Administration 

På et splitsekund tog døden Mark

Pia Hansen oplever lige nu sit livs største sorg. I oktober sidste år kørte en 25-årig mand gennem en flok knallertkørere, og 15-årige Mark blev slået ihjel.

Marks mor ville egentlig helst, at Mark ikke tog knallertkørekort. Men den 15-årige dreng ville så gerne og sammen med sin far, var han i gang med at bygge sin egen knallert i kælderen. Den kom aldrig ud at køre

»Du skal ikke være nervøs, de har før været forsinkede,« siger Marks mor, Pia Hansen, beroligende til Michaels mor. De to kvinder står foran knallertkøreskolens lokaler i Århus og venter på deres sønner. Klokken er ti minutter i ni om aftenen den 31. oktober 2007.

Pia har prøvet, at knallertholdet før er kommet lidt senere end beregnet, så hun tager det helt roligt. Hun aner ikke, at der er sket en frygtelig ulykke, og at hendes søn er hårdest ramt.

Nogle timer tidligere på dagen har hendes ældste søn Mark gået rundt og hygget sig sammen med hende derhjemme i Harlev ved Århus.

Han var kommet hjem fra skolen helt indsmurt i mudder, fordi han havde spillet amerikansk fodbold. Da han havde været i bad, var han kommet ud i boksertrøje og cowboybukser. Hun havde klappet ham på skulderen og sagt, at han var en flot fyr. Så havde han givet hende et knus som tak. Mark gav mange knusere.

Når han tog i skole, fik Pia altid et farvelknus, og hvis han en enkelt gang glemte det, så råbte hun efter ham, om hun skulle komme helt op i skolegården for at få det. Hun har altid passet ekstra godt på ham. Da han gik i anden klasse blev hun nødt til at købe en mobiltelefon til ham. Ikke fordi han plagede for at få en. Men fordi hun ikke kunne holde ud at høre ambulancerne, når han ikke var hjemme.

Den dag havde himlen været blå, og oktobersolen havde skinnet. Da han gik ud af døren for at tage til knallertkørekort havde han vendt sig om mod hende og sagt:

»De smider sig i mudderet, fordi så tror de, at man ikke tør at gøre dem noget,« mens han smilede.

Hans tanker kredsede stadig om det amerikanske fodbold-spil.

»Ja, kan du nu se at komme af sted,« havde hun svaret med et smil.

Så gik han. Næste gang hun så ham, var han død.

'Han ligger helt stille'

Hjemme i huset i Harlev ringer telefonen og Marks far, Kurt, løfter røret. I den anden ende lyder 15-årige Michaels stemme. Han siger, at der er sket en ulykke. Med Mark.

»Er det er brækket ben eller et brækket ben«?

»Nej, jeg tror, det er værre. Han ligger helt stille,« siger Michael.

Kurt lægger rører på og begynder at græde.

Mobiltelefonen ringer hos Michaels mor, og hun ser helt forkert ud i ansigtet, da hun modtager beskeden fra røret.

»Michael, tag det nu med ro, hvad siger du? Mark Hansen?« spørger hun.

Pias telefon ringer, og displayet viser Kurt, Marks far.

»Kurt, er det Mark?« råber hun, da hun har trykket på svarknappen.

»Hvad er der sket?

»Han er kørt galt, men jeg ved ikke, hvor slemt det er,« siger Kurt i den anden ende.

»Jeg lægger på nu,« siger hun og vender igen sin opmærksomhed mod Michaels mor.

»Hvor slemt er det?« spørger hun.

»Jeg ved det ikke, men der kommer ambulancer,« svarer Michaels mor rystet.

Det hele er uvirkeligt for Pia, da hun sætter sig ind i sin bil og kører efter Michaels mor. Hun er chokeret og bange. Bilerne stopper ved et lyskryds, og Michaels mor spørger, om Pia ikke vil køre videre med hende. Men hun vil have bilen med, så hun kan køre direkte fra ulykkedesstedet til sygehuset. Hun har ingen ide om, hvor slemt det er.

Inde i bilen skriger hun Marks navn, alt hvad hun kan. Igen og igen.

Blå blink over det hele

Da de nærmer sig, er der blå blink over det hele. Hun ruller vinduet ned og råber til en af knallertdrengene:

»Er det Mark?«

»Ja, jeg tror, du skal parkere bilen«.

Pia står ud og løber hen mod ambulancerne, men hun bliver stoppet af en betjent.

»Jeg er Marks mor, jeg skal hen til ham,« græder hun.

