Administration 

Professor: Forbyd giften styren

Lajla Wilkenskjeldt er 47 år og var ansat på LM 2001-2009. Hun har oplevet at få akut styrenforgiftning og eksem på kroppen. "Der var alt for høje styren-værdier, da jeg begyndte. Jeg husker smagen af marcipan i munden". (Foto: Morten Germund, Berlingske Tidende.)

Eksperter er chokerede og kalder gift-sagen for en stor skandale: Forbyd giften styren, når hverken påbud, politianmeldelser eller bøder virker, siger professor, der vil have sagen kulegravet af uafhængige eksperter.

Når vindmølle-firmaet LM Wind Power igennem mange år kan få 35 påbud og bøder på 140.000 kroner, uden arbejdsmiljøet bliver forbedret, er der noget helt galt.

Det siger professor og arbejdsmarkedsforsker Flemming Ibsen.

"Når en virksomhed, der tjener 5 mia. kr. om året, kalkulerer med at få bøder og påbud, imens problemerne fortsætter, så er der kun et at gøre: Forbyd styren," siger professoren fra Aalborg Universitet, der kalder LM's ageren for "kynisk og moralsk forkastelig".

I går fastslog Arbejdstilsynet i en redegørelse til Beskæftigelsesminister Inger Støjberg (V), at LM Wind Power har haft alvorlige og tilbagevendende problemer med arbejdsmiljøet. Ministeren er vred på LM, men tvivler samtidig på, at Arbejdstilsynet har gjort nok for at stoppe problemerne. Samme bekymring har flere arbejdsmiljøeksperter, Avisen.dk har talt med.

 

"Fuldstændigt grotesk svigt"

Konkurrenterne Vestas og Siemens har for mange år siden droppet styren og bruger i stedet epoxy, når de skal lave vindmøllevinger. LM Wind Power bruger stadig styren i sine vinger.

Styrens skadelige virkninger, hjerneskader, lungesygdomme og risiko for kræft, har været kendt siden 1980'erne. I 1990'erne førte Arbejdstilsynet store kampagner under overskriften:
"Styr på Styrenen".

"Derfor virker det fuldstændigt grotesk og oldnordisk, at virksomheden kan modtage de samme typer påbud om styren år efter år fra Arbejdstilsynet. Når LM får syv påbud i 2010 om alvorlige problemer med styren, så er der også tale om et myndighedssvigt. Det er ekstra problematisk og minder mig om skandaler fra 1970'erne," siger Flemming Ibsen.

Han sammenligner gul gift-sagen med kviksølv-skandalen på Grindsted-værket, der foregik i 1950-1980, men først blev afsløret i 2008, samt sagen om kræftsyge asbestarbejdere på Dansk Eternit Fabrik i Ålborg fra 1975.

 

"Sagen bør kulegraves"

"Den her gift-sag er en skandale og kan ende med at blive en meget stor skandale, som vi ikke har set magen til siden 1970'erne."

"Derfor bør sagen undersøges til bunds. Det er ikke godt nok, at Arbejdstilsynet undersøger sig selv og laver redegørelser til ministeren. Der må uafhængige kræfter til. Sagen bør kulegraves af uafhængige eksperter."

Foreløbig afventer Inger Støjberg en ny redegørelse fra Arbejdstilsynet og Arbejdsskadestyrelsen. Her vil hun blandt have svar på, om de to myndigheder har arbejdet godt nok sammen, samt om tilsynet har haft et godt nok overblik over LM's 13 danske fabrikker, der alle har modtaget påbud om styren-farer.

”Det er ekstra vigtigt, at vi i Danmark forbyder styren og får undersøgt sagen til bunds, så vi kan forebygge lignende skandaler i udlandet,” mener professor Flemming Ibsen.

Han henviser til, at LM Wind Power stadig har cirka 300 ansatte, der stadig arbejder med styren i Danmark samt over 5.000 ansatte, der laver vinger i Indien, Kina, USA og andre lande.

FAKTA

Arbejdstilsynet har siden 1995 udstedt 35 påbud for giftige styrendampe, heraf syv sidste år. Flere LM-arbejdere ønsker en undskyldning fra LM og en undersøgelse af langtidsvirkningerne på deres helbred. Beskæftigelsesminister Inger Støjberg (V) har nu igangsat en helbredsundersøgelse og modtog  i dag en redegørelse fra Arbejdstilsynet og Arbejdsskadestyrelsen.

