
Del på Facebook
JOURNALIST
Anne Pihl Rasmussen
1999 journalist fra DJH. - skrev samme år bogen ”Hverdagens genskin” (Borgens Forlag) sammen med fotojournalist Mikal Schlosser. - blev ansat på Bo Bedre som redaktionssekretær 2000 ansat på Kristeligt Dagblad som ...
Flere hundrede præster er blevet spurgt om, hvad folkekirkens største udfordring er.
Svaret er hverken muslimsk indvandring eller danskernes svævende tro på et eller andet mellem himmel og jord.
Faktaboks
En fjerdedel af Danmarks
folkekirkepræster er blevet spurgt om, hvordan det er at være præst og
kirke i det moderne samfund. Resultatet udkommer den 27. april i form
af debatbogen »Karma, koran og kirke - religiøs mangfoldighed som
folkekirkelig udfordring«, Forlaget Univers.
Kirkens største udfordring er derimod, at danskerne er blevet verdslige mennesker, som satser på det, der kan måles og vejes.
»Religion bliver hele tiden presset længere og længere tilbage. Kirken og præsterne får færre og færre rettigheder,« siger Steen Marquard Rasmussen, som står bag undersøgelsen. Ifølge sociolog Henrik Dahl har folkekirken i årevis været på støt tilbagetog, i takt med at videnskaben kan forklare mere og mere i verden.
Sludder og vrøvl
»Folkekirken er truet, fordi videnskaben har vundet over det sludder og vrøvl, som står i Bibelen,« siger han.
Og professor i teoretisk fysik på Niels Bohr Instituttet Holger Bech Nielsen er enig i, at videnskaben har erobret territorium fra kirken.
»Jeg har netop lavet en model for Gud. Vi vil jo gerne kunne forklare det hele, og i modellen arbejder vi med, hvordan alting begynder« siger han.
I dag bliver der sjældent bedt bordbøn før aftensmaden eller aftenbøn med børnene. Næsten ingen tror på, at Jorden blev skabt på en uge, og det er ikke præsten og kristendommen, som får lov til at bestemme, hvad vi skal tænke og tro.
Frygt ikke videnskab
Men Jan Lindhardt, biskop over Roskilde Stift, frygter hverken videnskab eller manglende aftenbøn.
»Fakta og tro er to forskellige ting. I dag ved vi, at Gud ikke skabte Jorden på en uge. Det har videnskaben lært os. Men det, som står tilbage, er, at »Gud så, at det var godt«. Sådan står der i Bibelen efter hver eneste skabelsesdag. Det er det væsentlige. Videnskaben har taget fakta, men kærligheden fra Gud står tilbage,« siger biskoppen.
Han opfordrer præsterne til at bevarer modet oppe, selvom danskerne skal have det hele ind med skeer.
Fjumrer i religion
»Langfredag blev jeg spurgt om, hvorvidt langfredag har noget at gøre med lang lørdag. Sådan fjumrer folk lidt i det med kristendom. Så må vi forklare det hele en gang til,« siger han.
Astrofysiker Anja C. Andersen forstår heller ikke helt præsternes frygt.
»Hver eneste gang jeg er ude og holde et foredrag, bliver jeg præcis spurgt om alt det, jeg ikke kan svare på. Hvad kom før Big Bang? Hvad er meningen med livet?« siger hun.
NYHEDSBREV
Interesserer du dig for nyheder om job og arbejdsliv, så prøv Avisen.dk's nyhedsbrev!
Du kan naturligvis altid framelde dig igen, og vi deler ikke din mail med andre.
Læs vores
forretningsbetingelser.