt et behov. Men det er hårdt at skulle sige hej og velkommen og så skifte over til at have en beskidt kæft og så bagefter sige: Så – nu må du godt gå ud og vaske dig og derefter drikke en kop kaffe og sludre.«

Ud af skabet

Sandra blev med tiden et navn i det københavnske natteliv, og derfor var hun med i forestillinger på teatre rundt om i byen. Sandra spillede sammen med navne som Ove Sprogøe og Bodil Kjær, der accepterede hende, som hun var.

»Jeg tror egentlig, de syntes, at jeg var meget forfriskende,« siger hun.

Til gengæld har Sandra kun haft fem længerevarende kærester i sit liv. Hun faldt for biseksuelle mænd, der næsten altid endte med at forlade hende til fordel for en kvinde.

»På et tidspunkt besluttede jeg simpelthen, at jeg ikke gad det mere.« Og med de ord gør Sandra det tydeligt, at dén diskussion er lukket.

I dag har Sandra for længst fundet ro i sin krop. Hun er halvt mand og halvt kvinde. Og hun er stolt af det. Det eneste, som i dag ærgrer hende, er, at der gik så mange år, før hun sprang ud som transseksuel. Gennem hele livet har folk forsøgt at give hende velmenende råd om makeup og opførsel.

»Men jeg kan altså ikke puttes i nogen kasse. Jeg er, som jeg er. Og jeg ved godt, at det ikke er alle, der er vilde med mig. Men jeg har haft et rigt og dejligt liv, og når jeg tænker på, at mange bøsser stadig ikke viser, hvem de er, så synes jeg, det er trist. Vi skriver jo 2008.«

Sandra Day – fra bondeknøs til piskedronning , Thomas Aagaard Skovmand, Verdens Mindste Bladhus. Kan købes via www.sandraday.dk. eller i boghandlerne i København.

faktaboks

Født i 1939 som Alexander Brask Sørensen.

Udlært boghandler.

Tager i 1968 navnet Sandra Day.

Bestyrer af to bordeller.

Har medvirket i filmen Lille Spejl , stykket Queer på teatret Camp X og Cabaret på Det Ny Teater.

Brevkasseredaktør på Betro Dem til fru Sandra på Kanal 2.

matematik
Nyheder

Ny analyse: Disse uddannelser giver den højeste løn

Forfatterne
Advertorial

Annonce

Glenn Bech åbner familiens mørkeste kapitler i ny bog

Roskilde Festival
Nyheder

Svindlere slår til hvert år: Hvordan opdager du fupbilletten?

danske penge
Nyheder

Havde ingen fødselsdagsgave - men så ringede telefonen

domstol
Krimi

Dom: Direktør hvidvaskede penge via virksomhed

Metroen
Nyheder

Metro-udvidelse: Se planerne her

vinderne
Nyheder

Hyldes for at øge trygheden lokalt

juice
Nyheder

Nu kan bilister få juice på farten

Caroline Wozniacki  med datteren
Kendte

Rørende Wozniacki-fødselsdag: Fylder 5 år

dansk politi
Krimi

Politiet kontrollerede massageklinikker: Fire er anholdt

Brøndbyfans
Krimi

Angreb kvinde i kørestol i Brøndby-kamp: Nu er han sigtet

AI foto fra Muskelsvindfonden hvor unge i en klasse alle ligner hinanden
Nyheder

Tænk hvis alle unge havde det samme ansigt

Dronningen og kunstneren sammen
Kongelige

Dronningen sætter pris på dansk digter

højesteret
Krimi

Oversergent voldtog værnepligtig på kaserne

Slagteriarbejdere
Nyheder

Særlig udsat gruppe af arbejdere får nu ekstra opmærksomhed

mand i jakke
Advertorial

Annonce

Sommerens overshirts, der løfter din stil som mand

politi dansk
Krimi

Spritbilist udvises: Påkørte mor og datter

cykelløb
Nyheder

Stort cykelløb kan drille trafikanterne

Pokemon box
Helt vildt

Er det her Danmarks største Pokémon-fan?

ulvehvalpe
Nyheder

Eksperter advarer: Ulve-hvalpe kan sulte ihjel

fodboldfans
Sport

Danmark er ikke med: Nu hepper danskerne på Norge

hundehvalp
Dyreliv

Dyrlægens priser er steget med 50 procent på få år

Lortetoilet
Helt vildt

Ville du købe denne lejlighed for over 3 millioner?