 

ANMELD DIN SYGDOM:

Alle nuværende og tidligere LM-ansatte, der er syge eller har været syge, skal hurtigst muligt kontakte Arbejdsskadestyrelsen via:


- Telefon 72 20 60 00. Sig du skal tale med chefkonsulent Rikke Nissen, der er kontaktperson i den særlige enhed, der skal undersøge LM-ansatte.

- Eller send e-mail til ask@ask.dk – Att. Rikke Nissen.

- Du kan også selv anmelde din sygdom eller arbejdsskade via Arbejdsskadestyrelsens hjemmeside: www.ask.dk. Her er et Link
til en online anmeldelsesblanket.


- Du kan også gå til din egen praktiserende læge. Lægen har pligt til at anmelde din sygdom eller arbejdsskade.

- Gå til fagforening, der kan hjælpe dig med at føre en sag.

"Vi vil virkelig opfordre alle til at ringe til os, hvis de har en mistanke om, at deres helbred kan være påvirket af arbejdet for LM Wind Power (LM Glasfiber)," siger Birgitte Lyhne Broksø, pressechef i Arbejdsskadestyrelsen.

 

Tip os om LM

Har du arbejdet for LM Glasfiber (LM Wind Power), eller har du et tip om LM, så skriv til journalisterne, der står bag sagen: Jens Peter Kildevang: jens@avisen.dk eller tlf. 27 13 65 50. Eller kontakt journalist Morten Frich: mnf@berlingske.dk

 

Glad puddel
Dyreliv

Malia fik en chance til: 600 dyr har fået nye hjem

Grill i haven
Livsstil

Sommer er lig med grilltid: Vælg den rette grill

Dæk monteres
Nyheder

Helårsdæk dumper på stribe: Sikkerheden halter

Trine Fisker
Livsstil

Hun havde sit drømmejob og valgte det fra

smartphone
Livsstil

Facebook og ChatGPT mangler: Disse apps elsker danskerne mest

Vejkirker
Nyheder

Gratis sommeroplevelse: 431 kirker åbner dørene over hele landet

Bi
Rejser

Denne feriesouvenir kan give dig en bøde på 10.000 kroner

politi dansk
Krimi

Falske bankbude anholdt: Kvik borger tippede politiet

Bog
Advertorial

Annonce

Her er sommerens bedste mordgåder

Retten i Esbjerg
Krimi

Dom for groft hjemmerøveri: Mere end fem års fængsel

Sikringen
Krimi

Farlig drabsmand dømt: Anbringes på Sikringen på ubestemt tid

Pige på strand
Livsstil

Mange danskere føler sig utilpasse i badetøj

Ulv fra Oksbøl
Nyheder

Stadig en gåde: Har nogen fodret de danske ulve med kødaffald?

Flåt
Nyheder

SSI: Lille risiko for at blive bidt af TBE-flåt

kort
Nyheder

Køge får besøg af Forsvaret

Kulturværftet
Underholdning

Kulturværftet boomer: Over en halv million gæster på ét år

Lars Rytter Sørensen
Debat

DEBAT: Fodbolden drukner i penge

grønland
Nyheder

Har du rejst i Grønland i år så se her

Tag skiftes
Nyheder

Her er landets dyreste håndværker-opgave

Vikinger
Underholdning

Kom helt tæt på vikingerne og deres historie

Grænsen til Danmark
Krimi

Smuglere stoppet i bil fyldt med piller og hash

have
Rejser

Gør din have ferieklar på en halv time

politi dansk
Krimi

To anholdt: Knivstikkeri mod ung mand

solcreme
Sundhed

Advarede mod solcreme: Nu reagerer Temu

Arm med udslæt
Nyheder

Forhadt larve spreder sig: Du må ikke forsøge at bekæmpe den selv

Sport på TV 2
Film og TV

Danskerne bruger i gennemsnit 1 time og 24 minutter på streaming hver dag

politi dansk
Krimi

87-årig mister livet i trafikulykke

bilist
Nyheder

Afstemning: Får du glæde af det nye kørselsfradrag?

