Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Kontakt | Avisen.dk bruger cookies, læs mere her

Pædagoger idømt bøde på en million kroner

Start et spil på Spigo.dk
Spil

Arbejdsretten har givet Landsforeningen for Socialpædagoger en bøde for at opfordre til forældreblokade.

24. nov. 2011 kl. 19:22 Susanne Baden Jensen
Københavns Kommune led et tab på cirka 9.800 medarbejdertimer som følge af pædagogers arbejdsnedlæggelser og de efterfølgende forældreblokader i november 2009.
Københavns Kommune led et tab på cirka 9.800 medarbejdertimer som følge af pædagogers arbejdsnedlæggelser og de efterfølgende forældreblokader i november 2009. Foto: Colourbox.dk
Del på Facebook
Mail artiklen
Print artiklen
JOURNALIST
Susanne Baden Jensen

Journalist på Nyhedsbureauet Newspaq A/S

I en strid om, hvorvidt forældre blev opfordret til at gå på barrikaderne, har Arbejdsretten torsdag kendt Landsforbundet af Socialpædagoger (LFS) skyldige.

Med dommen fulgte en bøde på 1 million kroner til fagforeningen, som blev dømt for at have opfordret til forældreblokade af en række københavnske børnehaver i november 2009 på grund af planer om kommunale besparelser på børneområdet.

Det er Kommunernes Landsforening, der har lagt sag an mod socialpædagogerne.

Dagens afgørelse forarger næstformand i LFS, Jan Hoby, der kalder den både absurd og politisk.

"Dommen viser, at Arbejdsretten først og fremmest er en arbejdsgiverret," lyder det fra en skuffet næstformand til Newspaq:

"Arbejdsretten har vist, at den først og fremmest lytter til Kommunernes Landsforenings absurde påstande og bevisførelse, og så har den effekturtiseret det. Og så er dommen et angreb på faglige lederes meget begrænsede ytringret og ytringspligt," tilføjer Jan Hoby.

Foto: Husker du nytår? Se lolitadukker og kvindelår

Han afviser samtidig på det skarpeste, at fagforeningen have haft noget med de københavnske forældres blokade at gøre.

Ifølge oplysninger til Arbejdsretten fra Københavns Kommune deltog 1.512 institutionsansatte i arbejdsnedlæggelser og de efterfølgende forældreblokader medførte et tab på cirka 9.800 medarbejdertimer, skriver Politiken.

NYHEDSBREV
 
Interesserer du dig for nyheder om job og arbejdsliv, så prøv Avisen.dk's nyhedsbrev!
separator
Du kan naturligvis altid framelde dig igen, og vi deler ikke din mail med andre.
Læs vores forretningsbetingelser.
24.11-2011 | 21:33 af Thomas Egeskjold
Man betragter sku godt nok Danskerne for snotdumme i det retssystem. Ingen normalt tænkende forælder kunne finde på at blokerer deres barns institution på bestilling fra pedagogerne. nej forældrene havde fået at vide hvordan tingene stod til. og besluttede sig for at det ville de sku ikke finde sig i. Og så blokerede de institutionen i afmagt over en hjernedød beslutning fra de politiske åndsamøber.
 
 
 SKRIV KOMMENTAR LÆS DEBATREGLERNE
Du skal være logget på for at kommentere.
© Copyright 2012, Avisen Aps
Avisen.dk er ikke ansvarlig for indhold fra eksterne Internet sites