
Del på Facebook
JOURNALIST
Ditte Hedegaard
Journalist på Nyhedsbureauet Newspaq A/S
At Lene Espersen er i sit livs politiske krise er vist efterhånden klart for enhver. Også for Espersen selv.
Netop derfor bad udenrigsministeren baglandet om hjælp tilbage i starten af juni. I et personligt brev til medlemmerne bad hun medlemmerne om støtte - for at få hendes person og partiet på ret køl igen.
"Jeg vil gerne opfordre alle jer medlemmer til at deltage aktivt i at udbrede vores politik. Og med læserbreve, debatindlæg og synspunkter at præge debatten," står der i brevet.
Men opbakningen har der langt fra været meget af. Det skriver Ekstra Bladet efter at have gennemgået en række dagblade og lokalaviser både før og efter Espersens nødråb.
I juni måned var der 53 læserbreve og debatindlæg fra baglandet, der handlede om partiet. 10 af dem var negative. Efter Espersens opfordring i juli måned er der blot blevet trykt 32 indlæg fra baglandet om De Konservative. 10 af dem var negative.
Også i går kom det frem, at flere af de konservative lokalformænd kritiserede udenrigsministerens seneste afbud til et EU-møde i Bruxelles.
Samme dag rettede Dansk Folkepartis Kristian Thulesen-Dahl også en sønderlemmende kritik af ministeren ved at udtale, at han var i tvivl om Espersen 'overhovedet egner sig til jobbet'.
Og det er langt fra kun kollegaerne, der er utilfredse med udenrigsministerens prioriteringer af ferie og arbejde.
En spritny Gallup-måling foretaget af Berlingske Tidende viser nemlig, at 70 procent af danskerne mener, at Espersen burde have prioriteret mandagens EU-møde højere end sin private ferie i Italien.
NYHEDSBREV
Interesserer du dig for nyheder om job og arbejdsliv, så prøv Avisen.dk's nyhedsbrev!
Du kan naturligvis altid framelde dig igen, og vi deler ikke din mail med andre.
Læs vores
forretningsbetingelser.