Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Kontakt | Avisen.dk bruger cookies, læs mere her

Rabobank: Dopingregler skal være ens for alle

Start et spil på Spigo.dk
Spil

Det er uretfærdigt, at det kun er Rabobanks rytter Michael Rasmussen, der bliver hængt ud for at have fået advarsler før Tour de France. Det bør være ens for alle ryttere, mener holdets leder Theo de Rooij.

24. juli 2007 kl. 14:30 Morten Runge
Del på Facebook

Michael Rasmussen har fået flere advarsler for ikke at have fortalt om, hvor han befandt sig før Tour de France.

Det erkender hans hold Rabobank, men holdleder Theo de Rooij finder det uretfærdigt, at alle andre ryttere kan slippe uden om at fortælle om deres advarsler.

- Jeg er sikker på, at der er rigtig mange andre ryttere i feltet, der har fået advarsler. Men det behøver de ikke fortælle om, fordi de ikke er i gult. Jeg vil gerne opfordre til, at man laver ens regler for alle hold. Enten fortæller ingen om advarslerne, eller også fortæller alle om dem, sagde Theo de Rooij på tirsdagens pressemøde på hviledagen.

Theo de Rooij fastholdt også, at Rasmussen kun havde fået tre advarsler - to fra UCI og en fra Danmark - i stedet for fire, som anklageren oprindeligt har lydt på. En lyder på at have misset en test, en anden på ikke at have fortalt, hvor han befandt sig.

 

NYHEDSBREV
 
Interesserer du dig for nyheder om job og arbejdsliv, så prøv Avisen.dk's nyhedsbrev!
separator
Du kan naturligvis altid framelde dig igen, og vi deler ikke din mail med andre.
Læs vores forretningsbetingelser.
25.07-2007 | 23:40 af BillieJean ®
Se TekstTV på side 223 TV2 Rasmussen er ude af Tour en >>> FCUK en skandale - jeg græder nu
 
 
 SKRIV KOMMENTAR LÆS DEBATREGLERNE
Du skal være logget på for at kommentere.
© Copyright 2012, Avisen Aps
Avisen.dk er ikke ansvarlig for indhold fra eksterne Internet sites