Regeringen har ikke kendskab til at tilbageholdte krigsfanger er blevet tortureret. Det har man fra regeringens side oplyst til folketinget.
Men nu viser et dokument, at regeringen har kendt til tortursager. Det skriver Information
Ifølge avisens oplysninger holdt den danske ambassadør i Irak, Torben Gettermann, møde med den irakiske indenrigsminister Baqr Jabr i Bagdad 1.juni 2005.
På mødet blev ambassadøren informeret om, at terroristen Abbas Allawi, der var fanget under en dansk ledet operation i april 2005, var blevet banket ihjel af irakisk politi.
Den daværende forsvarsminister Søren Gade fortalte i folketingssalen den 30. august 2007, at man aldrig havde hørt om, at danske soldater, udleverede fanger til tortur.
"Forsvarsministeriet har anmodet Forsvarskommandoen om en udtalelse. Forsvarskommandoen har oplyst, at man ikke har kendskab til mishandling eller tortur af personer tilbageholdt og overgivet af danske styrker."
Selvom svaret er lidt tvetydigt, så er der ingen tvivl, hvis man spørger Enhedslistens Frank Aaen.
"Der er nogle små tekniske finurligheder i hans svar, der gør, at han kan svare uden om. Men det ændrer ikke ved, at selvfølgelig har han vidst, og selvfølgelig er det ren vildledning af folketinget," siger Frank Aaen (EL) til Newspaq, og kalder det for en skandale.
Viser det sig, at regeringen godt vidste, at danske soldater udleverede fanger til tortur, kan det blive en ekstrem belastende sag, det fortæller Mogens Lykketoft (S)
"Hvis de oplysninger, I nu fremlægger, er korrekte, så er det en kendsgerning, at der har været en viden i den danske regering, som er blevet hemmeligholdt, og at regeringen har vildledt Folketinget i en meget alvorlig sag," siger han til Information.