Hun blev hånet og kritiseret fra alle sider, da hun i sidste uge sprang ud som sanger. Og Amalie Szigethy fra Paradise Hotel skyndte sig da også at skyde skylden for den øre-pinende debut over på det tekniske udstyr. Men nu tager hun fiaskoen på sig.
Hendes umiddelbare reaktion var ellers at kalde den mikrofon, hun havde mishandlet med sin sang, for en "BR-mikrofon".
Men tilbage i studiet hos "Go' morgen Danmark" trækker hun nu den kritik tilbage.
"Jeg var meget sur bagefter, og det var noget jeg sagde, fordi jeg var sur. Det må I undskylde. Det var ikke nogen BR-mikrofon," siger Paradise-baben telefonen.
Videoen fra hendes livs første sangshow med "Du og jeg" er blevet set på Youtube mere end en kvart million gange, og mange af seerne har skrevet meget kritiske kommentarer på hjemmesiden. Alligevel kan Amalie godt se frem til en travl sommer. Det vælter tilsyneladende ind med henvendelser fra folk, der vil booke hende til endnu en optræden.
Se Amalie med "Du og jeg" her