Michael Rasmussen iført den prikkede bjergtrøje under Tour de France i 2006
Michael Rasmussen iført den prikkede bjergtrøje under Tour de France i 2006 (Foto: Michaelcorleone17/wikimedia/public domain)

Kyllingen håbede på mere

Send til
Debat  0
Anbefal
For måske første gang i sin aktive cykelkarriere er perfektionisten Michael Rasmussen gået på kompromis. Men nu lever han med sekundahold.

Lørdag den 16. januar 2010, 13:49

Den danske cykelrytter Michael Rasmussen har fået nyt job - men han kender ikke noget særligt til sin nye arbejdsgiver, det italienske hold Team Miche.

Så han er ikke bleg for at erkende, at det ikke er nogen ønskeposition.

"Jeg indrømmer gerne, at jeg havde regnet med at skulle køre på et højere niveau end det, der nu bliver tilfældet. Men jeg skal nok få noget godt ud af dette samarbejde," siger Rasmussen til Politiken.

Den tidligere danske toprytter Rolf Sørensen vurderer, at Rasmussen har kontakt til en række af de større hold. Men at de afventer en afgørelse på den dopingsag, som Kyllingen fortsat er involveret i i Østrig.

"Jeg tror, han har nogle kontrakter liggende klar med større hold. Når den sag forhåbentligt er overstået, så slår de til," siger Sørensen ifølge B.T.

Kernen i sagen er, at Team Miche befinder sig i cykelsportens 3. division, og Rasmussen får derfor ikke adgang til de helt store vigtige løb som eksempelvis Tour de France eller Spanien Rundt. Giro de Italia synes dog ikke usandsynligt, idet holdt trods alt er italiensk.

 SKRIV KOMMENTAR
Du skal være logget på for at kommentere.
Gratis nyhedsbrev
Vejret i dag | Danmark 18°
Powered by AccuWeather
Annonce
MEST POPULÆRE PÅ AVISEN.DK forrigenæste