Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Kontakt
Artiklen er skrevet af
Udgivet onsdag den 28. juli 2010, kl. 07:20
     
Mail artiklen
     
SMS artiklen
     
Print artiklen
     
Add this
Østeuropæiske kvinder tilbyder privat rengøring, men der er meget lidt kontrol på området
Østeuropæiske kvinder tilbyder privat rengøring, men der er meget lidt kontrol på området (Foto: Colourbox)
På polske plader

Rengøring og et blowjob: 750 kroner

Hvis en sort rengøringsdame bliver snydt, kommer til skade eller sexchikaneres, kan arbejdsgiveren bare nægte at kende til hende
De østarbejdere, der lige kom forbi for at score hurtige penge til en ombygning er huset er skræmt væk af skattereformen, siger Jakub Kaja, der rådgiver de østeuropæiske avisbude om skatteforhold
Krystof har en universitetsuddannelse fra Polen, men tror aldrig, han kommer til at bruge den. Han tjener mere og arbejder mindre som avisbud.
I de store byer er det hårdt fysisk arbejde at dele aviser ud. I vinter fik flere avisbude lungebetændelse af at stå og vente i nattefrosten.
På polske plader

  • Lønnen er lav, de arbejder hårdt, men det er bedre, end hvor de kommer fra.

  • Op mod 44.000 arbejdere fra Polen, Tyskland og Østeuropa arbejder i Danmark.

  • I de kommende uger afslører Avisen.dk, hvordan hverdagen er for østarbejdere i Danmark.

 

”Vær venlig ikke at spørge om sex-ydelser”

Sådan slutter Adia sin annonce på annoncelisten.dk, hvor hun og mange andre østeuropæiske kvinder tilbyder privat rengøring.

For selvom hun begynder annoncen med:

'Hej, jeg er en pålidelig kvinde fra Letland, som leder efter job. Jeg er en ansvarsfuld og ordentlig arbejder. Jeg kan gøre rent og stryge vasketøjet.'
Så er det ikke folk med beskidte huse og lejligheder, der kimer hende ned.

Det gør sexlystne mænd, derimod.

Sex og støvsugning

På annoncelisten er Adia kun én blandt flere østeuropæiske kvinder, der frabeder sig sextilbud.
Det afskrækker ikke den 60-årige mand A.J, der søger en 'frisk kvinde' til rengøring hver anden-tredje uge og tilføjer: 'men jeg vil gerne, at du slutter rengøringen af med et hand eller blowjob.'
Da Avisen.dk kontakter A.J. på en falsk mailadresse og udgiver sig for at være en 23-årige kvinde fra Rumænien, der spørger til lønnen, svarer A.J. øjeblikkeligt.

Han tilbyder 125 kr i timen for rengøring af den toværelses lejlighed. Og tilføjer i en ny mail, at 'Hvis vi hygger os lidt efter rengøringen vil jeg give dig 500 kr oveni de 250 kr for rengøringen, så du får ialt pr besøg 750 kr.'


Oliemassage og en times sex


Adia havde først annoncen på i otte dage. Hun har hverken sat foto eller alder på. Alligevel blev hun ringet op af en dansk mand, der gerne ville have hende til at give ham en oliemassage afsluttende med et ’hand job’. Derefter ringede en anden dansk mand, der tilbød hende et modeljob for ’kendte tøjmærker’, men dernæst ville vide, hvor på kroppen hun barberede sig. Trods alle Adias afvisninger sagde manden til sidst lige ud, at han ville købe en times sex med hende.

"Jeg sagde nej, men han sagde, at det skulle jeg tænke over, og så ville han ringe igen om en uge. Derefter tilføjede jeg sætningen til annoncen om, at jeg ikke tilbyder sex," siger Adia.

Hun griner. Der skal en del mere til at slå hende ud. Men hun undrer sig meget over, hvorfor mændene ringer til hende for at købe sex, når hun tilbyder rengøring.

"Mange mænd har hørt om kvinder fra Litauen, Rusland og Ukraine, der sælger sex og tror måske, at vi alle gør det, fordi de ved, at vi er fra fattige lande. Måske er det derfor,  at de ringer til mig," siger Adia.

Bente Andersen, faglig sekretær i Privat Service, 3F er bekymret for kvinderne, som hun mener befinder sig på et broget arbejdsmarked , hvor der ingen hjælp er at hente, hvis de kommer til skade, bliver snydt eller chikaneret.

"Jeg kan ikke få øje på sikkerhedsnettet. Der er ingen overenskomst, aftaler, kontrakt eller forsikring. De kan gå til retshjælpen, men så bliver det et spørgsmål, om nogen overhovedet har set dem gå ud og ind af hjemmet. Ellers kan dem, der købte rengøringen, stort set bare sige, de ikke kender damen," siger Bente Andersen til Avisen.dk.

 

 

28.07-2010 | 00:24 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
28.07-2010 | 10:15 af Kenneth Jakobsen
Det kommer fra den her artikel, hvilket jeg opdagede ved et tilfælde:

http://avisen.dk/de-tror-at-alle-fra-oest-saelger-sex_131255.aspx
28.07-2010 | 10:29 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
28.07-2010 | 10:38 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
28.07-2010 | 00:47 af L. Steen
Det var dog en besynderlig overskrift.
 
28.07-2010 | 09:07 af Martin André
Ja jeg ventede også på at blowjobbet skulle komme ind i historien. Men det belyser meget godt den mulige sexchikane, man ikke kan sætte hånd på, ligeledes som med denne artikel.
 
28.07-2010 | 10:39 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
28.07-2010 | 13:39 af Maria Kvolbæk
Er danske mænds syn på østerupæiske kvinder til SEX uanset disse kvinder søger rengøring....Er det ik at nedvuderer disse kvinder?
 
28.07-2010 | 14:31 af Thomas Egeskjold
det er efter min mening, at nedvurdere kvinder groft. desværre så er det i den tid vi lever i, ofte den laveste moralske fællesnævner der gør sig gældende. så det er nok desværre noget disse kvinder må vende sig til. :o(
 
28.07-2010 | 15:09 af Anne Rasmussen
Jo Maria - det har du helt ret i. Hun er fra østeuropa ergo er hun prostitueret.
 SKRIV KOMMENTAR LÆS DEBATREGLERNE
Du skal være logget på for at kommentere.