Politiet i Midt- og Vestsjælland ønsker stadig borgernes hjælp til at finde en svensk kvinde, som de frygter er alvorligt syg.
Natten til torsdag ringede kvinden til politiet. Hun fortalte, at hun havde det skidt, og at hun frygtede, at hun havde fået en hjerneblødning. Hun kunne ikke fortælle sit navn. Men sagde, at hun sad i en rød bil i Odsherred og nævnte vejnavnet Stenager. Så blev forbindelsen afbrudt.
Politiet har i dag gennemsøgt området uden held. Og beder derfor lokalbefolkningen om hjælp til at finde kvinden.
Politiet ved ikke om bilen har svenske eller danske nummerplader, men beder alle, der har set noget, eller som kan bidrage med nye oplysninger i sagen, om at ringe til Midt- og Vestsjællands Politi på 114 eller 46 35 14 48.
- Vi leder stadig. Da hun ringede, var hun ret svær at forstå og talte svensk, siger kommunikationsmedarbejder hos politiet Lene Madsen.
Politiet har ikke kunnet spore mobilopkaldet.