Administration 

Polsk arbejder: Vi nagles til samfundets bund

Polsk arbejder: Vi nagles til samfundets bund
Det er blevet en social standard, at polakker skal befinde sig på bunden af arbejdsmarkedet, siger 56-årige Maciej Slezak, der kom til Danmark i 2009. (Foto: Klaus Lange)

Jeres syn på os fastholder os på bunden af arbejdsmarkedet, siger 56-årige Maciej Slezak fra Polen. Undersøgelse bekræfter samme tendens i Norge.

Uanset hvilke kvalifikationer polske arbejdere har med i bagagen, når de rejser fra Polen, opfattes de som andenrangs arbejdskraft i Danmark.

For synet på polakker og polsk arbejdskraft betyder, at de altid får den mindste hyre, må nøjes med utrygge midlertidige ansættelser og kan skyde en hvid pil efter at stige i graderne.

Sådan lyder opråbet fra Maciej Slezak, der er aktivt medlem af Den Faglige Polske Klub under Byggefagenes Samvirke.

”Det er en slags diskrimination. Samfundets syn på polske arbejdere og mennesker er, at det er dem, der kan betales mindst og ansættes i de dårligste stillinger. Selv når en polsk arbejder har de bedste kvalifikationer, er det aldrig ham eller hende, der forfremmes,” siger Maciej Slezak.

"Svært at kæmpe i mod"

Han kom til Danmark i 2009 og har arbejdet som rengøringsassistent og bygningsarbejder.

Han ser sin fremtid i Danmark, for der er ikke noget job i hjemlandet for 56-årige Maciej Slezak, der er uddannet engelsklærer og translatør.

Men den fremtid bliver på bunden af samfundet, medmindre der sker en ændring i den måde, danskerne opfatter og behandler polsk arbejdskraft på, mener han.

”Synet på polsk arbejdskraft gør det næsten umuligt at avancere i Danmark. Det er blevet en social standard, og det er meget svært at kæmpe imod,” siger Maciej Slezak.

Længere arbejdsdage, ringeste arbejdsfunktioner og mindre løn

Enkelte danske analyser har påvist, at personer fra de nye EU-medlemslande, herunder Polen, har væsentligt ringere løn- og arbejdsvilkår målt i forhold til danskere.

”De arbejder længere ugentligt, udfører tit og ofte de ringeste arbejdsfunktioner og får dårligere løn,” siger arbejdsmarkedsforsker Klaus Pedersen fra FAOS, Københavns Universitet.

Der findes imidlertid ingen danske undersøgelser af, hvordan opfattelsen af polske arbejdere spiller ind på de vilkår, de arbejder under her i landet.

Norsk studie: Man fastansætter ikke polakker i Norge

Men et nyt norsk studie bekræfter at mange af de mekanismer, som Maciej Slezak advarer om, eksisterer hos vore nordiske naboer.

Forsker Jon Horgen Friberg fra FAFO, Institutt for Arbeidslivs- og Velferdsforskning på Oslo Universitet, konkluderer, at mange polske arbejdere fastholdes i midlertidige og utrygge ansættelsesforhold, til dels fordi de er ofre for en stereotyp opfattelsen af, hvad polakker kan og ikke kan bruges til.

Arbejdsgiverne ser polakker som hårdtarbejdende og som folk, der ikke stiller spørgsmål eller klager over arbejdsforhold.

Efterspurgt til midlertidige job

Samtidig er synet på den polske arbejder generelt, at han ikke er god til at arbejde selvstændigt, lede eller varetage avancerede opgaver.

”Polakker er vældigt efterspurgte som arbejdskraft. Men det alene, når det gælder midlertidige job defineret ved hårdt manuelt arbejde. Når der tales om fast arbejde i firmaer, ansvar og mere avancerede opgaver, er arbejdsgiverne meget skeptiske over for at benytte polsk arbejdskraft,” siger Jon Horgen Friberg.

Han forskning viser, at de norske arbejdsgivere betjener sig af nogle tommelfingerregler, når de ansætter polske arbejdere.

Polakker = Hårdtarbejdende

Det sker blandt andet, fordi sprogbarrieren gør det besværligt for arbejdsgiverne at foretage en individuel vurdering af den polske arbejderes kvalifikationer.

”Man anvender stereotype opfattelser af, hvad forskellige etniske og nationale grupper egner sig til. Det ses også andre steder, Eksempelvis med filippinske aurpairs, hvor filippinske kvinder har et ry for at være meget omsorgsfulde og derfor tænkes at egne sig godt til det job,” siger Jon Horgen Friberg.

