Fremtiden ser lysere ud for landets lærlinge.
Situationen har ellers været, at mange i byggebranchen ikke har kunnet få en læreplads. Men nu er situationen vendt, skriver Politiken.
Det sker, efter at regeringen for et halvt år siden indførte en ordning, hvor virksomheder får 50.000 kroner i tilskud, hvis de ansætter en lærling.
Og det har rigtig mange sagt ja tak til. I en rundspørge lavet af Dansk Byggeri blandt 99 virksomheder siger to ud af tre, at det er den forhøjede bonus, der har gjort udslaget.
"Der er ingen tvivl om, at præmien virker. Den har fået virksomheder, der var i tvivl til at tage lærlinge. Den har så at sige været det sidste argument," forklarer afdelingschef for Louise Pihl fra Dansk Byggeri.
Undersøgelsen bakkes op af tal, der viser, at der er blevet indgået 12 pct. flere praktikaftaler fra januar til april end i samme periode sidste år.
Det er Arbejdernes Erhvervsråd (AE) glade for men stiller sig ikke ubetinget tilfreds.
"Præmierne har fået arbejdsgivere til at ansætte flere lærlinge, men der er stadig næsten 8.000, som har ledt forgæves efter praktikpladser. Derfor burde præmien sættes op, så endnu flere kunne få en praktikplads," siger direktør i AE for Lars Andersen.