Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Kontakt
Artiklen er skrevet af
Udgivet torsdag den 2. sep. 2010, kl. 12:10
     
Mail artiklen
     
SMS artiklen
     
Print artiklen
     
Add this
En lang række danskere er så utilfredse med det nye NemID, at de har oprettet en hjemmeside. Men hjemmesiden prydes af et logo, der støder.
En lang række danskere er så utilfredse med det nye NemID, at de har oprettet en hjemmeside. Men hjemmesiden prydes af et logo, der støder. (Foto: www.colourbox.com)

NemID beskylder kritikere for lovbrud

En lang række danskere er så utilfredse med det nye NemID, at de har oprettet en hjemmeside. Men hjemmesiden prydes af et logo, der støder.

Afløseren for den digitale signatur, NemID, skal gøre det lettere og mere sikkert at færdes på nettet i Danmark.

Men det er langtfra alle danskere, der er enige i den beskrivelse.

"NemId er vist det, der hedder falsk varebetegnelse. Nemt er det i hvert tilfælde ikke i forhold til digital signatur," skriver en kvinde på facebook, hvor flere hadegrupper mod NemID allerede er blomstret op og lever i bedste velgående.

Nogle er så utilfredse, at de har oprettet en hjemmeside mod det ny log-in, som alle banker og danskere med digital signatur skal overgå til at benytte, når de vil gå på netbank, Borgerservices og Skats hjemmesider.

Hjemmesiden hedder NejID - og prydes af en ændret version af NemID's logo.

Og det fået DanID - der står bag den nye form for netsignatur - til at fare i flint. I et brev dateret 25. maj 2010 opfordrer DanIDs administrerende direktør de utilfredse kreatører til at ændre logoet.

Men i stedet for at ændre logoet, har NejID lagt brevet på deres hjemmeside.

"Det strider mod reglerne om god markedsføringsskik, idet jeres markedsføringstiltag kan virke vildledende for forbrugere og andre erhvervsdrivende," skriver Johnny Bennedsen, der er administrerende direktør i DanID.

Han understreger i brevet, at DanID ikke vil bremse kritikken af det nye NemID.

Tjek selv den udskældte hjemmeside her

 SKRIV KOMMENTAR LÆS DEBATREGLERNE
Du skal være logget på for at kommentere.