Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Kontakt | Avisen.dk bruger cookies, læs mere her

Myggene dør efter weekenden

Start et spil på Spigo.dk
Spil

Weekenden byder på blandet vejr med dagstemperaturer på 15-16 grader. Vi slipper for nattefrost, og det er myggene glade for.

24. sep. 2010 kl. 10:56 Bo Norström Weile/NP
Weekendvejret byder på 15-16 grader med skyer og chancer for sol. Om natten ligger temperaturen et godt stykke over frysepunktet, hvilket myggene er glade for. De overlever lidt endnu.
Weekendvejret byder på 15-16 grader med skyer og chancer for sol. Om natten ligger temperaturen et godt stykke over frysepunktet, hvilket myggene er glade for. De overlever lidt endnu. Foto: Colourbox
Del på Facebook
Mail artiklen
Print artiklen
JOURNALIST
Bo Norström Weile/NP

Journalist på Nyhedsbureauet Newspaq A/S

Den massive myggeplage, der har hærget det ganske land i september måned, forsvinder efter weekenden.

Lørdag og søndag når nattetemperaturen nemlig ikke langt nok ned til at gøre det af med de blodsugende bæster.

"Lørdag og søndag bliver det mellem 6-10 grader om natten, og det er ikke helt nok til at slå myggene ihjel. Før det kan ske, skal der være frost i jordhøjde, og det kommer der nok ikke før tirsdag eller onsdag i næste uge," siger Andreas Nyholm fra TV2s vejrcenter.

Udover myg byder weekenden på blandede vejr-bolsjer. Sol, skyer, regn og blæst.

"Det bliver lidt køligere end de seneste par dage, og vi får dagstemperaturer på 15-16 grader. Vinden bliver lørdag svag til let, men blæser lidt op søndag. Der ligger et skydække, hvor solen vil have mulighed for at titte igennem, så man kan sige, at det bliver lidt blandet," siger Andreas Nyholm.

Fredag aften er der risiko for, at hovedstadsområdet får et gevaldigt regnskyl.

"Der er ca. 50 procent risiko for, at et nedbør på ml. 10-15 mm. rammer København eller de østlige egne i aften (fredag, red.). I så fald vil det være ca. kl. 20-22," siger Andreas Nyholm.

NYHEDSBREV
 
Interesserer du dig for nyheder om job og arbejdsliv, så prøv Avisen.dk's nyhedsbrev!
separator
Du kan naturligvis altid framelde dig igen, og vi deler ikke din mail med andre.
Læs vores forretningsbetingelser.
 SKRIV KOMMENTAR LÆS DEBATREGLERNE
Du skal være logget på for at kommentere.
© Copyright 2012, Avisen Aps
Avisen.dk er ikke ansvarlig for indhold fra eksterne Internet sites