Administration 

Liberal Alliance vælger berygtet boligudlejer

Den konservative nedsmeltning fortsætter, skriver partileder Anders Samuelsen fra Liberal Alliance i denne annonce. Nu har Liberal Alliance valgt den tidligere konservative folketingskandidat og boligudlejer Søren Pflug til ny lokalformand i Aalborg. Lejere har kørt stribevis af sager mod Søren Pflug, der i følge Huslejenævnet skylder seks studerende 57.760 kroner. (Foto: Avisen.dk)

Berygtet boligudlejer valgt som ny formand for Liberal Allliance i Aalborg. Lejere har kørt stribevis af sager mod Søren Pflug, der skylder seks studerende 57.760 kroner. Nu vil han trække sig som formand, siger partiet.

Liberal Alliance fortsætter med at vælge kontroversielle personer til poster i partiet.

Det tidligere byrådsmedlem og folketingskandidat for De Konservative, Søren Pflug, er ny formand for Liberal Alliance i Aalborg.

Blandt byens studerende og lejere er Søren Pflug ellers berygtet som en hård udlejer, og de sidste ti år har Lejernes LO kørt mange sager mod ham. Fornyelig tabte Søren Pflug seks sager i Huslejenævnet rejst af studerende, der ikke har fået deres depositum og varmepenge igen.

Inden 1. juni skal Søren Pflug betale i alt 57.760 kroner tilbage til de studerende, ellers vil LLO rejse krav om, at han fradømmes retten til at udleje boliger.

 

38 sager i huslejenævnet

Huslejenævnet har de sidste 13 år behandlet 38 sager, hvor lejere har været utilfredse med Søren Pflug, viser en aktindsigt foretaget af Avisen.dk. Lejerne fik medhold i 27 af sagerne. Resten er enten henlagt, forældede eller i gang.

"Han tilbageholder depositum, så studerende ikke kan få deres penge igen. Han deler sine lejligheder op, så han kan leje flere værelser ud til især udenlandske studerende," siger Kurt Freiheit, formand for LLO i Aalborg.

”Min erfaring er, at han handler meget amoralsk og skruppelløst, når han forsøger at lokke penge ud af folk,” siger sagsbehandler i LLO, Steen Kæseler, der har hjulpet de uheldige studerende.

Efter Avisen.dk gik ind i sagen, har Søren Pflug besluttet at trække sig som lokaformand, meddeleler landsformand i Liberal Alliance, Leif Mikkelsen.

"Han har netop meddelt, at han trækker sig på grund af sagen," siger Leif Mikkelsen.

 

Advarer studerende

Dermed gik der kun et døgn fra Avisen.dk ringede til Søren Pflug til at han trak sig som formand. Det er dog langt fra første gang Pflug er i medierne og får kritik.

Senest er kontoret for kollegie- og ungdomsboliger i Aalborg begyndt at advare alle unge mod Søren Pflugs værelsesudlejning.

"Vi har masser af dårlige erfaringer med Søren Pflug. Og der er meget stor forskel på vores reelle ungdomsboliger og Søren Pflugs snydeværelser," siger forretningsfører, Eigil Johansen.

"Første gang vi stødte på Søren Pflug var for fire år siden, hvor en del udenlandske studerende lejede værelser hos Søren Pflug, hvorefter de mistede deres depositum. Værelserne var samtidig i så dårlig stand, at de nærmest var ubeboelige," siger Eigil Johansen, der vurderer, at mindst 20 studerende er endt i problemer, efter at have lejet værelser hos Søren Pflug.

 

Anbefalet af Samuelsen

Alligevel blev Søren Pflug i april valgt som Liberal Alliances nye førstemand i landets fjerdestørste by. Søren Pflug forklarer, at det skete efter flere opfordringer og efter en samtale med partiformanden Anders Samuelsen under landsmødet tidligere på året.

Søren Pflug mener ikke, at de tabte sager i Huslejenævnet og problemer med tidligere lejere, der føler sig snydt, skader hans politiske arbejde i Liberal Alliance. De to ting har ikke noget med hinanden at gøre, siger han.

"Hvis der er nogle der har penge til gode, så skal de have dem. Og alle depositum står på en spærret konto. Men der har været så mange fejl i dette hændelsesforløb, så min revisor har anbefalet mig at få sagen afprøvet ved Boligretten."

Har du tænkt dig at betale de studerende de 57.760 kroner tilbage, som du skylder dem, inden 1. juni?

