Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Kontakt
Artiklen er skrevet af
Udgivet søndag den 14. marts 2010, kl. 11:32
     
Mail artiklen
     
SMS artiklen
     
Print artiklen
     
Add this
80-årigt ægtepar kunne ikke mere. Det skulle være årsagen til et drab og selvmord i Ishøj.
80-årigt ægtepar kunne ikke mere. Det skulle være årsagen til et drab og selvmord i Ishøj. (Foto: colourbox)

Mand skød kone og sig selv

To personer er fundet døde i Ishøj. Det ligner en tragedie på grund af sygdom i familien.

En 80-årig mand skød sin jævnaldrende hustru og siden sig selv. Det er tilsyneladende historien bag fundet af to dræbte personer i Ishøj.

Politiet oplyser ifølge ekstrabladet.dk, at manden selv ringede til 112 og fortalte, at man kunne finde to døde personer på en adresse i Ishøj.

"112 ringede straks til os. Vi var fremme på adressen på mindre end et kvarter, og der fandt vi et ægtepar liggende, begge døde," fortæller vagtchef Brian Larsen, Vestegnens Politi, til ekstrabladet.dk

Parret, der har været sammen i 50 år, var ramt af sygdom, hvilket angiveligt er årsag til den kedelige begivenhed.

 SKRIV KOMMENTAR LÆS DEBATREGLERNE
Du skal være logget på for at kommentere.