Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Kontakt
Artiklen er skrevet af
Udgivet tirsdag den 16. marts 2010, kl. 17:30
     
Mail artiklen
     
SMS artiklen
     
Print artiklen
     
Add this
Udover studerende fra universitetet, har Kongehuset også unge kontanthjælpsmodtagere i aktivering.
Udover studerende fra universitetet, har Kongehuset også unge kontanthjælpsmodtagere i aktivering. (Foto: Scanpix/Keld Navntoft)

Kongehuset: "Det er vores sociale ansvar"

Journalistforbund opfordrer kongehus til at blive anerkendt som praktiksted
Sagen kort

Kongehuset søger to ulønnede praktikanter, som dels skal arbejde i Hofmarskallatets sekretariat og dels i kommunikationsafdelingen. Stillingerne skal besættes 1. april og jobannoncen kan ses her:

http://kongehuset.dk/publish.php?dogtag=k_dk_aktuelt_job

Ansættelsen af ulønnede praktikanter er et led i kongehusets sociale ansvar.

Det siger Kongehusets personalechef, Søren Kruse, til Avisen.dk.

"Sidste år talte vi om, hvordan vi kunne gå ind i social 'responsibility', som man taler så meget om. Det ville vi gerne og vi ville også gerne styrke relationerne til de unge," siger Kruse.

Aktivering for unge på kontanthjælp

Hoffet besluttede sig til at gå to veje: Dels at ansætte universitets-studerende i ulønnet praktik, hvor de studerende får deres SU og en godtgørelse  fra Kongehuset og dels at lave aktiveringsforløb for unge på kontanthjælp. Det sidste sker i et samarbejde med Jobcenter København.

"Vi har haft 4-5 stykker igennem, som har arbejdet i staldene, med bilerne, i vaskeriet og i køkkenet. Det er et kæmpearbejde, men det er også meget givende," siger Søren Kruse.

Ingen har fået job

"Har I ansat nogle af de unge?"

"Nej, ikke endnu. De mest velfungerende har selv skaffet sig uddannelse og de andre har nok ikke kunnet finde ansættelse her," siger Søren Kruse og uddyber:

"Det er heller ikke det primære formål. Det drejer sig om at give de unge færdigheder og selvtillid til selv at søge uddannelse eller beskæftigelse med støtte fra Jobcentret."

De universitetsstuderende, hvor der nu søges to nye pr. 1. april, arbejder i Hofmarskallatets sekretariat og i kommunikationsafdelingen.

Kan ikke tale om gratis arbejdskraft

"Det er en aftale, vi har med det pågældende universitet og vi har taget dem ind som DJØF'ere. De har en mentor og en kontrakt og er en del af vores sociale 'responsibility'. Derfor kan man ikke tale om gratis arbejdskraft," siger Søren Kruse og afviser, at jobbet i kommunikationsafdelingen egentlig er et job for en journalist-studerende.

Forskellen er forskellen på SU og praktikantløn. Journaliststuderende får cirka 15.000 kr., når de er i praktik - universitetsstuderende får deres SU.

Få ordnede forhold nu!

Det er den sidste model, Kongehuset bruger, men det er forkert, mener Mogens Blicher-Bjerregaard, formand for Dansk Journalistforbund. For ham er jobbet i Kongehuset sammenligneligt med et almindeligt journalistjob i en organisation.

"Jeg vil da opfordre Kongehuset at ansøge om at blive anerkendt som praktiksted. Når jeg læser stillingsopslaget, ligner det en helt regulær seks måneders praktik-stilling," siger Mogens Blicher-Bjerregaard og fortsætter:

"Der er en del af AC-området, som vi ikke har overenskomst-dækket og det vil jeg da tage op med AC (Akademikernes Centralorganisation, red.)."

16.03-2010 | 19:53 af Steen Hansen
Hvordan argumenterer man for opretholdelse af nødvendige arbejdspladser til opretholdelse af minimum-standard for en "Konge-familie". Tidligere var disse stillinger jo omfattet af bare "æren" og så retten til at være "tæt på lugten".

Har har har man hørt mage - skreg den Satans Krage. Den Royale familie stillede op til skue, og den økonomiske ramme var ganske buet, da lønnen til staldknægten så ganske skal være ÆREN i sig selv at bære. Nå - så det skal han?? - jamen så må det da læres, sådan blandt Royale at færdes. Penge er intet problem, idet Statens uddannelsesstøtte til pungen må thy, idet den Royale krone vil føles som bly. Dog skal kongehuset ikke være sky og ej heller bly, idet de glade medicinerede undersåtter gerne betaler - uden et kny.
 
17.03-2010 | 08:09 af dsaf fdsfs
Afskaf Kongehuset nu. Ingen grund til at bibeholde den.
17.03-2010 | 13:04 af henning olesen
SOCIALT ANSVAR...............har man hørt noget så tosset før.bistandsklienter snakke om socialt ansvar????????????
17.03-2010 | 13:05 af henning olesen
SOCIALT ANSVAR...............har man hørt noget så tosset før.bistandsklienter snakke om socialt ansvar????????????
 SKRIV KOMMENTAR LÆS DEBATREGLERNE
Du skal være logget på for at kommentere.