I dag er det fem år siden, at Jyllands-Postens udkom med en række tegninger af profeten Muhammed på forsiden.
Og netop i dag udgiver Jyllands-Postens kulturredaktør Flemming Rose bogen 'Tavshedens Tyranni', der handler om sagen og den efterfølgende ballade - og hvor de kontroversielle tegninger også indgår.
Det bekymrer udenrigsminister Lene Espersen (K), der har mødtes med en række ambassadører fra muslimske lande.
"Vi ser desværre mange tegn på, at kritikken er ved at blusse op igen. Der er flere bevægelser i gang i retning af at eskalere den her sag," siger Lene Espersen (K) til Berlingske Tidende.
Derfor mødtes udenrigsministeren i går med med 17 ambassadører fra 17 muslimske lande, og hun har desuden mødtes med en række repræsentanter fra den muslimske lande - alt sammen for at afværge en eventuel ny Muhammedkrise. Det skriver Berlingske Tidende.
En klog beslutning, mener mellemøstekspert Helle Lykke Nielsen.
"Dermed behandler ministeren sagen som en udenrigspolitisk sag og ikke indenrigspolitisk, som Fogh gjorde det i sin tid, da han afviste at mødes med ambassadørerne," siger hun til Berlingske Tidende.
Fathi El-Abed, der har været ansat i netop Udenrigsministeriet for at forbedre Danmarks image i den muslimske verden, mener dog ikke, at der er grund til at slå alarm.
"I hvert fald er det ikke i de muslimske regeringers interesse at puste til ilden, da det kun gavner ekstremisterne og dermed deres egne fjender. Desuden har Flemming Roses bog og femårsdagen ikke fået nogen stor omtale i de mellemøstlige medier," siger Fathi El-Abed til Berlingske Tidende.