Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Kontakt
     
Mail artiklen
     
SMS artiklen
     
Print artiklen
     
Add this
De holder sig ikke for gode til at mobbe løs i fagforeningen 3Fs lokalafdeling bjerringbro.
De holder sig ikke for gode til at mobbe løs i fagforeningen 3Fs lokalafdeling bjerringbro. (Foto: Colourbox)

Mobbetyran spredte angst i fagforening

3F slår ned, så snart deres medlemmer oplever mobning på jobbet. Men blandt egne ansatte hersker magtkampe, mobning og belastende arbejdsforhold.
Direktør for kage-kæden Agnes Cupcakes, Kristian Vangsgaard, kaldte tidligere på ugen i Politiken sine ansatte "wannabe reality-tv-stars", der "ikke gider at lave noget". Han undskyldte senere.
Nr. 1 ARBEJDERE PÅ SLAGTERI – Det er på slagterierne, at der foregår mest sladder og bagtaleri af kollegaer, viser stor undersøgelse blandt 10.000 danskere, som det Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø har foretaget. Det høje tempo og hårde akkordaftaler får snakken til at gå om, hvem der er langsomst, lyder forklaringen.
Østeuropæiske kvinder tilbyder privat rengøring, men der er meget lidt kontrol på området
Ondt i fagforeningen

Fagforeninger hjælper, når fyringsrunden står for døren eller stressen har knækket psyken - men kan fagforeningerne selv leve op til deres gode råd?

Avisen.dk tager i denne uge temperaturen på fagforeningers arbejdsmiljø.

 

Stemningen er giftig på fagforeningen 3Fs kontor i Bjerringbro - så giftig, at fire ud af de 14 medarbejdere føler sig mobbet. Især en enkelt medarbejder mobber og tyranniserer de andre.

Det fremgår af en afgørelse fra Arbejdstilsynet, der har givet fagforeningen dumpekarakter i arbejdsmiljø. Mobningen er så omfattende, at mobbeofrene risikerer depression og hjertekarsygdomme, vurderer Arbejdstilsynet.

Ifølge 3F-afdelingens sikkerhedsrepræsentant Annie Barthels har forholdene allerede ført til sygdom:

"Vi har haft medarbejdere, som har været syge i en længere periode på grund af mobning og stress."

Konsulent: Stemningen er barsk

Foruden mobning har de ansatte lidt under evige magtkampe, for meget arbejde, for lidt indflydelse, og en ledelse, der ikke støtter eller kommunikerer nok med de ansatte.

Arbejdsmiljøet er så dårligt, at den lille lokalafdeling i Bjerringbro har måttet få hjælp udefra af en konsulent. Han fandt sprogbrugen og stemningen "barsk og giftig" og påpegede, at de mobbede er ude af stand til at forsvare sig af angst for at udstille sig selv.

Det er blevet bedre

Ifølge sikkerhedsrepræsentanten Annie Barthels er der en forklaring på det dårlige arbejdsklima.

"Vi har langt flere arbejdsløse medlemmer end tidligere, og vi har været gennem en fusion. Det presser selvfølgelig arbejdspladsen og medfører større arbejdsmængder. Vi arbejder med at forbedre tingene, og stemningen er allerede blevet meget bedre," siger sikkerhedsrepræsentant Annie Barthels.

Konsulent: Krise øger pres

Ifølge den konsulent, som har hjulpet afdelingen, er den analyse korrekt.

"Afdelingen havde lige været igennem en større fusion, som ikke var løst på den mest hensigtsmæssige måde. Det har selvfølgelig indvirkning på det psykiske arbejdsmiljø. Især hvis der pludselig opstår et øget arbejdspres, som det skete under krisen," siger Orla Dahl direktør for autoriseret arbejdsmiljørådgiver Worklife.

Vi glemmer os selv

Ledelsen er blevet klogere efter Arbejdstilsynets besøg.

"Det er rigtig, at vi har haft nogle problemer med tonen. Krisen har givet langt flere arbejdsløse, som har behov for hjælp. Det har presset afdelingen. Det kan godt være, at vi kunne have gjort mere for at modvirke en dårlig stemning. Men det gør vi så nu," siger Tommy Christensen a-kasseleder hos lokalafdelingen 3F i Bjerringbro.

Han erkender, at det er paradoksalt, at en fagforening har rod i arbejdsmiljøet.

"Vi har så travlt med at tage os af medlemmernes arbejdsforhold, at vi nogle gange godt kan glemme at se på os selv. Det er slut nu. Fremover har vi en plan, og en politik, som gør, at vi er på forkant med den slags problemer," siger Tommy Christensen.

02.06-2010 | 23:44 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
03.06-2010 | 00:54 af Per Salting
Ih, hvor ville jeg gerne være konsulent.
03.06-2010 | 07:52 af Kim Rasmussen
Ja, det er trist når sådan noget er tilfældet, især i en fagforening. men godt at der er fokus på problemet.
03.06-2010 | 08:51 af Kurt A. Nissen
Selv i en fagforening kan det psykiske arbejdsmiljø være dårligt, men det er dejligt at læse at afdelingen 3F Bjerringbro havde overskud nok til at få en udefra til at se på problemet, det fortjener ros.

Desværre er det jo som reel sådan at det er nemmere at se andres fejl, en at se sine egne.

Held og lykke med at få et forbedret arbejdsmiljøet, jo bedre de ansatte og valgte har det, jo bedre er de også til at hjælpe deres medlemmer.

Arbejdsmiljøloven gælder også i en fagforening, den gælder for ALLE der udfører et arbejde. Heldivis.
 
03.11-2010 | 09:09 af Kurt A. Nissen
Godt de er blevet klogere i Bjerringbro, deres erfaringer burde de jo nok rundsende til alle andre 3F afdelinger, desværre er det jo nok også galt andre steder, man skal jo huske på, at fordi man engang var en god tillidsrepræsentant er det ikke altid at den samme også kan være en god Leder og som systemerne er bygget op, er det Ledelsen der har ansvaret også i en fagforening.
 
 SKRIV KOMMENTAR LÆS DEBATREGLERNE
Du skal være logget på for at kommentere.