Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Kontakt
Artiklen er skrevet af
Udgivet tirsdag den 9. feb. 2010, kl. 13:02
     
Mail artiklen
     
SMS artiklen
     
Print artiklen
     
Add this
Mads Mikkelsen er en populær skuespiller. Hans søn synes dog, at sex-scenerne er klamme.
Mads Mikkelsen er en populær skuespiller. Hans søn synes dog, at sex-scenerne er klamme. (Foto: Nichlas, Creative Commons Attribution 2.0, wikimedia commons)

Mads Mikkelsen laver klamme sex-scener

Som skuespiller skal man kunne simulere en hed kærlighedsaffære. Det gjorde Mads Mikkelsen til perfektion i filmen om Coco Chanel.

Det er ikke alle, der er lige stolte af Mads Mikkelsens sex-scener i filmen 'Coco Chanel og Igor Stravinsky'. Selv om anmelderne roser scenerne og kalder dem smukke og sensuelle, er Mikkelsens søn ikke enig.

Skuespilleren havde sin 12-årige søn med til premieren i Paris.

"For det første forstod han ikke noget, fordi den var på fransk og russisk, og for det andet var der ingen pistoler med, så det kedede ham lidt," siger Mads Mikkelsen til BT.

Om sex-scenerne fortæller han, at sønnen synes, at "de var lidt 'klammern'."

Sex-scenerne bekymrer ikke bondskurken. Ligesom sønnen forstår, at folk ikke dør rigtigt, når man skyder dem på film, så forstår han også, at sex-scener bare er skuespil, forklarer han.

Men for skuespilleren selv er det ikke altid lige let at simulere de hede scener på det store lærred.

"Det er da halvt grænseoverskridende. Og også helt grænseoverskridende. Men jeg har prøvet langt mere grænseoverskridende ting. Som i Pusher II, hvor jeg skulle stå og hive i 'mig selv' foran to prostituerede i fem timer," lyder det fra den erfarne Mikkelsen.

 SKRIV KOMMENTAR LÆS DEBATREGLERNE
Du skal være logget på for at kommentere.