De polske arbejdere er så med til at sætte en fed streg under fordommen, fordi de i stor stil siger ja til at udføre den type job, som arbejdsgiverne tilbyder dem, og som de er afhængige af for at sætte brød på bordet.

”Mange bruger det aktivt, at polske arbejdere har et ry for at arbejde hårdt og stå tidligt op. Det giver dem en fordel over for andre, når de kæmper om disse job. På den måde bekræfter de opfattelsen hos arbejdsgiverne. Det bliver en selvopfyldende profeti,” siger Jon Horgen Friberg.

Uholdbar situation

Tilbage i Danmark sidder Maciej Slezak. Den ene af hans to døtre arbejder også i Danmark, mens den anden er tilbage i Polen sammen med hans kone.

På sigt regner han med, at hans kone kommer til Danmark efter ham, men det ligger ude i fremtiden. Til den tid håber han på, at have fast arbejde.

”Der ser ud til at min fremtid ligger i Danmark. Jeg ser ingen mulighed for at vende tilbage til min tidligere beskæftigelse i Polen eller andre steder i verden. Derfor er det vigtigt at gøre opmærksom på det, man oplever som polsk arbejder i Danmark,” siger  Maciej Slezak

robot
Nyheder

Menneskelignende robotter flytter ind i Planetarium

barn trist
Nyheder

Forældre får tungt ansvar, når barnet har anoreksi

lidl
Nyheder

Nu kan du få influenzavaccinen ved supermarkedet

Dronning margrethe
Kongelige

Dronning Margrethe hædres med særlig ærespris

klinik
Advertorial

Annonce

Plastikkirurgi i København med fokus på anatomisk præcision og sikkerhed

dansk politi
Krimi

Politi efterlyser ejer: Genkender du den hvide bil?

Grafik NVE
Krimi

SERIE - SKYGGESIDER 7: Danmark er allerede berørt af 764 og NVE

hacker
Nyheder

Efter CPR-brud: Sådan beskytter du dig mod svindel

politi dansk
Krimi

Tog måtte nødbremse: 17-årig sigtet efter sten på skinnerne

Jakob Mark (SF)
Nyheder

Regeringen vil bruge 170 millioner årligt på demens

indsamling
Nyheder

Tusindvis gik på gaden: Røde Kors samler 15 millioner

patienter flyttes
Nyheder

Stor flyttedag: 26 patienter har fået nye stuer

Grafik NVE
Krimi

SERIE - SKYGGESIDER 6: Dit barn kan finde ekstremt indhold fra 764



dansk politi
Krimi

Politiet advarer efter to overfald i Risskov

vinderne
Nyheder

AI skal hjælpe politiet med overgrebsmateriale

hekse
Underholdning

22.000 græskar har indtaget Tivoli

skiferie
Rejser

Danskerne rykker hurtigt: Her går skiferien hen

sportshold børn
Sport

Kender du en ung, der fortjener 50.000 kroner?

