Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Kontakt
Artiklen er skrevet af
Udgivet onsdag den 26. maj 2010, kl. 10:46
     
Mail artiklen
     
SMS artiklen
     
Print artiklen
     
Add this
Syv ud af ti ansatte i den offentlige sektor er kvinder. Socialdemokraterne ønsker et mere "blandet arbejdsmarked".
Syv ud af ti ansatte i den offentlige sektor er kvinder. Socialdemokraterne ønsker et mere "blandet arbejdsmarked". (Foto: www.colourbox.com)

S: Flere mænd skal være sygeplejersker

Vejen til mindre lønforskelle mellem mænd og kvinder er at få flere mænd i den offentlige sektor, mener Socialdemokraterne.

Flere mænd i den offentlige sektor. Og flere kvinder i den private sektor.

Det er vejen til mindre lønforskelle mellem mænd og kvinder, fastslår socialdemokraternes ligestillingsordfører, Julie Rademacher, på baggrund af Ligelønskommissionens rapport.

Rapporten, der udkommer på fredag, konkluderer, at mænd tjener mere end kvinder, primært fordi de er ansat i det private, mens kvinderne er overrepræsenteret i den offentlige sektor, hvor lønnen er lavere.

"Der er brug for initiativer, der får mænd og kvinder til at vælge noget forskelligt. Jeg tror, at det er godt med et blandet arbejdsmarkedet. Det giver et bedre arbejdsmiljø og højere produktivitet," siger Julie Rademacher til Newspaq.

Allerede i skolesystemet skal de unge lære, at det er cool for mænd at være sygeplejersker, og at kvinder sagtens kan være mekanikere, påpeger ligestillingsordføreren.

"Vi skal have fat i de unge på uddannelserne. Jeg tror, der er mange mænd, der gerne vil være sygeplejersker. De bliver bare ikke opdraget til at tænke i de baner," siger Julie Rademacher.

Hun peger også på 12 ugers øremærket barsel til mænd som et initiativ, der vil forbedre ligestillingen, fordi omsorgen for børnene bliver bedre fordelt mellem far og mor.

Kvinder tjener i gennemsnit knap 17,7 procent mindre end mænd.

Men er man pædagog, socialpædagog eller sygeplejerske tjener man omkring 30 procent mindre end ansatte i sammenlignelige fag domineret af mænd eksempelvis kommunalt ansatte bygningskonstruktører og diplom-ingeniører, fastslår Ligelønskommissionen.

26.05-2010 | 11:47 af Kenneth Jakobsen
Hvad nu hvis vi er tilfredse med de valg vi har valgt i dag?
 SKRIV KOMMENTAR LÆS DEBATREGLERNE
Du skal være logget på for at kommentere.