"Jamen, jeg har jo svaret dig på, at de penge står på en sikret konto. Og min revisor mener, at den sag skal afprøves ved Boligretten. Det er en meget principiel sag, og min revisor er af den opfattelse, at de studerende ikke har de penge til gode," siger Søren Pflug til Avisen.dk.

Der har været en del sager i årenes løb?

"Jamen, det er da kun naturligt, at der kan være nogle tvivster, når man driver virksomhed."

Alene det sidste år har LLO hjulpet 12 studerende, der er kommet i problemer efter at lejet en bolig hos Søren Pflug. Tilbage i 2006 havde LLO også 12 sager kørende mod Søren Pflug, hvilket fik Ekstra Bladet til at placere ham på en syvende plads på "Bolighajernes top-ti - Danmarks værste udlejere".

Men efter at Sørn Pflug havde talt med Avisen.dk, ringede han altså til landsformand Leif Mikkelsen og meddelte, han alligevel vil trække sig.

Han skylder studerende 57.760 kroner i depositum. Er det foreneligt med at være lokalformand for Liberal Alliance?

"Nej. Det er ikke foreneligt med at være formand hos os. Han har nu valgt at trække sig set i lyset af den seneste udvikling. Det vil ske på næste bestyrelsesmøde i lokalafdelingen," siger Leif Mikkelsen.

Da Søren Pflug for halvanden måned siden var med til at stifte den ny lokalforening for Liberal Alliance i Aalborg, skrev partiet i en pressemeddelelse, at man med ham som formand havde "sikret sig en organisatorisk profil med stor erfaring".

FAKTA

Søren Pflug er i dag formand for Liberal Alliance i Aalborg, men har i mange år været medlem af De Konservative, som han har repræsenteret i Aalborg Byråd og kandideret for til Folketinget. Op til folketingsvalget i 2007 var han ansat af partiets folketingsgruppe på Christiansborg, hvor han også har været sekretær for det daværende konservative folketingsmedlem Pia Christmas-Møller.

Den nye minster Christian Rabjerg Madsen
Nyheder

Danmarks nye ulve-minister: En umulig opgave?

tankbil
Nyheder

Energipriser: Hvad kan du selv gøre for at spare

politi dansk
Krimi

Skolelærer dømt: Forgreb sig på 6-årig pige

våben
Krimi

Bandemedlem dømt for at smugle våben til landet

far med barnevogn
Nyheder

Glem sokkerne: Her er GAVEN til far

benzinstation
Nyheder

Benzinforhandlere: Få nu de afgifter ned

Retten frederiksberg indgang
Krimi

Kørte galt med høj fart: Dømt for uagtsom manddrab

Maskot giver higfive
Nyheder

Årets gladeste håndbolddag sætter rekord - igen

cykelsmed
Krimi

Stjal cykler og solgte dem i butik på Frederiksberg

politi dansk
Krimi

Knivdrab: 35-årig kvinde anholdt

blodtryksmåling
Sundhed

Forhøjet blodtryk: Sådan finder du ud af, om du er i risikogruppen

Greenlab
Nyheder

Verdenskendt science-center overvejer at rykke til Skive

telefonsamtale
Krimi

Politiet: Smæk røret på hvis de ringer

Mand på pony - sløret
Krimi

Hestens Værn politianmelder unge: Heste er ikke legetøj!

 Signe Molde
Kendte

TV-darling holder Grundlovstalen i år 

til salg bolig
Nyheder

Myteknuser: Er fortrydelsesretten gratis ved boligkøb?