»Ja, men du skal lige tage den med ro,« lyder svaret.

»Jamen er det slemt?«

»Jeg ved det ikke,« siger han.

De går nærmere sammen. Pia ser læger, og hun tænker gudskelov, så får Mark hjælp.

Hun ser en, der sidder og nusser en af de andre drenge på vejen på kinden, men hun må ikke gå op til sin egen søn.

'Han er død'

Pludselig slår det hende, at hun måske kan miste ham.

»Jeg skal vide, om han overlever,« siger hun til betjenten.

Hun ser ham gå op til ambulancen, og hun ser ham komme tilbage.

»Han er død,« siger betjenten.

Michaels mor omfavner Pia, mens hun tænker, at hun har lyst til at slå betjenten. Hvordan kan han finde på at sige det så direkte? Men hun siger ingenting. Hun holder bare fast.

Pia hører en, der skriger. Så opdager hun, at det er hende selv. Hun er ikke vred på betjenten over, at han sagde det til hende. Hun ville bare vide det. Betjenten følger hende ned til en ambulance og får hende til at sidde ned.

»Jeg skal sige det til min mand,« græder hun.

Hendes hals snører sig sammen. Hun er ved at blive kvalt, så hun går ud af ambulancen og står midt i krydset. Pludselig kommer Kurt kørende.

»Hvad så med Mark?« siger han.

»Han er død«.

Marks far knækker fuldstændig sammen. De bliver kørt til sygehuset.

Derfra ringer hun til sin mor. Moderen ringer til familien. De andre knallertkørere får psykologhjælp.

En sidste sang

Mark ligger dækket af et tæppe, da de ser ham på sygehuset. Kun hovedet er synligt, og de har fået at vide, at de ikke må tage hans hånd frem. Han har et lille mærke efter styrthjelmen, men ellers er der ikke noget at se.

Familien kommer. Græder. De synger 'Altid frejdig når du går', og sygehuspræsten siger et par ord. Pludselig bliver han stille. Pia kan ikke forstå, hvorfor han stopper. Da hun ser på ham, opdager hun, at han står og græder.

Hendes søster kommer ind.

»De siger, det er en flugtbilist. De leder efter ham med hunde«.

Indtil det tidspunkt har Pia ikke skænket det en tanke, at der er gået en hændelse forud for ulykken. Der er sket noget med Mark, så han nu ligger død. Hvad er der sket?

De aftaler, at de ikke vil fortælle Marks to små brødre Jakob på otte og Frederik på fem år noget, når de kommer hjem den aften. Det er bedre at give dem besked næste morgen. Men da de kommer hjem, sætter Jakob sig op i sengen og ser på sin mor.

»Er Mark død?«

»Hvorfor siger du det?« siger Pia, mens resterne af hendes hjerte bliver knust.

»Er Mark død?« gentager han, og hun kan ikke lyve.

»Ja«.

De græder alle sammen. Jakob havde hørt, da Kurt var blevet ringet op, og han havde set sin far græde med telefonen i hånden. Mark havde altid passet på de to små brødre. Når han var sammen med dem, vidste Pia, at de var i gode hænder.

Den næste morgen ringer Pia til Marks klasselærer. Hun vil ikke have, at læreren skal høre det fra de andre børn i klassen.

Da læreren tager telefonen kan Pia høre, at hun allerede har fået besked.

»Du har hørt det?« siger hun.

»Jeg ved ikke hvem, det er,« svarer læreren.

»Det er Mark«.

»Åh, nej,« siger hun og græder i telefonen.

»Åh, nej«.

Kørte over for rødt

Mandag morgen holder skolen en stor højtidelighed. Skoleinspektøren holder tale, og der bliver vist billeder af Mark. Om tirsdagen bliver den 15-årige dreng begravet. Pia bliver ved med at tænke, at det er så grotesk, at en mor og far skal vælge en gravsten og et gravsted til deres søn. Sådan skal det ikke være.

Der er så mange mennesker i kirken, at de ikke kan være der.

Pia hører, at den 25-årige mand, der kørte i den stjålne Seat Altea XL havde været påvirket af spiritus. Hun finder ud af, at han havde siddet på et værtshus og drukket, før han satte sig ind i bilen og kørte over for rødt lys.

Hun hører, at hendes søn havde kørt som anden bagerst i en række på seks knallerter, og at bilen var blevet ved med at køre, efter den havde ramt hendes søn og en anden dreng. Hun finder ud af, at føreren var flygtet. Han var løbet væk uden at hjælpe, og vodkaflaskerne i bilens bagagerum havde ligget tomme tilbage.

