Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Kontakt | Avisen.dk bruger cookies, læs mere her

Kvinder siger nej til jobknald

Start et spil på Spigo.dk
Spil

Selvom mange kvinder sig nej til, at de har lyst til sex med en kollega, har tre ud af ti gjort det.

26. april 2011 kl. 06:47 Thilde Andersen/NP
Mere end dobbelt så mange mænd som kvinder fantaserer om at lokke en kollega med i kanen.
Mere end dobbelt så mange mænd som kvinder fantaserer om at lokke en kollega med i kanen. Foto: Colourbox
Del på Facebook
Mail artiklen
Print artiklen
JOURNALIST
Thilde Andersen/NP

Journalist på Nyhedsbureauet Newspaq A/S

En quickie på kopimaskinen eller en arbejdsfrokost, der ender med en hed tur på et hotelværelse.

Nej tak, siger mange kvinder. Men de gør det alligevel.

Det viser en rundspørge som Wilke har foretaget for Newspaq.

Færre end én ud af ti svarer ja til, at de har lyst til at knalde deres kollega.

Alligevel er der næsten præcist samme antal kvinder som mænd, omkring tre ud af ti, der reelt har haft sex med en kollega.

Men der er en god forklaring på misforholdet mellem lyst og virkelighed, mener psykoterapeut og sexolog Flemming Bogø.

"Det er det her med, at man gerne vil være en pæn pige, samtidigt med at kroppen vil noget andet. Så man vil ikke helt stå ved det, man har lyst til," siger han til Newspaq.

Der er også tit forskel på, hvad vi tror om os selv, og hvordan vi i virkeligheden har det, mener parterapeut og sexolog Maj Wismann.

"En ting er, hvad vi rationelt giver udtryk for, en anden ting er, hvordan virkeligheden er, hvis vi er presset på hjemmefronten, er stresset - eller er til den obligatoriske julefrokost," forklarer hun.

Til gengæld kan tre ud af ti mænd tænke sig at have sex med en kollega på deres arbejdsplads. Det er forventeligt, at der er så stor forskel på mænd og kvinder.

"Man ved rent bevisligt, at mænd tænker mere på sex end kvinder. Selvfølgelig er kvinder også til hurtige affærer. Men på en arbejdsplads tror jeg mere, at kvinderne bare konstaterer, at mændene er lækre, hvor mændene godt kan sidde og falde hen i svime over en fantasi," siger Maj Wismann.

Artiklen fortsætter...

NYHEDSBREV
 
Interesserer du dig for nyheder om job og arbejdsliv, så prøv Avisen.dk's nyhedsbrev!
separator
Du kan naturligvis altid framelde dig igen, og vi deler ikke din mail med andre.
Læs vores forretningsbetingelser.
 SKRIV KOMMENTAR LÆS DEBATREGLERNE
Du skal være logget på for at kommentere.
© Copyright 2012, Avisen Aps
Avisen.dk er ikke ansvarlig for indhold fra eksterne Internet sites