Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Kontakt
Artiklen er skrevet af
Udgivet lørdag den 30. juni 2007, kl. 11:45
     
Mail artiklen
     
SMS artiklen
     
Print artiklen
     
Add this

Natklubber var advaret om terror

For blot 14 dage siden advarede den britiske regering om terrorangreb på natklubber. I går forsøgte terrorister at sprænge en bilbombe ved en natklub i London.

• Britisk politi jagter bombemænd
• Ny bombe fundet i London
• Held forhindrede blodbad i London
• Gasbomber bruges hyppigt af terrorister
• Vidner: Bomber kunne have dræbt mange unge

Natklubber over hele England blev for nylig advaret om, at de kunne blive udsat for et terroangreb.  

For blot 14 dage siden sendte den britiske regering en advarsel til natklubberne om, at de kan være oplagte mål for terrorister. Advarslen blev også sendt til natklubben Tiger Tiger i det centrale London, hvor ukendte gerningsmænd i går forsøgte at springe en bilbombe. 

Det skriver den engelske avis The Times.

- Terrorangreb i England udgør en reel og seriøs fare. Tætbefolkede områder, inklusiv barer, pubber og natklubber, kan indgå i terrororganisationernes angrebsplaner i fremtiden; da disse steder ofte har begrænsede sikkerhedsforanstaltninger og derfor bidrager til potentielle drab og sårede, lyder det i den netop udsendte advarsel og sikkerhedsvejledning fra regeringens anti-terror kontor.

- I værste fald kan dine gæster og ansatte blive dræbt og såret, og dine forretning kan blive ødelagt eller beskadiget i et pludseligt, koordineret angreb uden advarsel, skriver regeringen til natklubejerne.

 

 SKRIV KOMMENTAR LÆS DEBATREGLERNE
Du skal være logget på for at kommentere.