Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Kontakt | Avisen.dk bruger cookies, læs mere her

Om 12 måneder er du fattigere end i dag

Start et spil på Spigo.dk
Spil

Kun 10 procent tror, at lønnen vil stige mere end priserne i løbet af 2012. Chefen får let spil ved forhandlingsbordet.

18. jan. 2012 kl. 09:16 Klaus Lange
Væn dig til at at høvle mere rugbrød indenbords, hvis priserne stiger mere end lønnen!
Væn dig til at at høvle mere rugbrød indenbords, hvis priserne stiger mere end lønnen! Foto: Colourbox
Del på Facebook
Mail artiklen
Print artiklen
JOURNALIST
Klaus Lange

Journalist på Avisen.dk

Når nytårets fyrværkeri skydes ind næste år, vil priserne være steget mere end min løn. Dermed vil jeg reelt være blevet fattigere.

Sådan lyder danskernes dystre forventninger til udviklingen i deres løn i det kommende år. Det viser en undersøgelse, som analysebureauet Wilke har foretaget for Avisen.dk.

”Det er et meget realistisk bud på, hvad der kan ske,” siger arbejdsmarkedsforsker Søren Kaj Andersen fra Københavns Universitet.

Professor i økonomi ved Aarhus Universitet Michael Svarer er enig.

Krise rimer på lave forventninger

56 procent af danskerne forventer ifølge undersøgelsen, at deres løn stiger mindre end priserne. 18 procent forventer at løn og leverpostej stiger lige meget, mens 10 procent tror, at deres løn vil stige mere end priserne.

”Forventningerne til løn er lave. Mange har oplevet fald i reallønnen i 2011. Man er indstillet på, at det også sker i år. Det er et udtryk for at krisebevidstheden,” siger Michael Svarer.

Dansk Industri og CO-Industri forhandler lige nu ny overenskomst for industrien. De lave forventninger ligger på linje med de udmeldinger, som faglige ledere kom med i forbindelse med startskuddet, påpeger Søren Kaj Andersen.

Industriens folk stiller svage lønkrav

Her var forbundsformand for Dansk Metal Thorkild E. Jensen, der forhandler på vegne af CO-industri, meget tilbageholdende med at kræve lønstigningerne.

Artiklen fortsætter...

Inflation

Inflationen lå i 2011 på 2,8 procent. Professor i økonomi ved Aarhus Universitet Michael Svarer vurderer, at inflationen i 2012 vil være i underkanten af to procent.

NYHEDSBREV
 
Interesserer du dig for nyheder om job og arbejdsliv, så prøv Avisen.dk's nyhedsbrev!
separator
Du kan naturligvis altid framelde dig igen, og vi deler ikke din mail med andre.
Læs vores forretningsbetingelser.
 SKRIV KOMMENTAR LÆS DEBATREGLERNE
Du skal være logget på for at kommentere.
© Copyright 2012, Avisen Aps
Avisen.dk er ikke ansvarlig for indhold fra eksterne Internet sites