Hun finder ud af, at den 25-årige har mistet sit kørekort i ti år. Det tænder en følelse i hende, der fylder næsten lige så meget som sorgen. Følelsen af had.

Hadet brænder

I tiden efter begravelsen brænder det i hende. Hun hader den 25-årige mand, der tog hendes søn fra hende. Når hun tager fem tallerkener ud af skabet, tænker hun på Mark. Nu skal de kun bruge fire. Når hun ser en hårtot i byen, der minder om Marks, så tænker hun på ham. Når hun ser en t-shirt, der ligner.

»Mark kommer igen. Han kommer hjem,« siger de små brødre.

Så kommer Pia til at græde. Hun ønsker sig, at spritbilisten skal se og høre, hvad han har gjort. I november måned skriver hun breve til justitsministeren og alle retsordførere og spørger, om det er rigtigt, at hendes søns morder skal slippe med to til to et halvt år i fængsel. Men der kun fire, der svarer. Hun kan ikke tåle at høre anklageren sige, at spritbilisten ikke skal straffes med otte år, fordi der skal være plads til at gøre noget værre.

»Hvad er værre?« har hun spurgt.

»Han kunne have taget hele knallertholdet,« lyder svaret.

Brev til ministeren

Men det kan Pia ikke bruge til noget. Er hendes Mark kun to år værd? Hun føler, at det er at gøre nar af hendes søns liv. Derfor begynder hun at kæmpe midt i hendes livs største sorg. Kæmpe for, hvad hun mener er retfærdighed.

Hun skriver en mail til justitsministeren i marts måned i år, hvor hun beder om, at loven om otte års straf til spritbilister bliver brugt. I hendes øjne er den 25-årige spritbilist en morder, der tog en række bevidste valg og brugte bilen som et våben, der slog hendes søn ihjel.

Men retspraksis er sådan, at han højest får to et halvt år, får Pia at vide. Det gør hende vred. Retspraksis er hun ligeglad med. Hvad med loven? Hvorfor lave en strafferamme på op til otte år, når man ikke bruger den? spørger hun politikerne. Men de vil helst ikke svare.

Pia hører også eksperter i strafferet prøve at forklare hende, at det ikke hjælper noget at give hårdere straffe. At det ikke gør de dømte til bedre mennesker eller får andre til at tænke sig om. Men Pia vil ikke gøre sin søns drabsmand til et bedre menneske. Hun vil have, at han skal sidde i et lille rum så lang tid som muligt. Så er han da væk fra vejene.

Inderst inde i sin sjæl ville hun ønske, at det var spritbilisten, der var død. Hun er glad for, at hun har de to små drenge, for ellers er hun ikke sikker på, hvad hun kan finde på at gøre ved manden, hvis hun får chancen.

Derfor er hun også glad for, at han stadig sidder varetægtsfængslet.

Vil se spritbilisten i øjnene

Men hun frygter den dag, de skal i retten. Den dag, hun skal sidde foran den mand, der fjernede hendes søn fra hende på et splitsekund.

Det værste, hun kan forestille sig, er, at han sidder og ser ligeglad ud. Han skal vise, at han er ked af det, han har gjort. Angre.

Hun vil gerne mødes med ham, hvis hun får chancen. Så vil hun fortælle ham om Mark. Om hvor glad han altid var og om, hvor meget han betød for sin familie og for alle sine kammerater. Spritbilisten skal vide, hvad han har taget fra hende. Han skal kende hendes smerte. Han skal have dårlig samvittighed.

Der er kun en ting, der er værre end, at han ser ud til at være ligeglad. Og det er, hvis det kommer frem i retten, at Mark opdagede, da bilen kom imod ham. Hun vil næsten ikke kunne bære, hvis Mark nåede at blive bange lige inden, han døde. Oven i sorgen gør tanken hende helt syg indeni.

Derfor kan hun heller ikke se, hvad der taler for, at spritbilisten skal have en mildere straf end de otte år. Hun synes, at alle spritbilister, der slår uskyldige ihjel, som udgangspunkt skal have den højeste straf, og så kan deres forsvarer komme frem med ting, der får straffen sat ned. Det har hun også skrevet i brevet til justitsministeren. Sidst i brevet står der:

»I presser jo de efterladte ud i afmagt, når de ser, hvor billigt forbryderne slipper for at have taget livet af vores kære«.

Justitsministeren har ikke svaret på Pia Hansens mail.

