
Del på Facebook
JOURNALIST
Michael Ørtz Christiansen
Journalist på Nyhedsbureauet Newspaq A/S
"Når skatten går ned, går humøret op". Sådan lyder budskabet fra økonomi- og erhvervsminister Lene Espersen (V), efter regeringen har indgået en skatteaftale med Dansk Folkeparti.
Derfor er forhandlingsparterne blevet enige om at give danskerne skattelettelser for 14 milliarder kroner.
"Regeringens mål har været at sætte marginalskatten ned. Og det er den blevet markant med hele 7,5 procent. Den store vinder med den her aftale bliver det danske samfund og de danske borgere. Folk skal belønnes for den sidste tjente krone, og det er de blevet," siger Lene Espersen ved præsentationen af reformen.
Dansk Folkeparti har fået et markant aftryk på aftalen med en lettelse på bundskatten med 1,5 procentpoint. Mellemskatten på seks procent skæres væk.
"Det er sygeplejersken, tømreren og andre i den kategori, der får noget ud af den her reform," siger DF-formand Pia Kjærsgaard.
Fra 2010 kommer skal der samtidig tjenes flere penge, før der skal betales topskat. Med den nye reform bliver grænsen for topskat nemlig 390.000 kroner, mens den øges med yderligere 18.400 i 2011.
Finansminister Lars Løkke Rasmussen (V) understreger, at skattelettelserne er fuldt finansieret.
NYHEDSBREV
Interesserer du dig for nyheder om job og arbejdsliv, så prøv Avisen.dk's nyhedsbrev!
Du kan naturligvis altid framelde dig igen, og vi deler ikke din mail med andre.
Læs vores
forretningsbetingelser.