Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Kontakt | Avisen.dk bruger cookies, læs mere her

Politikere og præster vil skjule asylansøgere

Start et spil på Spigo.dk
Spil

Samfundstopper erklærer sig klar til lovbrud.

5. sep. 2009 kl. 09:31 Michael Ørtz Christiansen og Jonas Sahl
Afviste asylansøgere skal ikke efterlades på dørtrinet
Afviste asylansøgere skal ikke efterlades på dørtrinet Foto: AMDI THORKILD / POLFOTO
Del på Facebook
Mail artiklen
Print artiklen
JOURNALISTER
Michael Ørtz Christiansen

Journalist på Nyhedsbureauet Newspaq A/S

Jonas Sahl

Journalist på Nyhedsbureauet Newspaq A/S

Hver fjerde præst i den danske folkekirke er klar til at bryde loven og skjule afviste asylansøgere, hvis de blev bedt om det. Det viser en rundspørge blandt landets præster, som Berlingske Research har foretage.

Men også en række politikere - alle fra den røde blok - er klar til at hjælpe, hvis en irakere banker og beder om hjælp.

Helt præcist siger 71 af de 257 præster, der har svaret, ja til at ville hjælpe afviste asylansøgere med husly.

"Når der kommer et menneske til mig i nød, så kan jeg ikke andet end at hjælpe. Er et menneske i nød, så er et menneske vigtigere end alt andet". Det siger Rie Schwartzbach, der sognepræst i Nordrup og Farendløse ved Ringsted.

"En gang imellem skal man følge sin medmenneskelighed. Jeg ville sige kom indenfor," siger SF's fødevarepolitiske ordfører, Kristen Touborg, til Politiken.

Den sammen melding kommer fra Enhedslistens politiske ordfører, Johanne Schmidt-Nielsen. Og socialdemokraternes erhvervsordfører, Orla Hav, ville overveje det kraftigt.

Meldingerne kommer efter, at præsten i Brorsons Kirke Per Ramsdal har stået frem og sagt, at han er klar til at hjælpe med at skjule irakiske asylansøgere. Det resulterede i, at han blev sendt på tre ugers ferie.

NYHEDSBREV
 
Interesserer du dig for nyheder om job og arbejdsliv, så prøv Avisen.dk's nyhedsbrev!
separator
Du kan naturligvis altid framelde dig igen, og vi deler ikke din mail med andre.
Læs vores forretningsbetingelser.
 SKRIV KOMMENTAR LÆS DEBATREGLERNE
Du skal være logget på for at kommentere.
05.09-2009 | 11:08 af vera madsen
Med lov skal land bygge.
Bryder man sig ikke om gældende lov, må man forsøge at påvirke politikerne for at få den ændret, hvis alle bare bryder de love man ikke kan lide ender det i anerki.
 
05.09-2009 | 11:48 af Helle Nielsen
Netop, det er et skråplan at politikere og tjenestemænd opfordrer til at bryde loven. De har mange andre muligheder for at ændre på loven.
 
05.09-2009 | 12:12 af gitte rasmussen
Når nu præsterne i Danmark gerne vil udvise næstekærlighed så forstår jeg ikke de er så usynlige i den sociale arbejde i Danmark, masser af organisationer som Frelsens Hær og lig. organisationer kæmper hver dag for at hjælpe danskere som lever en kummerlig tilværelse. HVOR ER DE DANSKE PRÆSTER ????????

De arbejder helt klart for et politisk budskab, og derfor er de også fuldstændige usynlige i det sociale arbejde, masser af præster har familier som de godt kender til, da de år efter år søger julehjælp gennem kirken, og de fleste præster gider ikke engang at være med til at uddele denne julehjælp, det arbejde er lagt over på menighedsrådet, og de fattige sognebørn der har søgt hjælp får ikke en henvendelse fra den lokale præst. SÅ KOM IKKE HER OG PRØV AT BILDE DEN DANSKE BEFOLKNING IND, AT DE ØNSKER AT UDVISE NÆSTEKÆRLIGHED:
 
 
05.09-2009 | 12:45 af Helle Nielsen
Da en ung indvandrerpige for nogle år siden blev forfulgt af sin familie, søgte hun beskyttelse i en kirke, men præsten viste ikke nåde og hun blev smidt ud, i den situation var samvittighed og næstekærlighed ikke aktuelt. Præsterne har åbenbart ret til personligt at afgøre hvad de ønsker at bruge de offentlige bygninger til, som kirkerne er. Næste dag blev hun skudt af sin bror.

Præster og næstekærlighed forekommer altså kun i de sager de selv vælger ud. De fleste føler sig hævet over at tage del i det almindeligt sociale arbejde, det er der andre til, deres samvittighed rører sig ikke meget til hverdag.

Per Ramsdal bor ellers i et område hvor der er stor brug for det. Han skulle tage konsekvensen af denne sag og blive politiker.
 
05.09-2009 | 13:44 af kirsten hansen
Vera Madsen, har vi ikke anarki? Hvorfor sender vi en dansk kvinde til et fængsel i Florida? det er da også mod loven!
 
 
05.09-2009 | 15:16 af Vagn Jensen
05.09-2009 | 12:45 af Helle Nielsen
Da en ung indvandrerpige for nogle år siden blev forfulgt af sin familie, søgte hun beskyttelse i en kirke, men præsten viste ikke nåde og hun blev smidt ud, i den situation var samvittighed og næstekærlighed ikke aktuelt. Præsterne har åbenbart ret til personligt at afgøre hvad de ønsker at bruge de offentlige bygninger til, som kirkerne er. Næste dag blev hun skudt af sin bror.

Ovenstående, helt korrekt beskrevne handlingsforløb, viser hulheden i den danske præstestand.
Føj for pokker.
 
05.09-2009 | 16:01 af Helle Nielsen
Det er en besynderlig argumentation præsterne bruger: Når der kommer et menneske til mig i nød, så kan jeg ikke andet end at hjælpe. En afvist asylansøger har nøjagtig det ene problem at vedkommende har fået afslag på asyl, det kan hverken præster eller andre hjælpe dem med. De har ansøgt om asyl, været alle ankemuligheder igennem og har efter gældende lov ikke kunnet få asyl.

Danmark har i årevis givet dem kost og husly, så på den måde er de overhovedet ikke i nød. Det eneste Per Ramsdal har givet dem er ophold i en offentlig ejet bygning, nemlig Brorson Kirken . Den type ophold har de haft i årevis, i Sandholmslejren, og den er endda ombygget til at huse flygtninge, hvad kirken ikke er. Det er kvalmende at se præsterne puste sig op.Der er endda flere der spiller jødekortet uden lige at tænke over at jøderne faktisk var ude for en etnisk udrensning i Tyskland.
Det er irakerne absolut ikke, og hvis de mener det, mener de så også at vi skal huse samtlige irakere i de danske kirker?
 
 SKRIV KOMMENTAR LÆS DEBATREGLERNE
Du skal være logget på for at kommentere.
© Copyright 2012, Avisen Aps
Avisen.dk er ikke ansvarlig for indhold fra eksterne Internet sites