Artiklen bygger på interview med Pia Hansen og de breve, hun har sendt til retsordførerene og justitsministeren. Hun har lige skrevet et brev til retsudvalget og bedt om at få foretræde.

faktaboks

Udpluk af domme

I oktober 2007 ved Viborg kører en spritbilist over i modsatte vognbane og dræber en ægtemand og bringer hans hustru i livsfare. Manden viste sig, at have fået frakendt kørekortet fire gange for bestandigt, og dødsulykken var 10. gang han blev taget for spirituskørsel. Han blev idømt to år og fire måneders fængsel.

I januar 2007 blev en 56-årig mand fra Rømø idømt to års fængsel for at køre to kvinder ihjel i spirituspåvirket tilstand. Landsretten satte straffen ned til halvandet års fængsel.

En 33-årig mand blev idømt 18 måneders fængsel for at have kørt spirituskørsel, dræbt en 69-årig mand på motorcykel og for at stikke af efter ulykken.

I september 2003 dræber en 34-årig fuld mand en 21-årig arkitektstuderende i Århus med sin bil og stikker af fra stedet. Han bliver idømt to års fængsel.

Københavns byret
Krimi

Solgte luksusvarer for millioner: Se dommen her

stikdåser
Nyheder

Har du købt disse stik? Stop med at bruge dem

ung med tiktok
Nyheder

Nu vil Norden sætte en stopper for techgiganterne

politi dansk
Krimi

16-årig udsat for vold: Politiet har fundet manden

Turbokyllinger i stald
Nyheder

Syv partier vil sætte en stopper for turbokyllinger

retten i holbæk
Krimi

Gamle beskeder fældede mand: Nu venter otte års fængsel

tun
Nyheder

Den blå fisk har indtaget danskernes indkøbskurve

Projekt Y
Nyheder

Danskerne har fået et nyt medie: Projekt Y er gået i luften

retten i herning
Krimi

Dømt for voldtægt igen og igen: Skal i forvaring

retten i Glostrup
Krimi

Født og opvokset i Danmark: Nu bliver han udvist

børnekasino
Nyheder

Kasino på børneværelset: Her er fælderne for børn

dansk politi
Krimi

Dyre dråber: 19-årig tissede det forkerte sted

zoom møde
Nyheder

Bedre ledelse: Over 115 gratis arrangementer venter

screenshot
Iværksætteri

Ny mulighed for danskere: Slip billigere fra besværlig transport

læge
Nyheder

Hjernens sygdomme koster danskerne svimlende milliardbeløb

skoleelever
Nyheder

Eleverne har talt: Det vil de ændre i skolen

Hacker
Nyheder

Hackere går amok: Danmark rammes langt hårdere

Barn med mobil
Nyheder

ChatGPT talte med 13-årig: Så tog samtalen en alvorlig drejning

Spil dansk koncert
Underholdning

600 musikoplevelser: Hele Danmark skal spille med

nybyggeri
Nyheder

Nybyggeri: Nu vil ministeren droppe vigtig forsikring

Louis Moinet “Legends” Race of Champions (ROC) af sort PVD og stål, ref. LM.33.10.ROC. Mekanisk værk med automatisk optræk og kronograf. Proveniens: Racerkører Tom Kristensen. Vurdering: 60-80.000 kr.
Kendte

