Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Kontakt | Avisen.dk bruger cookies, læs mere her

Kyllingen skal bruge tre minutter

Start et spil på Spigo.dk
Spil

Michael Rasmussen går efter at indtage Paris i gult. Han skal blot bruge tre minutters forspring før den sidste enkeltstart, mener han.

• Rasmussen vil have livstid

16. juli 2007 kl. 14:12 Jacob Basbøll
Del på Facebook
Mail artiklen
Print artiklen
JOURNALIST
Jacob Basbøll

Tidligere journalist på Nyhedsavisen. Er i dag ansat hos Danmarks Radio.

Der var fuldt hus, da Rabobank holdt pressemøde på Tourens hviledag.

Hovedattraktionen var den vævre Michael Rasmussen, der havde forvist resten af holdet inklusive kaptajn Denis Menchov til førstesalen, mens danskeren solede sig i kameralinserne i stuen.

Dagens store samtaleemne var, hvordan Michael Rasmussen vil fastholde den gule trøje hele vejen til Paris, når der stadig venter to enkeltstarter med samlet 110 kilometers ræs mod uret. En disciplin som Rasmussen har fejlet eftertrykkeligt i tidligere. Men Kylling, som Michael Rasmussen kaldes, har lavet sin helt egen sejrsstrategi. Han forbløffede dele af pressen ved at melde ud, at han anser det som en formsag at forsvare den gule trøje på enkeltstarten på lørdag.

- Jeg tror, jeg kan holde fast i den gule trøje efter den første tidskørsel.Modstanderne bag mig er, al respekt, hverken Jan Ullrich eller Lance Armstrong, sagde danskeren, der havde droppet den gule trikot til fordel for en sort sweater.

Han mener, at han skal bruge de næste alpeetaper samt Pyrenæerne til at samle den nødvendige tid, der skal til, for at han kan holde konkurrenter væk under den sidste enkeltstart. Overraskende for de fleste, mener Rasmussen ikke, han skal bruge voldsomt meget tid.

- Jeg får nok brug for tre minutter for at kunne beholde den gule trøje. Når vi når Pyrenæerne, har bjergene potentialet til at gøre stor skade på feltet, sagde Michael Rasmussen.

Konfronteret med sine tidligere dårlige enkeltstarter, var Rasmussen fortrøstningsfuld.

- Det bliver første gang, jeg kører enkeltstart med alt, hvad jeg har, udover den forfærdelige for to år siden. Og den kommer ikke til at gentage sig, for jeg har trænet balancen på cyklen, erklærede Rasmussen.

For to år siden lå danskeren på en podieplads i klassementet før den sidste enkeltstart, men en serie styrt på ruten endte med en beskeden placering i top 10.

NYHEDSBREV
 
Interesserer du dig for nyheder om job og arbejdsliv, så prøv Avisen.dk's nyhedsbrev!
separator
Du kan naturligvis altid framelde dig igen, og vi deler ikke din mail med andre.
Læs vores forretningsbetingelser.
16.07-2007 | 14:27 af Lars Nielsen
Jeg tror nu mere han skal bruge mindst 10 minutter, den sidste enkelstart er på 55 km.
 
 
16.07-2007 | 17:25 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
16.07-2007 | 21:32 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
17.07-2007 | 12:23 af Slet Mig
danskernes hukommelse er virkelig meget meget kort når det gælder cykelløb.

Undskyld mig, men jeg forstår simpelthen ikke at man kan falde i svime over en fyr der har alt for højt EPO niveau(yeah right, "træning i mexico".)

Han kunne jo ligeså godt have monteret en lille motor bag på cyklen...

Jeg så gerne tour de france indtil sidste år, men efter de sidste afsløringer, EFTER man havde lovet en ren sport, ja så fatter jeg ikke at folk gider..
 
17.07-2007 | 19:03 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
 SKRIV KOMMENTAR LÆS DEBATREGLERNE
Du skal være logget på for at kommentere.
© Copyright 2012, Avisen Aps
Avisen.dk er ikke ansvarlig for indhold fra eksterne Internet sites