narkohund
Krimi

Afsløret af narkohund: 19-årig havde hash i bilen

Grafik NVE
Krimi

SERIE - SKYGGESIDER 4: I 764 kan barnet være både offer og gerningsperson

klatrer
Sport

Danmarks bedste klatrere kæmper om DM-titlen

to mennesker på kontor
Advertorial

Annonce

Når et forbrugslån skal vurderes på mere end prisen

ryger
Nyheder

Flertal vil have cigaretprisen markant i vejret

Udstillingen 'Det er bare et arbejde'
Underholdning

Stor udstilling tager danskerne med på arbejde

dansk politi
Krimi

Politiet bestilte hash og ventede på sælgeren

Elbil
Biler

Benzinbiler krydser historisk grænse i Danmark

NVE grafik
Krimi

SERIE - SKYGGESIDER 5: I 764 hersker foragt for verden og samfundet

DTU
Nyheder

200.000 kan være ramt efter alvorligt hackerangreb

Retten i kolding
Krimi

17-årig mistede livet: Nu er bilist dømt

løbet
Sport

188.000 kæmper om pladser til halvmaraton

Fra serien 'Om lidt er det dig' Fotokredit: TV 2
Underholdning

TV 2 klar med tre nye programmer om livet efter 60

politi dansk
Krimi

Millionfund i lastbil: 27-årig fængslet i fire uger

E45 ved Hørning
Nyheder

Nye støjskærme på vej langs E45 ved Aarhus

Magasin på Kongens Nytorv Magasin
Nyheder

Magasin bruger over 100 millioner på stor forvandling

Niels B. Christiansen, Årets Erhvervsprofil 2026
Nyheder

LEGO-topchef hædres efter markant vækst

politi dansk
Krimi

Falsk bankbud taget på fersk gerning: Havde offer i røret

Unge og sex
Nyheder

Mere end hver anden dropper kondomet med ny partner

Grafik NVE
Krimi

SERIE - SKYGGESIDER 1: The Com-miljøer forherliger vold og dit barn er målet

Annisette
Underholdning

Dansk musik-ikon får plads i Hall of Fame

mand i bil
Biler

Hver femte trafikdræbte kørte uden sikkerhedssele

plejehjem
Nyheder

København opretter særlige plejehjem til to grupper

politi dansk
Krimi

Vanvittig køretur: Politiet måtte over 195 km/t for at følge ham

brev ældre kvinde
Nyheder

Nu bliver det lettere at sende breve uden app

højesteret
Nyheder

Jurister advarer: AI kan svække næste generation

pc
Nyheder

Cyberangreb rammer hver dag: Nu sætter myndighed ind

Trampolin
Advertorial

Annonce

Overvej størrelse og form før du køber en BERG-trampolin

museet
Nyheder

63 millioner skal give nyt liv til jernbanehistorien

politi dansk
Krimi

Kynisk svindel: 95-årig narret i sit eget hjem

ældre
Nyheder

Fra girokort til politisk magtfaktor på 40 år

dansk politi
Krimi

Stak af fra politiet og gemte sig i have

Cyklister på Dronning Louises Bro Foto: Søren Svendsen
Nyheder

Ny bro skal give cyklister genvej over Søerne

stue
Advertorial

Annonce

Dansk designarv former fremtidens boligindretning

messen
Biler

Over 200 elbiler står klar til prøvetur

Festivalen
Underholdning

Festival vokser: Mere end 70 oplevelser på programmet

dansk politi
Krimi

Mand fundet bundet og smurt ind i rød maling

 Innocence 2021- Festival d’Aix-en-Provence
Underholdning

Skoleskyderi kaster lange skygger over bryllupsfest

børn i park
Nyheder

Skolen er gratis, men udgifter presser alligevel mange familier

Øvelsen i 2022
Nyheder

Øresundsbroen lukker helt for biler i flere timer

Glenn Thullesen
Iværksætteri

Glenn kunne ikke få fuldtidsjob: Så blev han iværksætter

børn bager
Nyheder

115.000 går i køkkenet for børnene

Lars Gaardhøj, regionsrådsformand i Region Østdanmark
Nyheder

Ny region opretter råd for socialt udsatte

miljøzone med biler
Nyheder

Næsten halvdelen af disse bøder ender hos politiet

ibi pippi
Krimi

Ibi-Pippi dømt for krænkende billede af fængselsbetjent

TikTok
Nyheder

Millioner til forskning: Hvad gør TikTok ved unge?

samtale
Nyheder

Nordiske tolke advarer: Amatører kan få alvorlige konsekvenser

Roskilde Festival
Underholdning

Roskilde afslører de første store navne til 2027

Retten i Viborg
Krimi

Drabssag: Endnu en mistænkt udleveret til Danmark

royal run kongen løber
Nyheder

Over 100.000 pladser klar: Nu åbner Royal Run

Grafik NVE
Krimi

SERIE - SKYGGESIDER 3: Her kan voldelige netværk finde dit barn

ko
Nyheder

Efter problemer med syge køer: Nu ændres reglerne

brugt tøj
Nyheder

Flere vælger brugt, og det er ikke tilfældigt

telefonopkald
Krimi

Nye regler skal bremse falske danske opkald

hund på strand
Dyreliv

Nu må hundesnoren komme af på stranden

Aabenraa
Nyheder

Mensa fylder 80 år: Her kan du teste din egen intelligens

nabohjælp
Krimi

Politiet advarer efter usædvanligt mange indbrud

Samira Nawa
Nyheder

Klimaministeren går i blåt for vigtig sag

fængsel
Nyheder

Fængslerne slår ny rekord: Flere indsatte end pladser

dansk politi
Krimi

Bøderegn på motorvej: Stor kontrol på E45 gjorde flere alvorlige fund

dreng
Nyheder

Kun seks ud af ti vil reagere på vold mod børn