Tom Kristensens minder skal under hammeren: Se priserne

dansk politi
Krimi

Politiet efter voldssag: Meld jer selv nu

Daggry
Iværksætteri

Tre unge mænd fik en idé: Nu vokser kaffedrømmen

Det Kongelige Palæs portbygning
Nyheder

Konger, dronninger og 1000 års historie får nyt liv

Ældre kvinde
Nyheder

Når hukommelsen svigter, kan billeder gøre en forskel

Halloween
Nyheder

Halloween-fælde: Mange forældre overser det i børnenes sminke

mand på cykel
Krimi

Politiet slog til i morgentrafikken: 73 sigtelser

stress
Nyheder

Stressede danskere har én bekymring til fælles

mand kigger ud over vandet
Nyheder

Stormen har ramt hårdt: Her er skaderne værst

el løbehjul
Krimi

12-årigs el-løbehjul kunne køre 56 km/t: Nu lyder advarslen

foodtech
Mad og drikke

286 udstillere klar til tre dage med fremtidens fødevarer

jul i KBH
Nyheder

Juletravlhed på vej: Pakkefirma gør klar til pakkeboom

Zorro Ranch
Krimi

Epsteins betroede mænd kan miste 75 millioner dollar

biler på motorvej
Biler

Benzinpriserne bider: Vil give bilisterne penge tilbage

håndværker
Nyheder

AI rykker ind hos håndværkerne: De små halter efter

NSK
Krimi

Smuglede næsten 30.000 opioidpiller: Nu mister han også sin motorcykel

retten i aarhus
Krimi

Dræbte mand og gemte liget i kloak - Retssagen starter snart

knæk canncer
Film og TV

Danskerne åbnede pengepungen: Vildt millionbeløb til kræftsagen

DI
Nyheder

Ny advarsel: Tyve kan hente dine oplysninger uden at hacke

dronningen med danserne og tivoli direktøren
Kongelige

Dronning Margrethe fik særlig hæder på Fredensborg Slot

østre landsret
Krimi

Coronasvindlere får millionbøder

Kurt Cobain
Krimi

Nye oplysninger ryster gammel sag om Kurt Cobain

politi dansk
Krimi

Svindler lod som om ægtepar var hacket - men den gik ikke

bandidos
Krimi

Bandidos forbudt - men dommene fortsætter

connie
Nyheder

De greb ind i livsfarlige situationer: Nu bliver de hædret

Aarhus by night
Nyheder

Mørket kommer: Derfor skal du ikke frygte det

åbning af butik
Nyheder

50 danske byer kan få en helt ny butik

storm
Nyheder

Stormen rammer i nat: Det bør du gøre nu

Mydefence
Krimi

To mænd løsladt i sag om russisk spionage

portør
Nyheder

Vintertid kan give en time ekstra på jobbet: Får du pengene?

kongeørn
Dyreliv

Kongen er tilbage: Nu er der ørne på vej

dansk politi
Krimi

Kvinde i kørestol overfaldet og røvet

Hus forbi - mange glade folk
Nyheder

Tre timer om ugen kan ændre et helt liv

dansk politi
Nyheder

Politiet leder efter hverdagens helte: Kender du en?

fodboldspillere i UEFA
Sport

Nu løfter UEFA sløret for dommernes VAR-kendelser

motorvej
Krimi

Han havde et usædvanligt ærinde på motorvejen

Pensionister
Nyheder

Flere ATP-penge på vej: Så meget får du ekstra

Iphone Duo
Nyheder

Danskerne går amok: Udsolgt før første salgsdag

kvinder til fodbold
Sport

DBU giver pigerne en særlig hjælp på fodboldbanen

dansk politi
Krimi

Han ville hente pakkerne - men havde overset én ting

blodprøve
Nyheder

Ny blodprøve kan spare dyrebare minutter på hospitalet

unge hygger uden for
Nyheder

Danske unge skiller sig ud i EU: Her halter de efter

Rødt kort
Sport

Børnefodbold endte i kaos: Politiet måtte rykke ud

dansk politi
Krimi

Dyrt armbånd afslørede noget vigtigt: Nu efterlyses denne mand

Leif Jensen, nordisk landechef hos ESET
Nyheder

Hjemmesider i fare - men indtil nu har hackerne ikke haft held

kampen
Sport

Real Madrid-sejr får usædvanligt efterspil: Kræver alle optagelser

børnehave med tre børn der leger
Nyheder

Pædagoger slår alarm: Her mangler pengene i børnehaven

Julie Nymann, kunstner (Foto: Federica Coseschi)
Nyheder

Ordblindhed har også fordele: Nu får de en stemme

mink i bur
Nyheder

Efter seks års minkdrama: Nu lukker regeringen ballet

instagram
Nyheder

Luksusbiler og hurtige penge: Nu advarer Finans Danmark

halvdøv dame med barn
Nyheder

Fem tegn på, at hørelsen er begyndt at svigte

claude ai
Nyheder

AI stormer frem: Her er de nye tal

Mand tanker
Biler

Her bliver benzinen tre kroner billigere pr. liter

lastbil tjekkes
Krimi

Chauffører sov i lastbilerne: Nu koster det dyrt

netto pose
Nyheder

Disse varer skal danskerne kunne købe under en krise

varme
Nyheder

Skru ned for varmeregningen med fem enkle tricks

Niels Techen (formand for SMVdanmark) og Marie-Louise Brehm Nielsen (borgmester, Lolland Kommune
Nyheder

Lolland slår hele Danmark og løber med prisen

retten i Kolding
Krimi

685 flasker champagne: Hashsmugler mister hele luksuslivet

dansk politi
Krimi

TukTuk-tur endte med et ordentligt brag