Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Kontakt
     
Mail artiklen
     
SMS artiklen
     
Print artiklen
     
Add this
Pave Benedict undskylder nu til ofrene for katolske præsters seksuelle overgreb.
Pave Benedict undskylder nu til ofrene for katolske præsters seksuelle overgreb. (Foto: Vincenzo Pinto/AFP / Scanpix)

Paven undskylder sexmisbrug

For første gang nogensinde forholder paven sig til de mange pædofiliskandaler, der har ramt den katolske kirke.

I et syv sider langt brev, som pave Benedict netop har offentliggjort på sin hjemmeside, undskylder han til ofrene for pædofile katolske gejstlige i Irland.

Brevet, der også er sendt til den katolske menighed i Irland, vil blive læst op ved gudstjenester søndag morgen, skriver Politiken.dk.

Paven anerkender, at familier kan føle sig forrådt over den katolske kirkes manglende reaktion og selvjustits i pædofilisagerne.

"I har lidt forfærdeligt, og jeg er oprigtigt ked af det. Jeg ved, at intet kan omgøre den uretfærdighed, I har måttet stå igennem. Jeres tillid er blevet forrådt, og jeres værdighed krænket," skriver paven blandt andet.

"Det er forståeligt, hvis I finder det svært at tilgive eller blive forsonet med kirken igen. I dens navn udtrykker jeg åbent den skam og anger, vi alle føler," lyder det fra paven.

Brevet er stilet til irske katolikker, da der har været mange sager om misbrug især i Irland.

 SKRIV KOMMENTAR LÆS DEBATREGLERNE
Du skal være logget på for at kommentere.