Der var umiddelbart ingen tekniske problemer med det lille fly, som havde 21 mennesker ombord - og en blind passager i form af en krokodille, gemt i en sportstaske.
Men problemerne og panikken opstod i det lille fly, da den hemmeligt indsmuglede krokodille slap løs, skriver The Daily Telegraph.
Passagererne gik i panik og løb mod cockpittet, hvor en britisk og en hollandsk pilot styrede flyet. Den megen tumult menes at have fået flyet, et tjekkisk Turbolet, ud af balance, hvilket er endt i flystyrtet.
Styrtet skete i august måned i år under en indenrigsflyvning fra hovedstaden i Den Demokratiske Republik Congo, Kinshasa til Bandundu. Flyet ramte et hus kun få meter fra landingsbanen.
20 blev dræbt, mens én overlevede. Det er ham, som har fortalt den overraskende historie til efterforskerne.
Også krokodillen overlevede - i første omgang. Den blev kort efter styrtet slået ihjel med en machete.