Betjente arbejder i snit ikke deres 37 timer, som de får løn for.
Betjente arbejder i snit ikke deres 37 timer, som de får løn for. (Foto: colourbox)

Politiet spilder 900.000 timer om året

Send til
Debat  0
Anbefal
Dårlig planlægning skyld i at betjente ikke arbejder deres 37 timer.

Fredag den 30. juli 2010, 07:07

Politifolk arbejder i snit 34,4 timer om ugen, selvom de skulle fange banditter i 37 timer hver uge.

I flere år har Politiforbundet krævet flere betjente for at løse alle opgaverne. Men alligevel arbejder de nu mindre.

Dårlig vagtplanlægning og en særlig arbejdstidsaftale er skyld i det, konkluderer konsulentfirmaet Deloitte i en rapport om arbejdstiden for danske politibetjente.

Det skriver Jyllands-Posten.

ofir jobIfølge Deloitte arbejder kun ganske få politimænd på fuld tid. For de planlægger vagterne mindst 30 dage frem. Og hvis der sker selv mindre afvigelser fra planen, kan det give en fridag.

Når man ikke kan planlægge det godt nok, er det fordi der er for få folk, siger Peter Ibsen, formand for Politiforbundet.

Blev arbejdstiden udnyttet fuldt ud, ville det svare til at frigøre 200 millioner kroner om året, skriver Deloitte også i sin rapport.

 SKRIV KOMMENTAR
Du skal være logget på for at kommentere.
Gratis nyhedsbrev
Vejret i dag | Danmark 18°
Powered by AccuWeather
Annonce
MEST POPULÆRE PÅ AVISEN.DK forrigenæste