Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Kontakt
Artiklen er skrevet af
Udgivet onsdag den 17. marts 2010, kl. 19:09
     
Mail artiklen
     
SMS artiklen
     
Print artiklen
     
Add this
Kronprins Frederik indvier Randers ElitesportsCollege sammen med Michael Andersen fra Team Danmark - men han skal yde mere, mener forfatter.
Kronprins Frederik indvier Randers ElitesportsCollege sammen med Michael Andersen fra Team Danmark - men han skal yde mere, mener forfatter. (Foto: Annelene Petersen / Scanpix)

Kronprins Frederik giver arbejde fuckfinger

Dyre rejser, luksuriøse hoteller og kampe med Caroline Wozniacki. Dét er Kronprins Frederiks incitament for at sidde i DIF's bestyrelse.

Det er fem måneder siden, at Kronprins Frederik blev valgt ind i den internationale olympiske komité (IOC) og samtidig fik en plads i bestyrelsen hos Danmarks Idræts-Forbund (DIF).

Hos DIF har man dog ikke set meget til kronprinsen - faktisk er han ikke mødt op til ét eneste af de fem bestyrelsesmøder, der har været afholdt siden hans tiltræden i oktober.

Det overrasker ikke journalist Trine Villemann, der stod bag den omdiskuterede bog om Kongehuset, '1015 København K'.

"Det her er bare endnu et eksempel på, at Kronprins Frederik overhovedet ikke tager noget af det, han foretager sig, seriøst. Han har brugt utrolig mange af statens ressourcer på at blive valgt ind i IOC, men nu hvor det er på tide at lave noget reelt arbejde, så giver han det bare fuckfingeren," siger hun til Nyhedsbureauet Newspaq.

Kronprinsen har to gange i år vist sig til idrætsarrangementer herhjemme. Senest i tirsdags, hvor han deltog i åbningen af Randers ElitesportsCollege. Men den slags optrædener giver Trine Villemann ikke meget for.

"Det hjælper jo ikke, at Frederik er til stede ved et eller andet sportsarrangement. Det er selvfølgelig hyggeligt, at han møder op og trykker hånd, men det har ikke nogen reel effekt på det danske idrætsliv," siger hun og efterlyser mere handling fra kronprinsens side.

"Hvis Frederik mente det med idrætten alvorligt, så vi ham jo ude i klubberne og arbejde på lokal plan med unge og overvægtige, som han altid har sagt, han er meget interesseret i. Men nej, han interesserer sig for eliten og IOC, fordi det passer hans livsstil meget bedre," siger Trine Villemann.

Kronprinsen sad blandt andet på første række, da tennisspilleren Caroline Wozniacki i 2008 spillede OL i Kina, og ved det nyligt overståede Vinter OL i Canada, var Frederik da også forbi og hilse på. Netop udlandsrejserne mener Trine Villemann er en af kronprinsens primære årsager for at have trådt ind i IOC og DIF.

"For ham handler det ikke så meget om at sidde til de der sikkert lidt for lange bestyrelsesmøder i DIF. Det handler om at komme ud på alle de fede rejser på første klasse, få alt betalt, bo på store hoteller og have orkesterplads til de største sportsbegivenheder," siger Trine Villemann og afslutter med følgende opfordring til kronprinsen:

"Han har en fantastisk platform, hvorfra han kan gøre så meget godt inden for sportens verden. Hvorfor starter han ikke eksempelvis et 'I form med Frederik'-motionsløb?," spørger hun.

Hos Danmarks Idræts-Forbund er man dog fint tilfreds med kronprinsens arbejdsindsats.

17.03-2010 | 20:31 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
18.03-2010 | 14:51 af henning olesen
FREDERIK, hvem er han???
er det ham sortsnakkeren?, ham der altid skal have hånden begravet i lommen?, ham med den mærkelige gangart?.
 SKRIV KOMMENTAR LÆS DEBATREGLERNE
Du skal være logget på for at kommentere.