En af landets store leverandører af kopimaskiner har oplevet, hvordan kopimaskinerne må lægge glasplader til kække julefrokostdeltagere.
"Vi er hvert år ude og lave reparationer, som skyldes, at man har muntret sig med kopimaskinen og har været oppe og sidde på glaspladen for at prøve at tage en kopi," siger servicechef Finn Moltzen fra Konica Minolta til Nyhedsbureauet Newspaq.
Julefrokostskaderne sker ifølge Konica Minolta op til ti gange om året, hvor deltagerne har fået lyst til at forevige bagdelen. Der ligger dog ikke bagdels-billeder i maskinen, når reparatøren kommer frem.
"Det når aldrig at blive til et billede, før glaspladen er knust," fastslår han over for Newspaq.
Finn Moltzen kan dog ikke sige noget om, hvor mange kilo bagdel glaspladen kan holde til.
"Det kommer an på, hvor stor den er," forklarer han.
Det skal dog nævnes, at en anden af landets store leverandører ikke har gjort sig de samme erfaringer.
"Vi oplever det ikke. Men vi har engang fundet noget damelingeri i en kopimaskine. Men det var altså i et baglokale i en lingeributik, og det var ikke op til jul," oplyser kommunikationsdirektør i Canon Else-Marie Westh til Nyhedsbureauet Newspaq.