
Del på Facebook
JOURNALIST
Nikolaj Aarestrup Hviid
Journalist på Nyhedsbureauet Newspaq A/S
Netop som motoring 3 er blevet udvidet med en vognbane til bilisterne kan pendlere i den kollektive trafik se frem til bedre transport langs vejen.
Transportministeren har netop aftalt med 11 kommuner og Region Hovedstaden, at der kommer en letbane fra Lundtofte nord for København til Ishøj i syd. Banen skal flugte med vejene Ring 3 og Motorring 3.
Selvom der derfor bliver nogle år med mere støj, så kan naboerne glæde sig til at køre med det moderne svar på en sporvogn fra 2020.
Samtidig fjerner banen, der bliver forbundet med Metro og S-tog, forhåbentligt et par bilister fra vejene.
"En letbane vil give området langs Ring 3 et løft og sikre et fornuftigt og fremtidssikret alternativ til bilen på en ellers yderst trafikeret strækning," siger transportminister Hans Christian Schmidt i en pressemeddelelse.
Foto: Husker du nytår? Se lolitadukker og kvindelår
Banen har været på tale længe. Allerede i slutningen af sidste årtusinde begyndt ministeriet at undersøge mulighederne for en letbane på den 28 km lange strækning.
Nu ligger aftalen fast. Projektet er beregnet til at koste 3,75 milliarder kroner.
EMNEORD:
•københavn, Hans Christian Iversen, letbaner, Transport
NYHEDSBREV
Interesserer du dig for nyheder om job og arbejdsliv, så prøv Avisen.dk's nyhedsbrev!
Du kan naturligvis altid framelde dig igen, og vi deler ikke din mail med andre.
Læs vores
forretningsbetingelser.