Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Kontakt
Artiklen er skrevet af
Udgivet fredag den 27. jan. 2012, kl. 20:14
     
Mail artiklen
     
SMS artiklen
     
Print artiklen
     
Add this
Her en italiensk demonstrant, som viser sin kritik af den økonomiske krise, som rammer hele EU.
Her en italiensk demonstrant, som viser sin kritik af den økonomiske krise, som rammer hele EU. (Foto: AP Photo/Gregorio Borgia / POLFOTO)

Ratingbureau stoler ikke på Spaniens økonomi

Internationalt anerkendte kreditvurderingsbureau nedgraderer nu kreditvurderingerne af fem europæiske nationer.

Eksperternes liste over europæiske økonomier med et skrantende ry har fået fem nye navne tilføjet.

Det amerikanske kreditvurderingsbureau Fitch melder, at det er nedgraderet kreditvurderingerne af fem europæiske nationer - blandt disse er de to ledende økonomiske sværvægtere Italien og Spanien

Det skriver Associated Press.

Bureauet har fredag ??sænket kreditværdighed og placeret et negativt syn nationerne: Belgien, Cypern, Italien, Slovenien, Spanien, hvortil de også er kommet med kritik af Irland.

Ifølge det internationalt anerkendte kreditvurderingsbureau skyldes reaktionen "den markante forværring af de økonomiske udsigter" i Europa.

Fitch er sammen med bureauerne Standard & Poor's og Moody's de toneangivende kreditvurderingsbureauer verden over, og de har alle stor indflydelse på finansmarkederne.

Se også: Storbarmede babes - her er Berlusconis harem

Kilde: Associated Press

28.01-2012 | 14:00 af gitte rasmussen
Er Spanien det næste Grækenland ? Meget ser ud til at man nu begynder at æde de andre lande. Gribbene flyver hen over Grækenland lige nu og når de har ædt sig mæt der, kommer turen til næste land.
 
28.01-2012 | 14:05 af Steen Hansen
Tror faktisk Italien kommer først.
Imidlertid vil Grækenland trække bla. Danmark meget langt ned og da vi kun er få indbyggere og vores ledere allerede har solgt både os og sin egen sjæl, er vi nødsaget til at håbe, at det lykkes for "EU-eliten" at lukke munden på sine befolkninger.
Dette ved at kontrollere de mulige kontakter over grænserne, hvilket jo i sin essens betyder "endelig kontrol af nettet".

Sådan - case closed - and everyone is happy. If not - take a pill
 
 SKRIV KOMMENTAR LÆS DEBATREGLERNE
Du skal være logget på for at kommentere.