Kvinde der græder
Krimi

Er det psykisk vold? Syv tegn du skal kende

Offer for vold
Krimi

32-årig dømt: Voldtog og delte intime foto af eks-kæreste

To unge spiller basketball imens de regner brøker
Nyheder

Basketball gør børn bedre til brøkregning

Affaldssortering
Nyheder

87-årig oprører får opbakning fra skraldemænd

Børnehave
Nyheder

Næsten hvert femte forsøg på at ansætte en pædagog mislykkes

Cykelløb
Nyheder

Stort folkecykelløb i hjertet af København

Jesper Stein
Advertorial

Annonce

Markant krimiforfatter er klar med ny bog

lader elbil
Biler

Flere lader bilen i indkørslen

Intelligens test
Nyheder

Forskere: Tosprogede klarer sig dårligere i udbredt IQ-test

ældre kvinde på kontor
Nyheder

Ældre ansatte presses af højere krav i jobbet

Penge
Nyheder

God for millioner: Får alligevel en fødevarecheck

villavej på Sjælland
Nyheder

Presset boligmarked vokser ud af København

dansk politi
Krimi

Dødsulykke med bus: Nu sigtes chaufføren

penge sedler danske
Nyheder

Snart sidste chance: Flere deltidsansatte kan miste deres penge

Kantine dame
Nyheder

Flere københavnerne skal spise mindre kød 

retten i Sønderborg
Krimi

Udnyttede 96-årig og stjal mandens penge

dansk politi
Krimi

Affyrede panserværnsraket: Nu er syv personer anholdt

dansk politi
Nyheder

Banker og politi slår til mod overgreb på børn i Filippinerne

Kylian Mbappé
Sport

Dette land vinder VM ifølge danskerne

vestre Landsret
Krimi

Vanvittig motorcykelflugt: Nu er han dømt

Tesla
Biler

Afstemning: Er du tryg ved udsigten til selvkørende danske biler?

Hans Pilgaard
Kendte

Hans Pilgaard sætter ord på svær tid

dansk politi
Krimi

Revisor dømt: Snød staten for mere end 4 millioner

Pia Olsen Dyhr
Nyheder

Pia Olsen Dyhr står foran en stor opgave

ældre ved vindue
Nyheder

Blærebetændelse og dehydrering sender tusindvis af ældre på akut: Nu vil Ældre Sagen stoppe det

Køer på mark
Krimi

21 magre køer sultede i vintervejret

Selvkørende bil
Biler

Selvkørende biler er godkendt i Danmark: Her er hvad du må og ikke må

opioider
Nyheder

Dobbelt så mange unge skadet af farlige piller på fem år

dansk politi
Krimi

Teenager skød med automatvåben mod hoveddør

Avisen.dk
Nyheder

Googles AI-søgning rammer medierne hårdt

Team Rynkeby løbet
Nyheder

Skolebørn indsamler millioner til syge børn

København
Nyheder

Afstemning: Er du tryg ved at bo i København?

biler på motorvej
Nyheder

Leje af bil: Sådan undgår du at blive snydt

Slikkepind med kødbollesmag
Helt vildt

Det var ikke en joke: Smag den nye kødbolle-slikkepind

dansk politi
Krimi

Politiet fandt 470.000 piller i varebil

vestre Landsret
Krimi

Landsretten: Drabsmand skal 12 år i fængsel

Mand ved PC
Nyheder

Arbejdsstyrken skrumper - Nordjylland rammes hårdest

Martin Johannes Larsen
Film og TV

Er du loyal eller er du forræder?

Ai kontor
Nyheder

Nye EU-regler: Frygter for lønmodtagernes rettigheder

Roblox spil
Nyheder

Danske børn vil hellere game end dyrke sport og lege

Jobcenter
Nyheder

Kontanthjælp 6.400 danskere røg ned på mindstesats på ét år

tre kongelige heste i stalden
Kongelige

Se de kongelige heste komme på sommmergræs

Børn dyrker idræt
Nyheder

Børn fra hele landet er til OL-fest i København

Aalborg Portland
Nyheder

Her er den største klimastøtte nogensinde til en dansk virksomhed

Brøndby IF
Sport

Susanne må blive hjemme, når resten af familien tager til fodbold

kvinde snakker i mobil
Nyheder

Dansk ø stod pludselig uden adgang til 112

Skæve agurker
Nyheder

Danskerne er vilde med de krumme

dansk politi
Krimi

Ni anholdte i større narko-sag

oplader bil
Nyheder

Lader du også din elbil for meget? Se her hvordan du bør gøre

Aberne i junglen
Dyreliv

Dyrevenner jubler: Danse-aber vender hjem til regnskoven

Skildpadde fanget i dansk sø
Helt vildt

Morten kastede med majs - og fangede noget helt uventet

Bind og tamponer
Debat

DEBAT: Gratis menstruationsprodukter er et spørgsmål om ligestilling

Dame indløser pant
Nyheder

Danske dåser og flasker bliver lettere at genanvende

børn vasker hænder
Nyheder

Det kan blive sværere at beskytte børnene mod kemi

Plastik emballage
Nyheder

Hver dansker bruger i gennemsnit 161 kg plastik hvert år

Jomfru Ane Gade
Nyheder

Politikerne tog på vandring med politiet