Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Kontakt | Avisen.dk bruger cookies, læs mere her

Michael Douglas søn fængslet for narkohandel

Start et spil på Spigo.dk
Spil

Dommeren halverede straffen, da Hollywood-skuespilleren gik i bøn for sin narkodømte søn.

21. april 2010 kl. 09:42 Marie Brogaard
Her forlader Michael Douglas og ekskonen, Diandra Luker, retten i New York, hvor deres søn blev idømt fem års fængsel.
Her forlader Michael Douglas og ekskonen, Diandra Luker, retten i New York, hvor deres søn blev idømt fem års fængsel. Foto: TIMOTHY A. CLARY / Scanpix
Del på Facebook
Mail artiklen
Print artiklen
JOURNALIST
Marie Brogaard

Journalist på Nyhedsbureauet Newspaq A/S

31-årige Cameron Douglas kan se frem til lang tid bag tremmer. I går, tirsdag, idømte retten i New York ham nemlig fem års fængsel for narkokriminalitet, skriver femalefirst.co.uk.

De fem år er dog kun halvt så lang tid, som den type kriminalitet normalt giver. Og årsagen til, at den narkodømte Hollywood-søn ikke skal ind og sidde i 10 år, er i nogen udstrækning, at hans berømte far har appelleret til retten.

Dommer Richard Berman erkender, at han i strafudmålingen har taget højde for en række personlige breve fra blandt andre Michael Douglas.

"Jeg har de sidste otte måneder værdsat de to timer om ugen, hvor jeg kunne besøge min søn i arresten. Jeg har været vidne til, hvilken vidunderlig ung mand han kan være," skrev den 65-årige filmstjerne blandt andet i et fem sider langt brev til dommeren.

Ved domsafsigelsen talte Cameron også til retten.

"Jeg undskylder til min familie, og dem jeg elsker for at have tvunget dem gennem dette mareridt," sagde han blandt andet og tilføjede, at han nu håber at kunne være en bedre rollemodel for sine yngre søskende.

Begge hans forældre var tilstede ved domsafsigelsen.

Cameron Douglas blev anholdt på et hotel i Manhatten i august. Han har indrømmet, at have handlet med amfetamin og selv brugt heroin. Efter sigende begyndte hans misbrugsproblemer allerede i 13-års alderen.

Ifølge Michael Douglas hænger det i høj grad sammen med det dårlige ægteskab mellem forældrene.

NYHEDSBREV
 
Interesserer du dig for nyheder om job og arbejdsliv, så prøv Avisen.dk's nyhedsbrev!
separator
Du kan naturligvis altid framelde dig igen, og vi deler ikke din mail med andre.
Læs vores forretningsbetingelser.
 SKRIV KOMMENTAR LÆS DEBATREGLERNE
Du skal være logget på for at kommentere.
© Copyright 2012, Avisen Aps
Avisen.dk er ikke ansvarlig for indhold fra eksterne Internet sites