Hund
Dyreliv

Her er den en sommerfare, alle hundeejere bør kende

controller
Advertorial

Annonce

Find PS5 controllere i forskellige designs og tilbehør til enhver spillestil

mast
Nyheder

Bedre dækning til danskerne: 130 nye master på vej

Anders Agger
Kendte

Agger lod sig indlægge efter vennens død

spinning
Sundhed

2,5 timers motion virker bedre end slanke-medicin

Væggelus
Rejser

Suger dit blod om natten - undgå at få dette dyr med hjem fra ferie

Flodhest
Dyreliv

Dværgflodhest blev overvåget af AI - så ændrede dyrepasserne én ting

villa på vej
Nyheder

Nu koster en kvadratmeter i et dansk hus i gennemsnit mere end 20.000 kroner

retten i holstebro
Krimi

Far dømt: Børn udsat for 7 års mareridt

politi dansk
Krimi

Politiet advarer: Husk disse råd og undgå at blive snydt

solcreme
Sundhed

Test afslører solcremer uden solbeskyttelse: Aldrig set før

Dennis Knudsen
Kendte

Kendis-frisør deler ud af sine tricks

politi dansk
Krimi

Rumænske tyve stoppet: Dømt for næsten 60 butikstyverier

SOSU-assistent
Nyheder

FOA: Ældreplejen siger nej til ansatte, der vil arbejde mere

Tønder festival
Underholdning

Folk strømmer til populær festival: Næsten udsolgt

larvens reder i KBH
Nyheder

Forhadt larve spreder sig: Nu er den fundet i København

Jobcenter
Nyheder

Tusindvis af kontanthjælpsmodtagere ramt af ny pligt

Udrejsecentret
Nyheder

Regeringen: Kriminelle udlændinge kan få fodlænker på

larver
Nyheder

Forhadt larve kan være kommet med letbanen: Indberet hvis du ser den

badestrand med gæster
Nyheder

Tjek badevandet før strandturen: Temperaturen skifter hurtigt

Videoopkald
Sundhed

112 på video virker: Børn slipper for ambulanceturen

Josephine Skriver
Kendte

Model og influencer er forelsket - i den danske sommer

retten i Glostrup
Krimi

Begik voldtægt for to år siden: Nu er han anholdt

Simon Talbot
Kendte

Simon Talbot afslører: Her er min kirke

Kirken
Krimi

Hærværk mod gammel kirke: Nu er han fundet

Vincent Fiordilino
Helt vildt

Mirakelbaby overlever seks timer i lighus

Retten i Sønderborg
Krimi

Tiltalt for menneskeudnyttelse: Mindreårige fjernede asbest-tagplader

dansk politi
Krimi

Falske fakturaer: Hvidvaskede for over 20 millioner

Centret
Sundhed

Mere hjælp til sygemeldte: Nyt sundhedshus skal få danskere tilbage i job

Rigshospitalet
Sundhed

Sundhedsapp hitter i Østdanmark

Billund lufthavn
Rejser

Familie måtte betale over 3.000 kroner for aflyst fly

dansk politi
Krimi

Grov voldtægt i Odense: Stadig intet gennembrud

retten i holbæk
Krimi

Narko-netværk: Nu falder den første dom

Højskole dans
Rejser

Højskolerne trækker på danskerne i ferien

buks
Advertorial

Annonce

Sådan styler du et par hørbukser

Børn i naturen
Nyheder

De yngste skal have græs mellem tæerne

Riddere
Underholdning

Ridderne fra hele verden dyster på borgen

depressiv kvinde
Sundhed

Danskerne valfarter til psykolog - efter sommerferien

Børnehave
Nyheder

Sommerferie i børnehave presser mange forældre

håndværker
Krimi

Tyveri fra varebiler: Sådan undgår du det

tyrefægtning
Nyheder

Dyrevenner: Dine skattekroner støtter tyrefægtning

Stýrelsen for patientsikkerhed
Nyheder

Dobbelt påbud til hjemmeplejen: Nu handler kommunen

Banr leger
Nyheder

København vil være verdensmester i godt børneliv

Festivalen
Underholdning

På denne festival kan du prøve at trylle dine forældre væk

Pokalen i Lego
Sport

Lego i kæmpe hyldest til VM i Fodbold

Elbiler
Rejser

Sådan får du den bedste ferie i elbilen

retten i Glostrup
Krimi

Spædbarn mishandlet groft: Nu er faren dømt

Ung på ferie
Rejser

Ferie på kredit: Unge stifter ferie-gæld

kongefamilien
Kongelige

Royal sommer: Familien er ankommet til Graasten Slot

København rådhuspladsen
Nyheder

København giver andre storbyer baghjul

Digital vold
Krimi

Eksperter advarer: Online krænkere har det for nemt