Sofie Linde og Joakim Ingversen
Film og TV

Danskerne er vilde med seniorernes kærlighedsliv

dansk politi
Nyheder

39 borgere blev hentet af politiet: Snart kommer betjentene igen

kat
Krimi

Kat skudt: Blev fundet med hagl i maven

kompost
Krimi

Dømt for at gemme lig i kompostbunke

Harley Davidson MC
Krimi

Al Capone-samarbejde: Fakturafabrikker og beslagte Harley Davidson motorcykler

Mad
Nyheder

19 millioner så dem på TikTok: Nu dukker de op foran din skole

Lege lejetøj
Nyheder

Legetøjsgiganter i helt nyt samarbejde: Væk med skærmene

dansk politi
Krimi

Brandforsøg ved moske: Mindreårig kan stå bag

Vinderne med deres pokaler
Nyheder

Danmark tog guldet i dyrepasserfaget - og slog hele Europa

have
Livsstil

150 haver åbner lågen i weekenden

licens
Advertorial

Annonce

Sådan navigerer danskerne det regulerede spilmarked

Kongeparret på Dannabrog
Kongelige

Mary og Frederik forsøgte selv at fange aftensmaden

Højesteret
Nyheder

Fem års fængsel: Far beholder forældremyndighed

retten i Kolding
Krimi

26-årig spritbilist skal forlade Danmark

Bro
Nyheder

Brofest med royalt besøg og motionsløb

Kim
Sport

Fodbold er for alle: Nu kommer der fokus på forholdene for fans i kørestol

dansk politi
Krimi

Kontrol i lufthavn: Bøde på 16.000 kroner

Skattestyrelsens facade
Nyheder

Ny skattepakke: Det får du - og det koster den dig

Vejle Boldklub
Krimi

Mand stalkede Vejle Boldklub

Hjerneløb
Sundhed

Løb uden vindere: Her fejrer deltagerne, hvad de kan

dansk politi
Krimi

Skød kvinde syv gange: Forsøgte at stikke af til Tyrkiet

App
Nyheder

Danmarks får ny digital ID-app - se hvad det betyder for dig

hacker
Krimi

Virksomhed advarer mod falske SMSer

Sandra Nielsen
Sundhed

Da Sandras forældre døde, følte hun sig helt alene

retssal Holbæk
Krimi

To anholdt: Offer ramt i hovedet med økse

Den nye regering
Nyheder

Her er Danmarks nye regering

elev giver førstehjælp på arbejdsplads
Nyheder

I dag tager flere tusinde elever på arbejde

brobyggerne
Nyheder

Unge hjælpes i job og uddannelse via ny indsats

dansk politi
Krimi

To personer anholdt i sag om brandattentater

Man tager due
Nyheder

Due-mysteriet: Må du tage en due fra gaden i København?

elbiler til lading
Biler

Disse elbiler stiger med flere tusinde kroner

flagermus flyver i natten
Nyheder

Flagermus forsinker byggesager: Sådan undgår du det

sommergade
Nyheder

Nu kan du hygge i Københavns nye sommergader

folkemødet 2025
Krimi

Ingen droner over Bornholm

fodbold
Advertorial

Annonce

En sommer fyldt med sport - her er hvad du skal se frem til

dansk politi
Krimi

Lod som om han ville hjælpe: Voldtog pige i sommerhus

Mindeplade jesperhus
Nyheder

60 år med blomster og børnelatter

Rejsekort stander
Nyheder

Vildledning: Rejsekort-firma er politianmeldt

dansk politi
Krimi

Bilist mistede to biler på samme dag

Børn i pavillion
Nyheder

Børn og unge får fem nye frirum i naturen

Bilist
Krimi

Kørte ind i anden bil med vilje

Christiane Schaumburg-Müller
Kendte

Christianes fire vilde dage på Mallorca 

dansk politi
Krimi

Tyve-banden er sat bag tremmer

prostitution
Krimi

Ankesag: Seks kvinder blev udnyttet til prostitution

hjemmeværnet
Nyheder

Øvelse Tordenskjold: Flere myndigheder i aktion 

gravsted
Nyheder

Regioner: Pårørende rammes af urimelige regler

Den Gamle By
Nyheder

De danske museer er populære som aldrig før

Mette Frederiksen
Nyheder

I eftermiddag præsenteres det nye regeringsgrundlag

Putin
Nyheder

Fire ministerier under lup: Håndhævelse af Rusland-sanktioner granskes

dansk politi
Krimi

Advarsel: Sygehus-svindlerne er på spil igen

København Humlegården
Nyheder

Boligdrømme? Nu er del-ejerskab en mulighed

casino
Advertorial

Annonce

Hvilket nordisk land har de bedste casino regulationer?

Mette Frederiksen
Nyheder

Endelig: Nu får Danmark en ny regering

politi dansk
Krimi

Knivdrab i Frederikshavn: Politiet søger vidner

Kongen og dronningen sammen
Kongelige

Skal holde sig i ro, så Kronprins Christian træder til

Kaffetårnet
Nyheder

Tidligere Irma-direktør vil købe det ikoniske kaffetårn

Medina
Underholdning

Thomas Helmig og Medina kigger også forbi

dansk politi
Krimi

Svindel-SMSer for en million: Nu er han dømt

kyllinger
Nyheder

Fra i dag er det slut med turbokyllinger i dette supermarked

Carlsbjergbyen
Nyheder

Lejlighed i København? Så skal du have den store pung frem

afspærring politi
Krimi

Person er død af knivstik

brænder ukrudt
Nyheder

Opfordring til havefolket: Brug et hakkejern

Kø
Nyheder

Hvis du ikke nåede det, er dine penge værdiløse nu