
Del på Facebook
Politiet går ned med stress.
Flere sager, hårdere kriminalitet og store sparerunder har øget arbejdspresset på de danske betjente i en grad, at flere nu sendes hjem med stress og måske i sidste ende helt forlader korpset.
Andre pakker drengedrømmen ned i protest over de pressede arbejdsforhold.
Det viser en rundringning til alle landets politiforeninger, som Avisen.dk har lavet.
"Stress er et stigende problem. Arbejdsvilkårene i al almindelighed er enormt pressede, og vi ser indikationer på tilbagetrækning og stigende sygefravær," siger Peter Ibsen, der er formand for Politiforbundet.
Han har lyttet til problemer med stress i flere år og forsøgt at råbe cheferne i Rigspolitiet op.
Overfor Avisen.dk henviser Rigspolitiet til, at det samlede sygefravær de seneste fem år kun er steget 0,3 dag og faktisk faldt en smule fra 2009 til 2010.
"Der er ingen tvivl om, at betjente arbejder meget og har meget travlt, og vi kan ikke afvise, at den enkelte kan føle sig stresset. Men der er ikke tal, der dokumenterer det, og vi har ikke hørt om det fra politikredsene," siger Niels-Otto Fisker, pressechef i Rigspolitiet.
Hovedstaden hårdt ramt
Men fra politifolkenes fagforening, Politiforbundet, lyder det fra betjentene i hele landet, at stress og et stort arbejdspres er et problem. Specielt Sjælland og Fyn kan nikke genkendende til stressede arbejdsforhold.
“Der ligger hele tiden sager og venter. Og de sager, man ikke kan nå at følge til dørs, dem får man ondt i maven af. Det er meget frustrerende,” siger Tom Steffensen, formand for Nordsjællands Politiforening.
Artiklen fortsætter...
NYHEDSBREV
Interesserer du dig for nyheder om job og arbejdsliv, så prøv Avisen.dk's nyhedsbrev!
Du kan naturligvis altid framelde dig igen, og vi deler ikke din mail med andre.
Læs vores
forretningsbetingelser.